TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Plávajúce “chrbtica” premieňa vlny na elektrinu a vyprodukuje až 100 MW

0

Systém Magnet Waveline, vyvinutý spoločnosťou Sea Wave Energy Limited (SWEL), je lacná alternatíva k neobnoviteľným zdrojom energie, šetrná ku klíme. Plávajúce zariadenie podobné chrbtici premieňa energiu vĺn na elektrinu. Zatiaľ čo je stále v počiatočnom štádiu, prototyp bol v novembri 2021 prevezený do Larnackého zálivu na Cypre na skúšky na otvorenom mori.

Po dlhom výskume a testovaní spoločnosť SWEL v januári 2022 vydala koncepčný dizajn simulujúci mechanizmus najnovšieho modelu Waveline Magnet. Podľa vyjadrenia firmy testy naznačujú, že aj v súčasnom stave vývoja môže Waveline Magnet produkovať značnú úroveň výkonu za výnimočne nízke náklady a konkurovať dokonca aj neobnoviteľným zdrojom.

Waveline Magnet v podstate obsahuje niekoľko plávajúcich platforiem prepojených centrálnym energetickým systémom podobným chrbtici, čím sa vytvára flexibilné a modulárne zariadenie, ktoré plynule sleduje pohyb vĺn. Takáto symbiotická interakcia s vodnými plochami umožňuje regulovať, koľko energie sa získa z vĺn kontrolovaným a nerušivým spôsobom. Hoci zariadenie má hrúbku niekoľko centimetrov a nízku hmotnosť, je dosť robustné a odolá akémukoľvek vodnému prostrediu, čo z neho robí bezpečnú platformu pre používateľov.

Vďaka ľahkej a jednoduchej konštrukcii sú nižšie aj náklady na výrobu a prepravu. Waveline Magnet  sa dá ľahko opraviť a udržiavať, pretože ho možno postaviť pomocou recyklovateľných materiálov, ako sú vystužené plasty. SWEL odhaduje, že za správnych podmienok výkon produkovaný jedným zariadením môže dosiahnuť 100 MW, čím väčšie sú vlny, tým viac energie možno využiť. Ďalším krokom spoločnosti SWEL je komercializácia technológie a začatie masovej výroby.  

Zdroj: designboom.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať