
Porovnali sme: Aká je kvalita zvuku smartfónov a bežných reproduktorov?
Kvalita zvuku závisí od viacerých faktorov, vo všeobecnosti platí, že čím je zariadenie väčšie, malo by lepšie hrať, predovšetkým nižšie frekvencie, pretože má väčší objem ozvučnice. Malé zariadenia, ako je smartfón, prípadne rôzne malé prenosné reproduktory, sú však na tom s objemom ozvučnice poskromne. Akú kvalitu reprodukcie umožňujú?
V teste posudzujeme kvalitu zvuku subjektívne a môžete ju posúdiť počúvaním zvuku vo videu aj vy. Takisto som pri každom zariadení zmeral frekvenčnú charakteristiku. Na snímanie zvuku na účely posluchového testu sme použili kvalitný štúdiový mikrofón Trust GXT 252 Emita, ktorý má frekvenčný rozsah 18 Hz – 21 kHz. Žiaľ, výrobca neuviedol jeho charakteristiku, takže nevieme, či má lineárny priebeh, preto sa nedá použiť meranie frekvenčnej charakteristiky.
Postup merania
Objektívnu výpovednú hodnotu má frekvenčná charakteristika získaná meraním. Pri meraní úrovne reprodukovaného signálu pre rôzne frekvencie je kľúčovým komponentom kvalitný mikrofón, ktorý má v celom rozsahu meraných frekvencií, t. j. 20 Hz až 20 kHz, lineárnu frekvenčnú charakteristiku. V redakcii používame merací mikrofón ECM 8000 od firmy Behringer. Sínusový signál reprodukovaný testovaným zariadením sa zosníma mikrofónom, lineárne zosilní a meria sa jeho úroveň pri rôznych frekvenciách. Znovu kladieme dôraz na slovo lineárny. Používame elektrónkový mikrofónový predzosilňovač, pretože elektrónka trióda je najlineárnejší elektronický prvok.
Teoreticky by sme vystačil s kvalitným nízkofrekvenčným milivoltmetrom, ale uprednostnili sme meranie úrovne pomocou osciloskopu, kde sa zároveň podľa tvaru signálu môžeme presvedčiť, či nie je reprodukovaný zvuk skreslený. Ako zdroj signálu na takýto jednoduchý test využívame aplikáciu, ktorá generuje sínusový signál s nastavenou frekvenciou. Tento typ merania sa v laboratórnych podmienkach vykonáva v špeciálnej zvukovo izolovanej komore, ktorej steny majú predpísané vlastnosti, čo sa týka pohlcovania a odrazu zvuku. Naše merania sú len orientačné, takže meriame v bežnej miestnosti, v akej zvuk zo zariadení bežne počúvate. Meriame z takej vzdialenosti, z akej sa zvuk z daného typu zariadenia obvykle počúva.
Najskôr vždy robíme kalibračné meranie na frekvencii 2 kHz, ktorú bez problémov zahrá každý reproduktor. Predzosilňovač, ku ktorému je pripojený mikrofón, nastavíme tak, aby hodnota napätia bola 1 V. Je to preto, lebo os Y na grafe je logaritmická v decibeloch a logaritmus 1 je 0. Potom postupne meriame úroveň signálu na frekvenciách a vykreslíme graf frekvenčnej charakteristiky.
Ako hrajú bežné zariadenia
Aby ste mali predstavu o možnostiach reprodukcie zvuku bežných typov zariadení, zmerali sme frekvenčnú charakteristiku produktov, ktoré sme mali k dispozícii.
Záznam zvuku na subjektívne počúvanie Lenovo Moto Z Play
Frekvenčná charakteristika smartfónu Moto Z2 Play (samotný telefón)
Frekvenčná charakteristika smartfónu Moto Z2 Play s pripojeným modulom MotoMod JBL
Záznam zvuku na subjektívne počúvanie reproduktora Bang & Olufsen P2 |
Frekvenčná charakteristika reproduktora Bang & Olufsen P2 |
Záznam zvuku na subjektívne počúvanie reproduktora Sony SRS-XB20 |
Frekvenčná charakteristika reproduktora Sony SRS-XB20 |
Záznam zvuku na subjektívne počúvanie reproduktora Creative Giga Works T20 |
Frekvenčná charakteristika reproduktora Creative Giga Works T20 |
Záznam zvuku na subjektívne počúvanie reproduktora AQ |
Frekvenčná charakteristika reproduktora AQ |
Zobrazit Galériu