SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Pretočenie emisných hodín. Vedci zistili, ako zmeniť CO2 na pevnú látku

5

V nie veľmi vzdialenej budúcnosti by priemyselné podniky mohli začať zachytávať CO2 a meniť ho na uhlie, a keď sa zatvoria staré uhoľné bane, mohli by sa premeniť na skladovacie priestory pre nový produkt. Je to tak trochu ako pretočenie emisných hodín, hovoria vedci.

Výskumníci z austrálskej univerzity RMIT prvýkrát demonštrovali základy tohto procesu. Za použitia tekutého kovu a elektriny premenili rozpustený oxid uhličitý na vločky tuhého uhlíka. Najprv oxid uhličitý rozpustili v nádobe naplnenej elektrolytickou kvapalinou a malým množstvom tekutého kovu, potom túto zmes nabili elektrickým prúdom. COsa tak pomaly menil na vločky uhlíka. Tento proces by sa mohol použiť v kombinácii s novými strojmi, ktoré by nasávali COz atmosféry.

 „Predpokladáme, že v blízkej budúcnosti budeme musieť urobiť niečo také,“ hovorí Torben Daeneke, z RMIT, jeden z autorov štúdie o novej technológii. „Myslím si, že dospejeme ku konsenzu, že v určitom okamihu v nasledujúcich desaťročiach, keď nasmerujeme energetiku našej krajiny k ekologickým a trvalo udržateľným zdrojom energie, budeme skutočne musieť vyčistiť našu atmosféru, odobrať COa urobiť niečo, aby sme stabilizovali naše podnebie.“ Kým niektorí environmentálni aktivisti sú skeptickí, klimatické modely OSN predpokladajú, že tento typ technológie „negatívnych emisií“ je potrebný.

V súčasnosti sa oxid uhličitý zachytený v priemyselnej prevádzke alebo priamo z atmosféry stlačí do kvapalnej formy a vstrekuje do podzemia. Existuje tu však riziko, že kvapalný COby mohol neskôr uniknúť. Ak sa premení na pevnú látku, môže byť uložený bezpečne.

Predchádzajúce procesy vyžadovali také vysoké teploty, že neboli priemyselne použiteľné. Nový proces sa môže uskutočniť pri izbovej teplote. Stále si však vyžaduje veľké množstvo energie; základné fyzikálne zákony nemožno obísť. No môže prebiehať s využitím energie z obnoviteľných zdrojov.

Výskum je zatiaľ v ranom štádiu, ale vyzerá sľubne. „Nevidíme žiadne zásadné dôvody, prečo by to nemohlo fungovať v masovej miere,“ hovorí Daeneke. „Momentálne pracujeme na zdokonaľovaní a navrhovaní prototypov zariadení a reaktorov, aby to bolo čo najúčinnejšie a nákladovo efektívnejšie.“

Zdroj: fastcompany.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
veda vyskum ekologia buducnost energia elektrina

5 komentárov

jo reakcia na: Pretočenie emisných hodín.Vedci zistili, ako zmeniť CO2 na pevnú látku

6.3.2019 12:03
v tej dalekej buducnosti( bez zelene??) budeme uz len nase vydychnute CO2 premienat na uhlie
to je somarina

ved stromy a zelen potrebuju CO2 inak ubudaju

mimochodom sklennikovy plyn je skor Metan ktory je tusim 10 nasobne horsi
---------------------
ale ak chceme chladit planetu staci aby vybuchla sopka alebo sme dostali viac vody do vzduchu
Reagovať

??? reakcia na: Pretočenie emisných hodín.Vedci zistili, ako zmeniť CO2 na pevnú látku

5.3.2019 15:03
Mam otazku. A tie vlocky uz nereaguju s vodou? Predtym je veta "Za použitia tekutého kovu a elektriny premenili rozpustený oxid uhličitý na vločky tuhého uhlíka." Ako vyzera vlocka tekuteho uhlika?
Reagovať

parada.. reakcia na: Pretočenie emisných hodín.Vedci zistili, ako zmeniť CO2 na pevnú látku

5.3.2019 09:03
a stromy nebudu mat co zrat ;-)
Reagovať

RE: parada.. reakcia na: parada..

5.3.2019 12:03
Ake stromy, bavime sa predsa o buducnosti :)
Reagovať

RE: RE: parada.. reakcia na: RE: parada..

5.3.2019 15:03
:D Aka buducnost? :DDDD
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať