PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022 PEUGEOT_062022

Pena na báze dreva pasívne ochladzuje budovy a šetrí energiu

0

Na vykurovanie a chladenie domácností a budov sa spotrebuje veľa energie, preto je dôležité nájsť nové spôsoby pasívnej regulácie teploty. Výskumníci v Číne a Nemecku vyvinuli novú penu na báze dreva, ktorá dokáže výrazne ochladiť budovy. Penová hmota vyrobená z dreva, ktorú vytvorili vedci z Göttingenskej univerzity a Lesníckej univerzity v Nankingu, odráža slnečné svetlo, pôsobí ako tepelná izolácia a absorbované teplo uvoľňuje späť do atmosféry. Je vyrobená z nanokryštálov celulózy, spojených mostíkom zo silanu, ktorý sa potom lyofilizuje na bielu, ľahkú penu.

Konečný produkt odráža 96 percent viditeľného slnečného svetla a vyžaruje 92 percent infračerveného žiarenia, ktoré absorbuje. Na otestovanie chladiacich schopností materiálu ho výskumníci umiestnili na škatuľu vystlanú zvnútra hliníkovou fóliou, ktorú napoludnie položili na priame slnečné svetlo. Materiál udržal vnútro boxu o 9,2 °C chladnejšie ako vonkajší vzduch a dokonca aj vo vlhkom počasí v ňom udržal teplotu nižšiu o 7,4 °C.

Keby takýto materiál lemoval strechu a steny budovy, výskumníci odhadujú, že by to mohlo znížiť spotrebu energie na chladenie v priemere o 35 percent. Zaujímavé je, že chladiaca sila peny sa znížila, ak bola stlačená. Hoci na prvý pohľad to vyzerá ako nevýhoda, tím naznačuje, že stláčanie peny by mohol byť užitočný spôsob, ako jemne doladiť úroveň chladenia, ako to vyžaduje počasie alebo prostredie.  

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať