Domáci test slín odhalí rakovinu s presnosťou 90 %

0

V Spojených štátoch je k dispozícii domáci skríningový test založený na umelej inteligencii na detekciu rakoviny ústnej dutiny a hrdla zo vzoriek slín. Technológia schválená americkým Úradom pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) dokáže zo slín odhaliť skoré príznaky rakoviny ústnej dutiny a hrdla s presnosťou viac ako 90 percent. Je známe, že rakovinu ústnej dutiny a hrdla je ťažké odhaliť. Pre nedostatok účinných diagnostických nástrojov môže často zostať nediagnostikovaná, kým nedosiahne pokročilé štádium. Pritom včasná detekcia priamo zvyšuje 5-ročnú mieru prežitia pacientov z 50 % na 84 %.

Test CancerDetect, vyrobený spoločnosťou Viome Life Sciences, prináša bezprecedentnú presnosť včasnej detekcie a prevencie rakoviny, ponúka detekciu s 95 % špecifickosťou a 90 % citlivosťou. S cieľom vyvinúť presnejší diagnostický nástroj pre pacientov s rakovinou začali výskumníci z Viome študovať, ako sa zmenil mikrobióm, súbor všetkých mikróbov, ktoré prirodzene existujú v našom tele, ako aj ich gény. Výsledkom skoršieho výskumu je, že ľudia s rakovinou ústnej dutiny alebo hrdla majú inú ústnu flóru ako zdraví ľudia. 

Predplatné NEXTECH 2021

Vedci zozbierali vzorky slín od ľudí vo veku 50 rokov alebo starších alebo dospelých, ktorí v minulosti užívali tabak. V oboch prípadoch ide o rizikové faktory pre rakovinu ústnej dutiny a hrdla. Z každej vzorky extrahovali genetický materiál z baktérií, húb a kožných buniek. Na trénovanie modelu strojového učenia použili genetické údaje z 945 vzoriek, z ktorých 80 pochádzalo od ľudí s rakovinou ústnej dutiny a 12 od ľudí s rakovinou hrdla. U ľudí s rakovinou ústnej dutiny a hrdla bolo identifikovaných 88 špecifických zmien v génovej expresii, ako aj 182 jedinečných genetických vlastností v ich baktériách.

Vedci potom otestovali svoj model so zvyšnými 230 študijnými vzorkami, z ktorých 82 pochádzalo od ľudí s rakovinou. Testy správne identifikovali 90 % vzoriek od ľudí s rakovinou a 95 % vzoriek od ľudí bez rakoviny, čo naznačuje veľmi nízku mieru falošne negatívnych alebo falošne pozitívnych výsledkov. Ľudia s vysokým rizikom rakoviny ústnej dutiny alebo hrdla si teraz v USA môžu kúpiť test online po vyplnení dotazníka spoločnosti Viome a získať výsledky do dvoch týždňov.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať