SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Prvá veterná turbína na svete s recyklovateľnými lopatkami

0

Prvé recyklovateľné lopatky spoločnosti Siemens Gamesa sa točia na veternej turbíne v pobrežnej veternej farme Kaskasi v Nemecku. Ide o prvú komerčnú inštaláciu technológie recyklovateľných veterných turbín. Španielsko-nemecký gigant v oblasti veternej techniky nazýva svoju technológiu recyklovateľných čepelí RecyclableBlade. Lopatky veterných turbín sú vyrobené z množstva materiálov zaliatych v živici. Živica, sklolaminát, drevo a ďalšie materiály sa dajú oddeliť použitím mierneho kyslého roztoku.

Potom môžu ísť do obehového hospodárstva a možno z nich vytvárať nové produkty, ako sú kufre alebo kryty plochých obrazoviek. Technológia RecyclableBlade bola vyvinutá v Aalborgu v Dánsku a čepele boli vyrobené v meste Hull v Spojenom kráľovstve. Siemens Gamesa má v pláne, aby do roku 2030 boli plne recyklovateľné všetky lopatky veterných turbín a do roku 2040 všetky veterné turbíny.

Od uvedenia technológie na trh v septembri 2021 po inštaláciu v projekte RWE Kaskasi v júli 2022 uplynulo len 10 mesiacov. Pobrežnú veternú farmu Kaskasi s výkonom 342 MW vlastní nemecká energetická spoločnosť RWE. Je 35 km severne od ostrova Helgoland v nemeckom Severnom mori. Siemens Gamesa nešpecifikuje, koľko z 38 veterných turbín SG 8.0-167 DD veternej farmy na mori bude vybavených technológiou RecyclableBlade. Uvádza len, že turbíny, ktoré ich obsahujú, budú mať „ručne vyrobené recyklovateľné lopatky Siemens Gamesa B81, každú s dĺžkou 81 metrov“.

Zdroj: electrek.co.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať