PANASONIC PANASONIC PANASONIC

Porovnanie virtuálnych asistentov: Porozprávajte sa so svojím telefónom

0

Tento článok je z určitého hľadiska trochu nadčasový. Hoci každý operačný systém z veľkej trojky mobilných platforiem ponúka funkciu virtuálneho asistenta, pre mnohých Slovákov ide o nepoužiteľnú vlastnosť. Dôvod je ten, že sa nechcú alebo nevedia rozprávať s telefónom alebo tabletom po anglicky. Aj napriek tomu sme sa však pozreli, čo jednotlivé aplikácie dokážu. Na trhu sú už značný čas.

Siri, Google Now a Cortana. V takomto poradí sa objavili na trhu virtuálni asistenti pre systémy iOS, Android a Windows Phone 8. Siri od svojho uvedenia na trh prešla značným rozšírením funkcií a okrem iného dokáže rozpoznať aj prehrávanú pesničku. Z pohľadu vás čitateľov je zaujímavá najmä plánovaná aktualizácia systému iOS, ktorá by mala údajne priniesť podporu služby Siri aj v slovenčine a češtine. Nie je známe, či sa jej dočkáme s uvedením verzie iOS 9 alebo skôr.

Počas testu sme sa rozprávali so všetkými asistentmi po anglicky a zisťovali sme, čo nám dnes ponúkajú. A to špeciálne z pohľadu slovenského používateľa.

Siri

iOS ponúka veľmi jednoduchú aktiváciu služby. V nastaveniach - Všeobecné - Siri stačí aktivovať funkciu, vybrať si niektorý z podporovaných jazykov a prípadne aktivovať hlásenie Hey Siri. Ak je aktívna a iPhone je pripojený k nabíjačke, funkciu možno zapnúť aj bez dotyku. Podobne ako „OK Google" v prípade Google Now.

siri.PNG

Siri sme testovali vo viacerých akcentoch anglického jazyka, ale najviac nám vyhovuje americká angličtina. Povel Hey Siri v prípade nášho redakčného iPhonu 5 nefunguje vždy bezchybne.

Služba ponúka pravdepodobne najbohatší zoznam funkcií a príkazov, ktoré možno používať. Hlasovým povelom zavoláte žiadanej osobe alebo pošlete správu. Takisto môžete zapnúť aplikáciu alebo si zobraziť kalendár. Páči sa nám, že Siri zobrazí harmonogram na najbližšie obdobie po zadaní povelu „Show me calendar". Cortana tento povel nepochopila, museli sme povedať „What´s next". Z používateľského hľadiska ide o drobnosť, pretože konkrétne povely pre jednotlivých asistentov sa naučíte používať veľmi rýchlo.

help.jpg

Neviete, ako začať? Vyskúšajte povel help.

Siri pozná aj výsledky a harmonogram svetových športových tímov. Nepozná však slovenské tímy a ani KHL. Keď sme chceli skontrolovať výsledky kontinentálnej hokejovej ligy, zobrazili sa údaje o NHL. Na druhej strane v prípade futbalových klubov berie do úvahy iba národnú ligu. Pri otázke ohľadom ďalšieho zápasu Manchestra United sa nám zobrazil ďalší zápas Premier League, ktorý sa hral o jeden a pol týždňa. Google Now aj Cortana na totožnú výzvu zareagovali zobrazením najbližšieho zápasu, ktorý zhodou okolností spadal pod súťaž FA Cup.

Virtuálny asistent však dokáže jednoducho navigovať. Ak máte vo svojom profile vyplnenú adresu do práce a domov, stačí povedať kľúčové slovo. V opačnom prípade je pomerne náročné definovať slovenské ulice po anglicky. Siri to nepochopí a miesta na Slovensku nepozná. Zoznam okolitých reštaurácií takisto nefunguje, Cortana si však s týmto príkazom poradila. Windows Phone 8 berie informácie zo služby Trip Advisor. Takisto sa nedozviete, aké filmy premietajú slovenské kiná.

Kontrola počasia, vytváranie pripomienok, budíka a poznámok, to je základná funkcionalita, ktorú zvládajú všetci virtuálni asistenti. No páči sa nám, že pomocou Siri môžete rýchlo upravovať nastavenia - napr. vypnúť Wi-Fi alebo aktivovať letecký režim. A vypli sme aj mobilný internet.

futbal.jpg

Asistenti vás oboznámia s výsledkami vo futbale aj najbližšími zápasmi. Siri však pohárové zápasy očividne neuznáva.

Samozrejmé je hlasové vyhľadávanie, ak otázky dobre položíte, Siri vám aj odpovie. Napríklad sa môžete spýtať na výšku Eiffelovej veže alebo na počet kalórií v ryži. Na takéto otázky vám hlasovo odpovedia aj ostatní asistenti. Odpovede sa však môžu niekedy líšiť, čo nás prekvapilo. Napríklad Eiffelovka je podľa Siri o 80 stôp (viac ako 24 metrov) vyššia v porovnaní s údajom, ktorý poskytli Google Now a Cortana.

Siri dokázala bez problémov rozpoznať aj prehrávanú pesničku. Túto funkciu pravdepodobne podporujú aj ostatní asistenti, ale v prípade Cortany nefungovala počas testovania spoľahlivo. Google Now nás upozornil, že zvukové vyhľadávanie nie je v našej krajine k dispozícii. Špecifikáciou Siri je prepojenie s ostatnými službami Applu. Môžete napr. dať povel, aby ste si zakúpili film z obchodu iTunes. Pomocou Siri si môžete aktualizovať status na sociálnych sieťach.

Google Now

Služba Google Now je viac než len virtuálny asistent, ktorého môžete ovládať hlasovými príkazmi. Z určitého hľadiska ide o malú nadstavbu v systéme Android, ktorá sa snaží neustále poskytovať podstatné informácie. Táto funkcia vám poslúži aj na Slovensku. Nám Google často zobrazuje aktuálne počasie v mieste trvalého bydliska a tam, kde sa práve nachádzame. Takisto sa snaží informovať o dopravnej situácii a odhaduje čas cesty z miesta X do miesta, kde zvyčajne trávime daný deň. Ak máte obľúbené tímy, zobrazia sa vám aj karty s výsledkami a najbližšími zápasmi. V niektorých krajinách fungujú aj karty s informáciami o MHD, u nás však nie.

google.png

Dodajme, že karty si môžete prispôsobiť zadefinovaním konkrétnych záľub a zadaním ďalších informácií. Podobne to funguje aj v prípade služby Cortana, tá vám však žiadne karty negeneruje. Informácie používa na lepšie vyhodnocovanie výsledkov. Siri žiadne úvodné nastavovanie nepotrebuje.

navigacia.jpg

Potrebujete poradiť s navigáciou? Dvaja z troch asistentov si s touto úlohou poradili.

Prejdime k hlasovému asistentovi. Ten je dostupný aj na Slovensku, ale v rámci nastavení si musíte pridať k slovenčine aj druhý jazyk, napr. americkú angličtinu. V prípade, že máte aktívnu iba slovenčinu, Google Now s vami nebude komunikovať. Hoci môžete vyhľadávať informácie aj po slovensky (Android nášmu jazyku rozumie pomerne dobre), výsledkom bude vždy prepis hovoreného slova do textu a jeho zadanie do Googlu. Na plnohodnotné využívanie služby treba komunikovať po anglicky.

Google Now reaguje na príkaz „OK Google". Pomocou neho funkciu aktivujete aj bez dotyku. Niektoré zariadenia, ktoré majú kompatibilný hardvér, možno takýmto spôsobom prebudiť z režimu spánku. Na rozdiel od Siri aplikácie Google Now a Cortana neponúkajú rýchly zoznam použiteľných hlasových príkazov. Ten si však môžete nechať zobraziť povelom Help.

restauracie.jpg

Ak hľadáte okolité reštaurácie, najlepší pomocník je Cortana

Google Now ponúka základné funkcie - volanie, poslanie správy, nastavenie pripomienky, zobrazenie kalendára (stačí povel „show me calendar"), aktiváciu budíka atď. Funguje spúšťanie aplikácií, prehrávanie multimédií atď. Asistent dokázal správne reagovať na našu požiadavku výsledkov KHL a takisto aj na informácie o klube Slovan Bratislava. V tomto prípade však s nami služba nekomunikovala, iba poskytla informácie z vyhľadávania Googlu.

Chválime navigáciu, ktorá funguje podobne ako v prípade Siri. Ak máte zadefinované miesta, asistent pochopí vašu požiadavku. Keď sme sa pýtali na cestu na Trnavské mýto, telefón správne rozpoznal náš hlasový povel „show me directions to Trnavské mýto". Toto miesto, resp. adresu nespoznal, takže výsledkom bolo opäť vyhľadávanie v Googli. Google Now pozná aj okolité reštaurácie, no tie zobrazuje do vzdialenosti 6 km. A naše najbližšie výsledky boli vo vzdialenosti 4 km. V kategórii virtuálny asistent, ktorý vám pomôže nájsť okolité reštaurácie, tak jednoznačne vyhráva Cortana. Windows Phone zobrazoval reštaurácie vo vzdialenosti desiatok až stoviek metrov. Na druhej strane Google Now je jediná služba, ktorá zobrazila aktuálny program okolitých kín.

kino.jpg

Program kín pozná iba Google Now, pomáha si však vyhľadávačom Googlu

Vyskúšali sme aj hlasové ovládanie nastavení. Google Now ich automaticky nevypol/nezapol, ale iba otvoril príslušné okno s nastaveniami.

Cortana

S nastavením tejto služby sme mali najväčšie problémy. Zatiaľ čo v prípade iOS a Androidu sme mali všetky nastavenia lokálne (Slovensko, slovenský jazyk) a v nastaveniach príslušnej aplikácie sme pridali iba angličtinu, aplikácia Cortana sa nám nezobrazila v ponuke, kým sme neprepli telefón na britský, resp. americký región. Niektorí používatelia ju údajne používajú aj pri nastavení slovenského regiónu. V našom prípade to však nefungovalo.

cortana.png

Cortana si pri prvom spustení vypýta niekoľko informácií, ktoré by jej mali pomôcť zlepšiť funkcionalitu. Následne ponúkne zoznam bežných funkcií a niečo extra. Stačí zadať povel help. Z používateľského hľadiska Cortanu chválime, pretože umožňuje aktivovať funkciu, ktorá je zhovievavejšia k vašej angličtine, ak nie ste rodený Angličan alebo Američan. V praxi to funguje dobre a Cortana nám rozumela lepšie ako Siri. V porovnaní s Google Now to bolo približne narovnako.

pesnicky.jpg

S rozpoznaním pesničky si u nás poradí bez problémov iba Siri

Ako sme už spomenuli, Cortana vyžaduje niekedy iné príkazy ako ostatné služby. Či už v prípade zobrazenia kalendára, alebo v snahe získať navigáciu na konkrétne miesto. Počet povelov v sekcii Help je pomerne strohý, Cortana však počas používania výraznejšie nezaostávala za konkurenciou. Nastavila budík, vytvorila pripomienku, archivovala poznámku, spustila aplikáciu a vypla Wi-Fi na požiadanie (na rozdiel od Google Now, kde sme museli tento úkon urobiť manuálne). Ako sme už spomenuli, chválime ju aj za zobrazenie okolitých reštaurácií. Je škoda, že podobným spôsobom nedokázala zobraziť aj okolité body záujmu.

Dodajme, že Cortanu sme nedokázali prinútiť, aby nám prečítala alebo zobrazila nový e-mail, prípadne správu. Túto funkciu sme úspešne využili iba v prípade Siri.

Verdikt PC REVUE

Prínos virtuálnych asistentov je dnes otázny. Nie je to iba absenciou slovenčiny, ale aj celkovým zážitkom z používania. Vo väčšine prípadov si totiž nevystačíte iba s hlasovým ovládaním. Často treba skontrolovať údaj zobrazený na displeji a vtedy je otázne, či má zmysel diktovať po anglicky nejaký príkaz alebo ho napísať. Na druhej strane v pár prípadoch môžete použiť asistentov doslova hands-free. My sme si takýmto spôsobom nastavovali budík alebo rýchlo vytvorili pripomienku a poznámku. No iPhone musel byť pripojený do nabíjačky. Androidové zariadenie, ktoré používame, nepodporovalo aktiváciu služby Google Now z režimu spánku. Museli sme s ním manipulovať a v takomto prípade hlasové ovládanie trochu stráca svoje čaro. Povel Hey Cortana, ktorý aktivuje Windows Phone v ľubovoľnom stave, zatiaľ nefunguje.

zaver.jpg

Všetci asistenti dokážu vytočiť číslo, napísať správu, vytvoriť poznámku, aktivovať alarm, skontrolovať kalendár alebo spustiť aplikáciu

Všetky systémy zvládajú základné funkcie bez problémov. Potešila Siri, ktorá prečíta aj správy a e-maily. Virtuálni asistenti vám zodpovedajú jasne zadané otázky, ale niekedy ich budete musieť párkrát zopakovať. Ak ste dokázali žiť bez asistentov doteraz, asi sa to nezmení. V rámci voľnej chvíľky si precvičte zopár základných príkazov. A nebojte sa byť kreatívni. Možno začnete virtuálnych asistentov v určitých situáciách využívať.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať