SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Dokážu smart hodinky a náramky zistiť covid-19 skôr, ako sa objavia príznaky?

2

Michael Snyder, vedecký pracovník v odbore biológie na Stanfordovej univerzite, je nadšencom nositeľnej elektroniky. Sám má na zápästí niekoľko modelov ako Apple Watch, Fitbit či Biostrap. Používa ich na určenie toho, či tieto druhy biosenzorov, ako aj údaje z nich získané môžu pomôcť sledovať výskyt infekcií alebo chorôb. Teraz Snyder a jeho tím začínajú nový výskumný projekt. Dúfajú, že tieto zariadenia by mohli upozorniť ľudí, že majú vírusové infekcie vrátane covid-19, a to až dva-tri dni pred objavením príznakov.

Používajú softvérové ​​algoritmy, ktoré boli vycvičené na zdravotných modeloch z predchádzajúcej štúdie. Snyderova skupina však nie je v tomto úsilí osamotená. Napríklad výskumníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vybavili zdravotníckych pracovníkov „inteligentnými“ prsteňmi Oura, ktoré sledujú srdcový rytmus a nočné dýchanie, s cieľom vytvoriť algoritmus, ktorý by pomohol sledovať model šírenia covid-19.

Tím z Scripps Research Translational Institute zasa bude získavať údaje z náramkov Fitbit, Apple Watch a ďalších nositeľných zariadení, ktoré môžu pomôcť so „sledovaním nákazlivých chorôb dýchacích ciest v reálnom čase“. Rôznorodé výskumné tímy by nakoniec mohli zlúčiť svoje údaje.

Snyder verí, že EKG je fyziologický signál, ktorý bude najvýznamnejší v tejto novej štúdii. Už v predchádzajúcej štúdii zameranej na zhromažďovanie údajov o srdcovej frekvencii a saturácii krvi kyslíkom počas letov leteckých spoločností tím dokázal zistiť, kedy ľudia bojujú s nejakým druhom infekcie, skôr, ako sa objavili symptómy.

Cieľom je na základe všetkých týchto údajov vytvoriť nový algoritmus, ktorý by v údajoch o srdcovej frekvencii zaznamenal nezvyčajné vzorce správania sa, čo by mohlo ľuďom naznačiť, že ich telá začínajú bojovať s infekciou. Táto infekcia však nemusí byť nevyhnutne covid-19. V súčasnosti sú všetky diagnostické testy covid-19 biologické a vyžadujú telesné tekutiny pacienta.

Zdroj: wired.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
smart Watch hodinky zdravie

2 komentáre

Jasné. reakcia na: Dokážu smart hodinky a náramky zistiť covid-19 skôr, ako sa objavia príznaky?

16.4.2020 20:04
Nemeria to presne ani to čo má.
Reagovať

Ba aj viac reakcia na: Dokážu smart hodinky a náramky zistiť covid-19 skôr, ako sa objavia príznaky?

16.4.2020 14:04
Z analyzy spanku spominanymi hodinkami som niekedy prekvapeny. Hoci obcas spim iba 5 hodin ale s dlhsimi fazami hlbokeho ci Rem spanku tak mam vyhodnotenie z aplikacie ze som spal vyborne, lepsie ako s dlhsim spankom ale menej kvalitne. Ked si zabudnem zapnut meranie srdcoveho rytmu tak nedostanem kvalitne vysledky o spanku. Rozsirenie algoritmu o zistovani "korony" ci inych chorob pomocou hodiniek je zaujimavy napad, podobne ako vsetky "vynalezy" ktore sa objavili pocas pandemie vcitane dialkoveho studia na zakladnych skolach ci telekonferencii namiesto cestovania. Ja sam mam pocit ze vysledky analyzy spanku, ak si clovek grafy uchova a porovnava, skryvaju aj ine nez len deklarovane vysledky. Staci iny uhol pohladu na ktore aplikacie nie su zatial programovane ... Z celosvetovej analyzy vysledkov spanku z naramkov FitBit (registrovani uzivatelia) mohli vedci stanovit ako ludstvo kvalitne spi a v buducnosti, ak najdu vedci vhodne algoritmy, aj ake ma bliziace sa zdravotne problemy ...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať