SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Pri investovaní zabúdajú Slováci často na dane, jedna možnosť ponúka významnú úsporu

Tlačové správy
0

Mnohí si tento dôležitý faktor uvedomia až príliš neskoro. Pri výbere vhodnej investičnej stratégie by rozhodne malo zohrávať úlohu aj zdaňovanie prípadných výnosov. Investori, ktorí si musia splniť svoje daňové povinnosti na Slovensku, majú veľa možností, ako zhodnotiť svoje peniaze. A práve z daňového hľadiska bývajú veľmi odlišné. Príležitosť na oslobodenie ziskov od dane dlhodobo ponúkajú indexové ETF fondy.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Slovenské domácnosti majú na bežných účtoch okolo 45 miliárd eur. V bankách držíme konzervatívnym spôsobom často príliš veľa peňazí aj nad rámec odporúčanej rezervy na pokrytie mesačných nákladov v prípade neočakávaných udalostí. Tá má byť okamžite dostupná, no pokiaľ takto máte na účte všetky úspory, vplyvom inflácie naďalej prichádzate o časť ich hodnoty.

Na celú problematiku sa dá pozrieť optikou nákladov obetovanej príležitosti. To, čo znie ako nudná ekonomická teória, je v skutočnosti výsostne praktická vec. Keď sa napríklad rozhodneme pre kúpu auta, strácame príležitosť investovať tieto peniaze a zhodnotiť ich inak, no auto nám prináša úžitok, ideálne nám aj generuje príjem.

„Ak však máte na bežnom účte napríklad 5 000 eur a nevykonáte žiadnu transakciu, rovnakých 5 000 eur na ňom nájdete aj o rok, o dva či o desať rokov. Bolo by však klamlivé si myslieť, že sa takto pripravujete na dôchodok alebo si budujete majetok. Problémom je, že vplyvom inflácie si môžeme za súčasných 5 000 eur dnes kúpiť také množstvo produktov a služieb, na ktoré by nám pred 10 rokmi stačilo len 3 616 eur. Zároveň sa takto investor oberá o možnosť peniaze vhodným spôsobom investovať a dosiahnuť výnos,“ uviedol spoluzakladateľ investičnej platformy Finax Radoslav Kasík.

Nie je investícia ako investícia

Keď už pristúpime k rozhodnutiu voľné finančné prostriedky reálne investovať, na rad prichádza otázka, kam presne a ako si správne zvoliť investičnú stratégiu. Pokiaľ hovoríme o stredno až dlhodobom investovaní v horizonte viacerých rokov, domácnostiam na Slovensku sa klasicky ponúkajú na výber viaceré možnosti, ktoré sa dajú posúdiť na základe rôznych faktorov.

„Často sa pozeráme na rizikovosť investície a takisto na aspekt likvidity, teda ako rýchlo dokážem mať peniaze v prípade potreby poruke. Nepochybne ide o dôležité kritériá, no pritom sa často zabúdame pozrieť na daňové hľadisko a konkrétne zdaňovanie ziskov. Táto téma je nemenej dôležitá a dokáže do veľkej miery rozhodnúť o úspešnosti investičnej stratégie kohokoľvek, a to bez ohľadu na samotnú výšku investície,“ opisuje Radoslav Kasík.

Ilustrovať sa to dá na príklade dvoch investičných stratégií – jednej založenej na podielových fondoch, ktoré mnohí poznajú a zostávajú známou klasikou, a druhej postavenej na čoraz obľúbenejších fondoch ETF. „Legislatíva na Slovensku stanovuje, že z výnosov z podielových fondov, životných poistiek či dlhopisov musíte platiť dane, ktoré vás oberú o 19 % zarobených peňazí. Vo Finaxe preto využívame portfóliá z ETF oslobodené od dane na základe časového testu,“ zdôraznil Radoslav Kasík.

Povedané inými slovami, ak držíte cenné papiere obchodované na burze aspoň jeden rok, výnosy z nich sú od dane oslobodené. To neplatí ani pre podielové fondy, ani pre vyššie spomínané vklady v bankách. Z týchto možností iba fondy ETF ponúkajú výbornú príležitosť, ako ušetriť aj na daniach a zároveň rozumne pracovať s rizikom vďaka ich širokej diverzifikácii.

Zaujímavé riešenie pre dlhopisy

Ak chcete investovať do dlhopisov, ktoré po odklone od nulových úrokových sadzieb opäť nabrali na popularite, a zároveň je vašou prioritou legálna daňová optimalizácia, existuje riešenie. Daňový základ si dokážete veľmi jednoducho znížiť. Z tohto pohľadu je najideálnejšie kvalitné dlhopisy nakupovať práve prostredníctvom indexových fondov ETF. Platí totiž znovu ten istý princíp: Už po roku máte príjmy oslobodené od dane.

Blíži sa čas daňových priznaní, čo je informácia dôležitá pre investorov, ktorých daňová povinnosť nebola uhradená zrážkovou daňou. Ak ste dosiahli príjmy z podielových fondov a daň by ste zabudli zaplatiť alebo by ste tak urobili nebodaj úmyselne, vystavujete sa riziku problémov. Naša legislatíva jasne definuje trestný čin nezaplatenia dane a platí staré známe: neznalosť zákona neospravedlňuje.

Čo sú fondy ETF?

Označenie ETF (Exchange-traded funds) sa používa pre fondy obchodované na burze. Prinášajú možnosť, ako s pár eurami investovať do stoviek až tisícov firiem naraz, prípadne rovno do „celého trhu. Keď si kúpite ETF, nemusíte strácať čas sledovaním akcií konkrétnych firiem, naopak, môžete investovať pasívne.

Spoločnosť Finax spravuje majetok v hodnote 500 mil. eur. Ako obchodník s cennými papiermi je licencovaná Národnou bankou Slovenska, pričom majetok klientov spadá pod ochranu Garančného fondu investícií. Inteligentné investovanie od Finaxu sa hrdí množstvom ocenení. V marci 2022 mu bol udelený titul Investičný produkt roka na jednom z najväčších investičných podujatí v Európe Invest Cuffs v Krakove.

Zlatá minca 2022 – Najinovatívnejší v investovaní
Zlatá minca 2022 – 1. miesto, Investičné ETF portfóliá

 

Finax

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať