PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Mozgový implantát umožňuje ochrnutému mužovi „hovoriť“

0

Vedci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vyvinuli neuroprotézu, ktorá dekóduje mozgovú aktivitu a prekladá ju do jednotlivých písmen na vyhláskovanie viet. V štúdii publikovanej v časopise Nature Communications uvádzajú, že toto zariadenie umožnilo ochrnutému jedincovi, ktorý nemôže hovoriť, komunikovať prostredníctvom hláskovania celých viet na obrazovke počítača. 

Implantát je najnovším z dlhého radu rozhraní mozog – počítač, ktoré dokážu obnoviť pohyb alebo komunikáciu u paralyzovaných pacientov čítaním mozgovej aktivity a jej prekladom do príkazov, ktoré dokážu ovládať počítač, invalidný vozík alebo robotickú končatinu. Stavia na nedávnych pokrokoch v našom chápaní toho, ako mozog riadi hlasové ústroje, aby produkoval reč.

Minulý rok vedci oznámili, že vyvinuli protézu, ktorá dekóduje mozgovú aktivitu súvisiacu s rečou a prekladá ju do slov na obrazovke počítača. Ukázali, že zariadenie umožnilo ochrnutému pacientovi komunikovať rýchlosťou približne 15 slov za minútu, no prístroj bol obmedzený na slovnú zásobu 50 slov a mal chybovosť približne 25 %. 

Predplatné NEXTECH 2021

Najnovšie zariadenie je pomalšie, dekóduje 29 znakov za minútu, ale je presnejšie. Je založené na multielektródovom poli s vysokou hustotou, ktoré dekódovalo aktivitu motorickej kôry toho istého pacienta, keď sa potichu pokúšal vyhláskovať jednotlivé písmená. Po tréningu pacient hláskoval celé vety v reálnom čase zo slovnej zásoby viac ako 9000 bežných slov a s chybovosťou asi 8 %. Takisto si predstavil, že koná pohyb ruky, aby naznačil koniec každej vety. Výskumníci použili algoritmy hlbokého učenia na dekódovanie jeho mozgovej aktivity.

Zdroj: bigthink.com.

 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať