
Priehľadné solárne články by mohli nahradiť okná v kanceláriách
Väčšina solárnych článkov umiestnených na strechách domácností je nepriehľadná. Čím sú tmavšie, tým lepšie absorbujú slnečnú energiu. Väčšinou sú vyrobené z materiálu podobného sklu, nazývaného kryštalický kremík, ktorý je stabilný a účinný. Ak sa týmito článkami zaplní plocha na streche domu, môže to poskytnúť dostatok energie na napájanie interiéru. Neplatí to však pre výškové budovy alebo mrakodrapy, kde strecha tvorí len malú časť plochy. Výskumníci z juhokórejského Národného inštitútu vedy a technológie v Ulsane preto hľadali spôsob, ako vytvoriť okná, ktoré by mohli zbierať slnečnú energiu, čo by mohlo výrazne znížiť uhlíkovú stopu týchto energeticky náročných budov.
Tím zistil, že ak do kryštalických kremíkových článkov vyrazia drobné otvory vo vzoroch, ktoré nie sú pre ľudské oko zistiteľné, môžu ich urobiť rovnako priehľadnými ako tónované sklo, pričom ich účinnosť sa zníži len o niekoľko percent. Bežné fotovoltické články dosahujú účinnosť 20 %, zatiaľ čo pri týchto nových článkoch je to 12 %, čo je podstatne lepšie ako 3 až 4 %, ktoré dosahujú iné transparentné články.
Konečným cieľom je rozšíriť túto technológiu a obmedziť rastúci dopyt, ktorý mrakodrapy a výškové budovy kladú na elektrickú sieť. „Chceme ňou nahradiť okná,“ hovorí Kwanyong Seo, spoluautor článku uverejneného v časopise Joule. Tím bude musieť dosiahnuť mechanickú stabilitu a pevnosť, aby sa mohli nahradiť súčasné okná v budovách. Okrem toho budú musieť Seo a jeho kolegovia vymyslieť spôsob, ako skryť elektródy, cez ktoré bude získaná elektrina opúšťať solárny článok.
Zdroj: sciencefocus.com.
Zobrazit Galériu