SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Prvé hologramy na svete s rozlíšením na úrovni ľudského oka

1

Britský startup VividQ tvrdí, že vytvoril vôbec prvé hologramy so „sietnicovým rozlíšením“. Podľa spoločnosti to znamená, že holografia sa teraz môže zhodovať s rozlíšením a skutočným zaostrením, ktoré očakáva ľudské oko. Výsledkom je „prirodzenejší zážitok zo sledovania než kedykoľvek predtým“. VividQ teraz plánuje nasadiť túto technológiu v náhlavných súpravách VR novej generácie.

Na vytvorenie hologramov spoločnosť využíva svetelné vlny na vykreslenie objektov v 3D priestore. Táto technika odzrkadľuje spôsob, ako vidíme predmety, pretože tie odrážajú svetelné lúče do našich očí. VividQ premieta obrazy vytvorené počítačom pomocou výkonného zobrazovacieho 4K hardvéru. 3D holografické objekty preto môžu byť umiestnené v akejkoľvek vzdialenosti v rámci ohniskového rozsahu človeka. Používatelia potom môžu prirodzene meniť zaostrenie medzi objektmi. 

VividQ očakáva, že vplyv sa najskôr prejaví v aplikáciách VR a zmiešanej reality, najmä v hrách. V tlačovej správe spoločnosť uviedla, že hologramy ponúknu používateľom bezkonkurenčnú úroveň pohltenia a realizmu. Mohli by sa tak vyriešiť niektoré bežné problémy s virtuálnou realitou. Používatelia by si mohli bez potreby objemného vybavenia prispôsobiť hologramy podľa svojho zraku.

Mohli by tiež dynamicky preostrovať a meniť vzdialenosti digitálnych objektov, čo by znížilo vedľajšie účinky, ako je nevoľnosť, únava očí a bolesti hlavy. Na predvedenie výhod VividQ zobrazil hologramy pomocou vysokovýkonného displeja LCoS (liquid crystal on silicon) od japonskej elektronickej firmy JVCKenwood. Obe spoločnosti teraz spolupracujú na komercializácii technológie.

Zdroj: thenextweb.com.
 

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

super reakcia na: High tech traktor ako z budúcnosti dokáže “vidieť” aj pod zem

24.1.2024 21:01
Hologram? Hologram sa riesi lasermi.... Neviem ci je to naozaj hologram.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať