SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Prichádza nová generácia herných notebookov, MSI uvádza 4 modely s najnovším hardvérom

Technológie
0

Špeciálny projekt

Spoločnosť MSI aktualizovala svoju flotilu herných notebookov. Tie prichádzajú nielen s novými čipmi, ale aj so špičkovými displejmi a širokou škálou možností pripojenia. Na výber sú štyri originálne zariadenia.

Herné notebooky už dávno nie sú prerastené stroje, ktoré sa môžu pochváliť nanajvýš výkonom v hrách. Samozrejme, stále je to ich silná stránka, ale s moderným strojom si vystačíte aj pri náročnej práci a vďaka konektivite, displeju a dobre spracovanej klávesnici je plnohodnotnou náhradou stolového počítača. MSI má na tento rok pripravené štyri aktualizované rady – od prenosného Stealth až po bezkonkurenčný rad Titan.

Začať môžeme modelmi Stealth. Ako už názov napovedá, ide o menej nápadný stroj, vhodný do kancelárie alebo na cesty. Hmotnosť 2 kilogramy a 99,9 Wh batéria k tomu nabádajú. Väčšiu batériu v notebooku naozaj nenájdete. Výkon a prenosnosť sú tu spojené do jedného harmonického celku. Srdcom notebooku je procesor Intel Core Ultra 7 155H s architektúrou Meteor Lake a NPU pre potreby umelej inteligencie. Používatelia, ktorí sa nezaobídu bez multitaskingu, budú nadšení zo 16 jadier.

K práci na tomto počítači vás povzbudí aj displej QHD+ s pomerom strán 16:10. Má vynikajúce pokrytie 100 % farebného priestoru DCI-P3. Klávesnica navrhnutá v spolupráci so spoločnosťou SteelSeries zaručuje pohodlné písanie. Ponúka podsvietenie RGB, ktoré si môžete nastaviť hoci aj po jednom tlačidle. Samozrejme, nezabudlo sa ani na herný výkon, preto nechýba grafická karta Nvidia GeForce RTX 4070.

Chcete obetovať trochu elegancie za vyšší výkon? Potom siahnite po rade Vector. Ten už ponúka procesor Intel Core i9 14900HX. Koniec koncov tento čip Raptor Lake Refresh nájdete vo všetkých ďalej spomínaných notebookoch. Ide o špičkový procesor s 8 výkonnými a 16 úspornými jadrami, ktoré ponúkajú boost frekvenciu až okolo 5,8 GHz.

Aj tento notebook sa môže pochváliť QHD+ displejom s pomerom strán 16:10. S uhlopriečkou 17 palcov sa radí medzi väčšie modely. K dispozícii je 100 % pokrytie DCI-P3 a obnovovacia frekvencia s maximálnou hodnotou 240 Hz. Procesor dopĺňa grafika RTX 4070 a oba čipy si spolu pri zapnutej technológii MSI OverBoost vyžiadajú až 215 W. Spoločnosť MSI tento model vybavila aj prepínačom MUX. Ten obchádza procesor v grafike, aby ste pri hraní získali maximálny výkon. Ak sa nechystáte hrať, poteší vás 90 Wh batéria a vzhľadom na 17-palcovú uhlopriečku stále rozumná hmotnosť 3 kg.

Náročnejší hráči by mali siahnuť po modeloch Raider. Základom je vysoký výkon v kombinácii s grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 4080 a procesorom Intel Core i9 14900HX. Táto dvojica si bude pýtať 250 W, takže je tu jasný posun od série Vector. Väčšina výbavy však zostáva zachovaná. Opäť tu máme špičkový 17-palcový QHD+ displej IPS s 240 Hz a 100 % pokrytím DCI-P3. Klávesnicu vyladil SteelSeries, má podsvietenie RGB a nabíjať môžete pokojne aj na cestách cez UBC-C. Batéria má opäť maximálnu kapacitu 99,9 Wh.

Na vrchole je séria Titan. Ide o skutočne nekompromisný stroj. Začať môžeme displejom. MSI sa rozhodlo rovno pre UHD+ panel s rozlíšením 3840 × 2400 pixelov a frekvenciou 120 Hz. Stopercentné pokrytie DCI-P3 je tu samozrejmosť. Displej však vyniká podsvietením Mini LED. Obrazovka tak získala certifikáciu VESA DisplayHDR 1000. Tu si môžete skutočne vychutnať obraz HDR pri hrách a filmoch. A to sme ešte nespomenuli vyladenú sústavu šiestich reproduktorov.

Kombinácia procesorov Intel Core i9 14900HX a RTX 4090 dosahuje až 270 W, čo z tohto notebooku robí najvýkonnejší model v portfóliu MSI. Prepínač MUX nechýba ani tu. Chladenie zabezpečuje odparovacia komora, takže nehrozí žiadne prehriatie.

Notebook však nevyniká len hrubým výkonom. Titan sa môže pochváliť štyrmi slotmi RAM so 128 GB pamäte RAM a tromi slotmi M.2, z ktorých jeden je PCIe 5.0. O rýchle úložisko teda nebude núdza. Klávesnica od SteelSeries je v tomto prípade mechanická, čo ocenia nároční hráči. Podsvietené nie sú len klávesy, podsvietenie sa dá nastaviť aj pre touchpad. Váš herný stroj tak bude skutočne vynikať. A ak si tento zoštíhlený herný stroj budete chcieť vziať na cesty, 99,9 Wh batéria vám vydrží.

Všetky uvedené modely ponúkajú aj skvelú konektivitu. V prípade internetu je to Wi-Fi 7, najnovší štandard ponúkajúci vyššiu rýchlosť, nižšiu latenciu a maximálnu stabilitu pripojenia. Siahnuť môžete aj po kábli, 2,5 Gb eternet zabezpečí rýchle pripojenie. Nechýba ani nový Bluetooth 5.4 a nabíjanie cez USB-C. Ak si teda zabudnete doma nabíjačku, vystačíte si aj s univerzálnou, ktorá zaberie oveľa menej miesta.

Notebooky prešli dlhú cestu aj v oblasti displejov. Všetky kúsky ponúkajú panely s pomerom strán 16:10 a rozlíšením minimálne QHD+. S výnimkou modelu Titan tu nájdete 240 Hz obnovovaciu frekvenciu. Titan síce ponúka „len“ 120 Hz, ale pri rozlíšení UHD+ a najmä s podsvietením Mini LED. Všetky notebooky sú vybavené minimálne úložiskom PCIe 4 M.2, Vector, Raider a Titan ponúkajú aj po jednom rozhraní PCIe 5.0. To znamená minimálne časy načítania hier a rýchly výkon aj pri gigantických súboroch.

MSI začína túto sezónu so silným portfóliom, v ktorom budete len ťažko hľadať kompromisy. Ak si plánujete kúpiť nový herný notebook, nájdete tu naozaj kvalitné kúsky, z ktorých si vyberiete.

Zobrazit Galériu

MSI

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať