SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Porovnanie rýchlosti optického a rádiového pripojenia k internetu

2

Nároky na rýchlosť a kvalitu dátového pripojenia v domácnostiach rastú hlavne s pribúdajúcim záujmom o streamovanie filmov vo vysokom rozlíšení a online hranie, ale rýchle pripojenie je dôležité aj na synchronizáciu údajov s cloudovými službami. Televízory so 4K rozlíšením považujeme za štandard a čoraz viac ľudí už má televízor s rozlíšením 8K alebo sa zaujíma o jeho kúpu. Aby ich rozlíšenie mohli naplno využiť cez streamovacie služby typu Netflix či HBO Go, potrebujú čo najrýchlejšie pripojenie.

Akú prenosovú rýchlosť potrebujete?

Pri streamovaní videa zo služieb typu Netflixu vo full HD rozlíšení potrebujete dátový tok 5 Mb/s a v rozlíšení 4K (UHD) 25 Mb/s. Inak povedané, ak máte predplatený balík s limitom prenosovej rýchlosti 10 Mb/s, na prenos 4K videoobsahu zo streamovacích služieb to nestačí. Minimálna rýchlosť na streamovanie videa v rozlíšení 8K je približne 50 Mb/s. Aj najpomalší spôsob pripojenia v našom teste čiže rádiový prenos v pásme 5 GHz, kde sme pri downloade namerali 82 Mb/s, na prenos 8K videa stačí, samozrejme, musíte mať u operátora taký balík služieb, ktorý túto prenosovú rýchlosť umožňuje. Na hranie online hier väčšinou stačí prenosová rýchlosť 5 Mb/s a na videokonferenciu vo full HD 6 Mb/s. Ak berieme ho úvahy komunikačné potreby rodiny, predpokladajme celkom reálnu situáciu, že večer sa budú streamovať filmy v 4K rozlíšení na dvoch, v mnohých prípadoch až troch televízoroch, čo si vyžaduje prenosovú rýchlosť 75 Mb/s. K tomu nejaké hranie, videohovory a občas si niekto stiahne z internetu väčší súbor, a tak sa dostávame k požiadavke na prenosovú rýchlosť 100 Mb/s na downloade.

Porovnávací test

V článku porovnáme prenosové rýchlosti pre najpoužívanejšie typy rýchleho pripojenia, teda cez optický kábel alebo cez smerový rádiový spoj. Testovali sme v Ružomberku, kde porovnáme optické pripojenie od Telekomu a smerové rádiové pripojenie od lokálneho poskytovateľa PROFI-NET.

Optické pripojenie využíva technológiu GPON (Gigabit Passive Optical Network), teda gigabitovú pasívnu optickú sieť s topológiou point – multipoint a s architektúrou FTTH. V blízkosti domov sú umiestnené optické rozbočovače, z ktorých sú vyvedené vlákna do jednotlivých domov či bytov. Táto technológia umožňuje dosiahnuť teoretickú prenosovú rýchlosť 2,5 Gb/s na downstream čiže v smere k používateľovi a 1,25 Gb/s na upstream. Prenosová kapacita vlákna medzi ústredňou a rozbočovačom je preto rozdelená medzi všetkých používateľov pripojených na rozbočovač a využíva sa časový multiplex TDM (Time-division multiplexing) čiže časové delenie kanálov. Na komunikáciu s jednotlivými účastníkmi sú pridelené časové sloty, ktoré presne určujú, v ktorom okamihu môže daný účastník komunikovať, preto nedochádza ku kolíziám. Samozrejme, rýchlosť pripojenia závisí aj od balíka služieb, ktorý máte predplatený u operátora. V našom prípade sme mali k dispozícii balík OptikNET Max s deklarovanou rýchlosťou pripojenia 1000/200 Mb/s (download/upload).

Pri testovaní rádiového pripojenia sme mali takmer ideálne podmienky, smerový spoj na anténu poskytovateľa bol kratší než 100 m. Vyskúšali nielen prenos v 5 GHz pásme, ale aj podstatne rýchlejší prenos v pásme 60 GHz. V tomto pásme sme použili smerový prijímač GigaBeam Plus od Ubiquiti Networks pre Point-to-Point spojenie s reálnou priepustnosťou 1,5 Gb/s v režime full duplex s veľmi nízkou latenciou. Pri prenose sa využíva šírka kanála 2160 MHz. Prijímač umožňuje vytvoriť spojenie na vzdialenosť až 1,5 km. Anténa s priemerom 15,5 cm je smerová a pri azimute 2° je útlm signálu -3 dB a pri 3° -6 dB. Smerovanie antény je vďaka presnému mechanizmu a mobilnej aplikácii, s ktorou prijímač komunikuje cez bluetooth, veľmi jednoduchá.  

Všetky merania aj kopírovania súborov cez FTP aj download sme robili za rovnakých podmienok. Notebook sme mali pripojený k routeru od poskytovateľa eternetovým káblom. Najskôr sme zmerali prenosovú rýchlosť pomocou aplikácie Speed Test. Výsledky sú v tabuľke. Prenosové rýchlosti sú v megabitoch za sekundu. Využívame balík s najvyššou prenosovou rýchlosťou, aký príslušný operátor poskytuje. V prvom teste sme použili aplikáciu SpeedTest. Výsledky budú zobrazené vždy v rovnakom poradí, nie podľa prenosovej rýchlosti, pretože pri niektorých testoch sa líši poradie pre download a upload. Pri testoch prenosovej rýchlosti budeme používať jednotku Mb/s, teda počet megabitov prenesených za sekundu. Pri testoch prenosu súborov cez FTP a downloade budeme na vyššiu názornosť používať aj jednotku MB/s, teda megabajt za sekundu. Pre tieto jednotky platí 1 MB/s = 8 Mb/s alebo 1 Mb/s = 0,125 MB/s

Pripojenie

Download (Mb/s)

Upload (Mb/s)

Optika

932,60

196,37

Rádio 5 GHz

82,7

75,1

Rádio 60 GHz

580,44

708,51

Optika na downloade bola o 38 % rýchlejšia než rádiový prenos. Trochu nás prekvapilo, že pri uploade bol výrazne rýchlejší rádiový prenos v 60 GHz pásme. Pri optike mohol zaúradovať limit prenosovej rýchlosti u operátora, ale aj v rámci testu 60 GHz rádia bol upload o 18 % rýchlejší. Dôvodom je zrejme zdieľanie pripojenia, pričom ľudia podstatne viac sťahovali, než uploadovali.

V ďalších testoch sme už porovnávali len optické pripojenie a rádiové pripojenie v pásme 60 GHz. Vyskúšali sme rýchlosť prenosu súborov cez FTP. Na vzdialenom serveri sme pripravili adresár so 69 multimediálnymi súbormi, ktoré mali spolu 18,8 GB, pričom jedno z videí malo 8 GB. Testovali sme prenos obidvoma smermi, teda z FTP servera na notebook a naopak. Výsledky sú v tabuľke. Prenosové rýchlosti sú v megabajtoch za sekundu.

Pripojenie

FTP – notebook

Notebook - FTP

Optika

čas 4:17  rýchlosť 70 MB/s

560 Mb/s

čas 13:55  rýchlosť 22,5 MB/s

180 Mb/s

Rádio 60 GHz

čas 5:45  rýchlosť 54,5 MB/s

436 Mb/s

čas 4:12  rýchlosť 74,6 MB/s

596 Mb/s

Aj v tomto teste bola pri prenose z FTP servera na notebook, t. j. pri downloade, rýchlejšia optika, približne o 22 % a v rámci testu rádiového prenosu v pásme 60 GHz bol prenos na FTP server čiže upload rýchlejší o 26 %.

V poslednom teste sme sťahovali inštalačný súbor ISO s  Windows 11 zo stránky Microsoftu. Veľkosť súboru bola 5,04 GB.

Pripojenie

Sťahovanie 5,04 GB súboru

Optika

čas 1:15  rýchlosť 67,2 MB/s  - 536 Mb/s

Rádio 60 GHz

čas 8:47  rýchlosť 9,6 MB/s – 76,8 Mb/s

 

V tomto teste bol optický prenos podstatne rýchlejší. Samozrejme, neznamená to, že rádiový prenos je pomalší. Mohlo to spôsobiť niekoľko faktorov. Súbor sa sťahoval zo zahraničného servera a niektorý z operátorov mohol mať v čase testu do zahraničia väčšiu konektivitu, respektíve menej vyťaženú linku. V tomto prípade je dôležitá nielen fyzická rýchlosť prenosu, ale aj prepojenie medzi operátormi.     

Resumé

Ak nie ste spokojní s rýchlosťou svojho internetového pripojenia, v mnohých prípadoch je to spôsobené limitom prenosovej rýchlosti v rámci vášho balíka služieb. Ak máte predplatený balík s garantovanou prenosovou rýchlosťou napríklad 50/20 Mb/s alebo 10/10 Mb/s (download/upload), síce platíte menšie mesačné poplatky, ale vyššiu prenosovú rýchlosť očakávať nemôžete.

V telekomunikáciách je zaužívané pravidlo, že najviac problémov je na takzvanej poslednej míli, v tomto prípade skôr na posledných pár metroch pripojenia u vás doma od vášho Wi-Fi routera k počítaču, televízoru či inému zariadeniu. Technici operátorov sa zhodujú v názore, že 90 % problémov u zákazníkov je spôsobené lacnými Wi-Fi routermi. Môžu mať rýchlu optiku a predplatený balík s prenosovými rýchlosťami hoci 1000/300 Mb/s, ak majú lacný alebo starý router, ktorý podporuje len štandardy 802.11ac alebo dokonca 802.11b/g/n a signál musí prechádzať cez 2 – 3 steny, využijú len zlomok prenosovej rýchlosti. Potvrdili to aj naše testy, s routerom 802.11ac (Wi-Fi 5) sme dosiahli pri downloade prenosovú rýchlosť 200 Mb/s, zatiaľ čo pri káblovom pripojení alebo cez router Wi-Fi 6 sme dosiahli 580 Mb/s.

 

Ľuboslav Lacko

Zobrazit Galériu

2 komentáre

Porovname neporovnatelne reakcia na: Porovnanie rýchlosti optického a rádiového pripojenia k internetu

21.6.2022 15:06
Aky dobry napad
Reagovať

:D reakcia na: Porovnanie rýchlosti optického a rádiového pripojenia k internetu

21.6.2022 08:06
Mali ste skusit 60G spoj pri dazdi, alebo hmle a porovnat ho s 5G spojom.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať