SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Prepojené autá poháňané AI budú do roku 2030 tvoriť 95 % všetkých vozidiel na cestách

Technológie
4

Prieskum medzi viac ako 2000 majiteľmi a prenajímateľmi automobilov v Spojených štátoch ukázal, že podľa prieskumu spoločnosti Salesforce len málo vodičov chápe, čo je to „prepojené auto“ a aké údaje sa v skutočnosti zbierajú. Prepojené vozidlá budú tvoriť 95 % všetkých vozidiel na cestách, pričom každé z nich vygeneruje približne 25 gigabajtov údajov za hodinu, čo je rovnaké množstvo dát, aké by niekto potreboval na streamovanie 578 hodín hudby. Výskum poukazuje aj na niektoré ďalšie dôležité zistenia.

Vodiči plne nerozumejú výhodám prepojeného vozidla: Viac ako dve tretiny (65 %) vodičov nepoznajú koncept prepojeného vozidla, pričom viac ako tretina (37 %) vodičov tento pojem nikdy predtým nepočula. Po pochopení definície prepojeného automobilu vodiči označili prepojené funkcie (integráciu Apple CarPlay alebo Android Auto, hranie hier alebo streamovanie videa, asistenčné funkcie pre vodiča, údaje Wi-Fi v aute, funkcie aplikácií smartfónu, ako je diaľkové zamykanie a diaľkové štartovanie, asistenčné služby v núdzi, ako je OnStar, dotykový displej konzoly a aktualizácie softvéru na diaľku a ďalšie) za takmer rovnako dôležité ako značku automobilu.

Prémiové služby môžu prilákať k nákupu vozidla: Pri ďalšej kúpe vozidla sú vodiči najčastejšie ochotní zaplatiť navyše za pokročilé funkcie vrátane asistenta vodiča (43 %), dotykových displejov (33 %) a integrácie smartfónu (31 %).  Jeden zo štyroch vodičov uviedol, že by bol ochotný zaplatiť viac za elektrické alebo hybridné vozidlá, a len 9 % by zaplatilo viac za aplikácie, hry a videá vo vozidle.

Majitelia vozidiel sú ochotní zdieľať osobné údaje: Viac ako dve tretiny (68 %) vodičov sa domnievajú, že automobilové spoločnosti by mali mať možnosť zhromažďovať osobné údaje, no len 5 % z nich tvrdí, že zhromažďovanie by nemalo byť obmedzené. Oveľa viac ľudí (63 %) súhlasí so zhromažďovaním údajov len na základe súhlasu.

Vodiči uvádzajú, že sú ochotní vymeniť osobné údaje za cenné výhody: Až 67 % vodičov je ochotných vymeniť osobné údaje za lepšie sadzby poistenia (napr. nižšie sadzby za bezpečnejšiu jazdu); 43 % vodičov je ochotných vymeniť osobné údaje za pokročilú personalizáciu nastavení (napr. osobné profily vodiča, pričom sedadlo, zrkadlo alebo zábava sú personalizované); 36 % vodičov je ochotných vymeniť osobné údaje za zlepšené osobné bezpečnostné funkcie, ako je monitorovanie stavu vozidla v reálnom čase a upozornenia.

Vodiči sú ochotní zdieľať údaje o používaní vozidla, ale menej otvorení sú v prípade invazívnych údajov: Približne tretina vodičov súhlasí so zhromažďovaním údajov o používaní bezpečnostných pásov (35 %), rýchlosti jazdy (34 %) a polohe a histórii trasy (31 %); viac ako polovica (54 %) vodičov súhlasí s tým, aby autá zhromažďovali údaje o diagnostike vozidla; a menej ako pätina vodičov súhlasí s invazívnejšími typmi zhromažďovania údajov, ako sú hlasové záznamy (17 %), biometrické údaje (13 %) a textové správy alebo údaje o hlasových záznamoch (12 %), ktorých zhromažďovanie je dnes pre výrobcov automobilov legálne.

Zdroj: zdnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

Dementny kkLacko a kkHubinsky klamu reakcia na: Prepojené autá poháňané AI budú do roku 2030 tvoriť 95 % všetkých vozidiel na cestách

17.1.2024 17:01
Dementny kkLacko a kkHubinsky klamu
Reagovať

realista reakcia na: Prepojené autá poháňané AI budú do roku 2030 tvoriť 95 % všetkých vozidiel na cestách

16.1.2024 12:01
do roku 2030 ??? smiesne mozno do roku 2300 . neplanujem kupit predražene auto , za ktroé bude kvoli nadobudacej cene a nákladnej oprave aj vysoká poistka a kruzit po parkoviskách na sidlisku a hladať volnu nabíjačku aby som tam posedel 2-3 hodiny v zlom pocasí kým sa nabije a isiel ho preparkovať aby som nebol hovedo co blokuje nabijacky.
elektricke auto je pre 5 - 10 perc. obyvatelov co ma vlasnú garaz pri dome a pracu cca 20 km od domu ako 2 auto
Reagovať

Radšej sa premenujte na Fantasy Tech reakcia na: Prepojené autá poháňané AI budú do roku 2030 tvoriť 95 % všetkých vozidiel na cestách

15.1.2024 16:01
Premenujte sa na Fantasy Tech lebo už dávate také články o všeličom čo polovica je hudba vzdialenej budúcnosti, alebo čisté fantazmagorie. A navyše podľa titulkov by to malo byť všetko realizovateľné už zajtra alebo napozajtra. Už som Vás celkom prestal čítať. Iba tento titulok má úplne dorazil s realitou to nemá nič spoločné.
Reagovať

A este vela ineho reakcia na: Prepojené autá poháňané AI budú do roku 2030 tvoriť 95 % všetkých vozidiel na cestách

15.1.2024 07:01
Zabudli ste napisat, ze budu dolovat bitcoin a vsetci vodici budu milionari.
Navyse manzelke povie, ake zeny mal manzelk v aute na zaklade otlackov topanok na caluneni
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať