SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Papierové steny vyriešia budúcnosť open space kancelárií v čase pandémie

Bezpečnosť
0

Kedysi v 90. rokoch sa architekti Stephanie Forsythe a Todd MacAllen delili o malý byt, ktorý im slúžil aj ako štúdio. Kreatívci si však chceli vytvoriť aspoň zdanie súkromia, aby jeden z nich mohol spať, zatiaľ čo druhý pracuje. Preto sa snažili rozdeliť jednoizbový byt na sekcie, ale napriek tomu zachovať relatívnu otvorenosť. „Veľmi nás zaujíma, ako možno budovy v priebehu času prispôsobovať. Život je veľmi dynamický a naše budovy by tiež mali byť také,“ hovorí Stephanie.

Pri riešení tohto problému začali používať malé papierové modely, pričom papier považovali spočiatku za modelovací materiál. No neskôr si uvedomili, že práve papierové priečky by umožnili vytvoriť flexibilné priestory. Harmonikovitá priečka, tzv. softwall, by poslúžila na rozdelenie miestnosti, pričom by mohla byť usporiadaná do akéhokoľvek zakriveného alebo lineárneho tvaru vďaka vrstvám papiera usporiadaným do voštinovej štruktúry.

Preto dvojica založila spoločnosť Molo na výrobu takýchto papierových výrobkov. Ich produkty majú certifikát FSC (Forest Stewardship Council), čo znamená, že drevo použité na jeho výrobu zodpovedá požiadavkám tejto organizácie (pochádza z environmentálne zodpovedne spravovaných lesov). Lepidlá a spomaľovače horenia používané na výrobu priečok sú netoxické a sú vyrobené bezodpadovým procesom.

Hoci sa predpokladá, že výrobok má dlhú životnosť, papier môže byť napokon recyklovaný a je biologicky rozložiteľný. Neskôr spoločnosť Molo pridala do svojho repertoáru ďalší materiál – netkaný polyetylénový textil, ktorý je úplne recyklovateľný, odpudzuje prach, je odolný proti roztrhnutiu a čistiteľný mydlom a vodou.

Tieto biele textilné steny sú priesvitné, čo im umožňuje slúžiť jednak ako svietidlá, ale aj ako rozdeľovače, ktoré možno osvetľovať pomocou LED aj prirodzeného svetla. Stephanie a Todd si spočiatku mysleli, že priečky majú zmysel len v malých priestoroch, neskôr sa však ich obzory rozšírili. Papierové a textilné softwally bežne používajú podniky s otvorenými kanceláriami, hlavne technologické spoločnosti ako Apple a Google.

Presadili sa aj v prostredí módy a v divadelnom svete. V poslednom období môžu nájsť uplatnenie aj pri práci z domu, aby bránili vizuálnemu a sluchovému rozptyľovaniu. Stena, ktorá sa dá umiestniť kdekoľvek v dome, môže vytvoriť výborné prostredie aj pre konferenčné hovory.

Zdroj: architecturaldigest.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
korona covid zdravie ochrana bezpečnosť

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať