Prenosná nafukovacia továreň dokáže spustiť výrobu len za pár dní

Technológie
0

Zriadenie továrne na montované stavby by mohlo znížiť náklady na výstavbu a urýchliť časový harmonogram. Vnútro pilotnej továrne stavebného startupu Cuby je ako vnútro mnohých tovární, ktoré robia prefabrikáciu budov – sú tu rady strojov a pracovných staníc a malé tímy ľudí, ktorí stavajú kúsky toho, čo sa nakoniec spojí do budovy. To, čo by sa bežne stavalo na stavenisku, sa zhotoví v továrni. Vďaka tomu je stavba efektívnejšia a odolnejšia proti poveternostným vplyvom. Práca na mieste sa potom viac podobá montáži.

No nie spôsob výstavby budov je v prípade Cuby najzaujímavejší. Startup sa totiž snaží zmeniť spôsob, ako prebieha výstavba v továrňach. Spoluzakladatelia Aleks Gampel a Aleh Kandrashou vysvetlili, že ich spoločnosť sa snaží vytvoriť nástroje na masívne rozšírenie prefabrikácie a modulárnej výstavby vrátane strojov na výrobu stavebných komponentov aj tovární, kde sa práca vykonáva. Kľúčom k ich prístupu je, že všetky stroje a továrne sú prenosné.

Predplatné NEXTECH 2021

„Tieto továrne, ktoré vyzerajú ako nafukovacie, spustíme v blízkosti staveniska alebo priamo na ňom, umiestnime do nich naše zariadenia a môžeme s vysokou výrobnou kapacitou vyrábať rôzne súpravy dielov na stavbu rôznych archetypov budov, a to od základov až po dokončenie interiéru,“ hovorí Gampel. Továreň je v podstate veľký hangár pokrytý plastovým prístreškom, s robotimi a strojmi zoradenými vo vnútri. Všetko od stien až po stroje sa zmestí približne do 20 prepravných kontajnerov, čo umožňuje premiestnenie na nové miesto a zriadenie fungujúcej továrne v priebehu niekoľkých dní. Továrne Cuby sú navrhnuté tak, aby boli schopné produkovať štyri až osem rodinných domov za mesiac, čím sa skrátia časy výstavby z mesiacov približne na týždeň.

A keďže továrne môžu byť umiestnené na stavebnom pozemku alebo v jeho susedstve, eliminujú sa logistické výzvy spojené s prepravou stavebných komponentov desiatky alebo dokonca stovky kilometrov od špecializovanej továrne na prefabrikáty. Očakáva sa, že náklady na prevádzku budú o 30 až 40 % nižšie ako pri konvenčne postavenom dome. Tento prístup sa stále testuje. Po troch rokoch samofinancovaného vývoja Cuby vyrobil len niekoľko prototypov domov vrátane toho, v ktorom žije Kandrashou vo východnej Európe. Spoločnosť však má zmluvu a povolenia na výstavbu rodinných domov na predmestí Filadelfie. Asi polovica strojov v továrni je majetkom Cuby a všetky sú navrhnuté tak, aby ich mohli používať relatívne nekvalifikovaní robotníci.

To znamená, že tá istá osoba, ktorá by zatĺkala klince na stavenisku, by mohla obsluhovať aj laserovú rezačku alebo zváračku vo fabrike. Stavebné komponenty Cuby nie sú vyrobené na mieru, ale vychádzajú z najčastejšie používaných konštrukčných a stavebných prvkov, ako sú stenové panely a podlahové dosky so zabudovanými inžinierskymi sieťami. Zefektívnenie tejto výroby a jej realizácia na stavenisku alebo v jeho blízkosti môže znížiť náklady na pracovnú silu aj skrátiť časový harmonogram projektu, hovorí Gampel. Ďalším krokom je sprevádzkovanie prvých dvoch tovární, ktoré sa práve zriaďujú. 

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať