SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Zem sa otáča rýchlejšie, IT systémy s tým môžu mať problém

Bezpečnosť
6

Nové merania britského Národného fyzikálneho laboratória ukázali, že Zem sa v súčasnosti otáča rýchlejšie ako pred polstoročím. Úplná rotácia Zeme trvala 29. júna o 1,59 milisekundy menej ako 24 hodín, preto to bol najkratší deň, aký bol kedy zaznamenaný. Vedci varovali, že ak sa bude rotácia naďalej zrýchľovať, možno budeme musieť z našich atómových hodín odstrániť jednu sekundu. Bolo by to potrebné na to, aby bol občiansky čas, ktorý je založený na veľmi stabilnom rytme atómových hodín, v súlade so slnečným časom, ktorý je založený na pohybe Slnka po oblohe.

Táto záporná priestupná sekunda by znamenala, že naše hodiny by vynechali jednu sekundu, čo by mohlo spôsobiť problémy v IT systémoch. Podľa výskumníkov zo spoločnosti Meta by to malo zásadný vplyv na softvér, ktorý sa spolieha na časovače alebo plánovače. Každá priestupná sekunda je veľkým zdrojom problémov aj pre ľudí, ktorí spravujú hardvérové infraštruktúry. Vedci Leonid Zotov, Christian Bizouard a Nikolaj Sidorenkov tvrdia, že nepravidelné otáčanie je výsledkom niečoho, čo sa nazýva Chandlerovo kolísanie. Ide o nepravidelný pohyb zemepisných pólov Zeme po povrchu zemegule.

„Bežná amplitúda Chandlerovho kolísania na povrchu Zeme je približne 3 až 4 m,“ povedal Zotov pre TimeandDate.com, „ale v rokoch 2017 až 2020 zmizla.“ Niektorí odborníci sa domnievajú, že k nepravidelnej rýchlosti môže prispievať topenie a opätovné zamŕzanie ľadových čiapok na najvyšších horách sveta. Iní sa ju snažia vysvetliť seizmickou aktivitou a zmenami v roztavenom jadre planéty. Podľa Zotova existuje „70-percentná šanca“, že planéta už dosiahla minimálnu dĺžku dňa, čo znamená, že pravdepodobne nikdy nebudeme musieť použiť zápornú priestupnú sekundu. Pripustil však, že so súčasnou technológiou to zatiaľ nemožno vedieť s istotou.

Zdroj: nzherald.co.nz.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

6 komentárov

Zrychlovanie reakcia na: Zem sa otáča rýchlejšie, IT systémy s tým môžu mať problém

18.8.2022 12:08
A to si všimli len totok? a čo takto oteplovanie, zvyšuje sa aj na iných planétach a podobne aj frekvencia Zeme >> Schumanova frekvencia sa tiež posledné roky zvyšuje.. To, že sa NATO rozširuje, je tiež forma zvyšovania.. A ako vidíme ceny za všetko sa zvyšujuú, lebo eksperti v babylonskej veži (EP) štamplujú len sankcie ktoré ich vedú do... hlbšie do riťky ussa...
Reagovať

RE reakcia na: Zem sa otáča rýchlejšie, IT systémy s tým môžu mať problém

10.8.2022 16:08
Keď s tým bol posledne problém, tak sa na chvíľku spomalil počítačový čas aby nebolo treba zápornú prestupnú sekundu.

Teraz by to už ale malo byť jedno, počítače používajú počet sekúnd od 1.1.1970. A zobrazenie dátumu a času je záležitosťou lokalizácie. Teda ak v redakcii náhodou nebežia na nejakom jednoužívateľskom operačnom systéme, napr. na MS DOS ktorý je už dávno nepodporovaný.
Reagovať

RE: To nie je pravda reakcia na: RE

11.8.2022 15:08
Windows11 takto nebeží, nemá to počet sekúnd od 1.1.1970.
Reagovať

RE: RE: To nie je pravda reakcia na: RE: To nie je pravda

11.8.2022 17:08
To bude tým, že Windows 11 nie je počítač.
Reagovať

co ovplyvnilo rýchlost reakcia na: Zem sa otáča rýchlejšie, IT systémy s tým môžu mať problém

7.8.2022 10:08
To budu tí utečnci, viac ludí sa presťahovalo na západ :-) :-) :-)
Reagovať

RE: to skor viac ludi lezi v hrobe reakcia na: co ovplyvnilo rýchlost

7.8.2022 12:08
povrazdili a umucili ludi nano dronmi a teraz lezia v hrobe, nehybu sa a potom ta rychlost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať