ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

ROG Flow X16 - konvertibilný herný notebook aj s externou grafikou

3

Výkonný konvertibilný notebook ROG Flow X16 môže byť riešením dilemy medzi pomerne tenkým a ľahkým zariadením, ktoré ocenia ľudia s mobilným štýlom práce a výkonným herným notebookom, či počítačom. Na testovanie som mal k dispozícii najlepšie vybavený variant GV601RW s grafickým čipom NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti Laptop GPU, 32 GB RAM a 2 TB SSD diskom. Takáto výbava stačí aj na náročnejšie hry, editovanie videa, prípadne CAD, či iné inžinierske aplikácie. Kto požaduje vyšší grafický výkon, môže si ku konvertibilnému zariadeniu pripojiť externý grafický modul ROG XG Mobile.

Konvertibilné zariadenie má výkonný osemjadrový procesor AMD Ryzen-9 6900HS, a dedikovaný grafický čip NVIDIA GeForce RTX 3060. AMD Ryzen 9 6900HS je vyrábaný 6 nm technológiou a pri bežnej záťaži je taktovaný na frekvencii 3,3 GHz, pričom krátkodobo sa pracovná frekvencia dá zvýšiť až na 4,9 GHz. K dispozícii má 32 GB rýchlej pamäti RAM DDR5 Mobilné procesory radu Ryzen 6000 Series využívajú novú architektúru Zen 3+ a 16 MB cache pamäť priamo na čipe. Označenie HS znamená, že procesor je optimalizovaný na 35 W TDP. Pri hrách a graficky náročných aplikáciách sa samozrejme bude využívať dedikovaná grafika NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti s architektúrou Ampere. GPU série GeForce RTX 30 určené do prenosných počítačov prinášajú vysoký výkon hlavne čo sa týka ray-tracingu a technológie Max-Q 3. generácie, ktorá využívajú umelú inteligenciu.

K dispozícii je 8 GB grafickej pamäti GDDR6. RTX 3070 Ti má 5 888 CUDA jadier bežiacich na frekvencii 1035 - 1485 MHz. TDP grafického čipu RTX 3070 Ti sa pohybuje od 100 do 125 W pri aplikovaní Dynamic Boost. Výhody výkonného grafického čipu samozrejme využijú nielen hráči, ale aj tvorcovia obsahu v grafických, či inžinierskych aplikáciách, alebo aplikáciách na editovanie videa umožňujúcich akceleráciu pomocou GPU. Účinné chladenie ROG Intelligent Cooling na báze tekutého kovu s dvomi ventilátormi využívajúce technológiu Frost Force umožňuje výkon týchto dvoch čipov využiť v maximálnej možnej miere vzhľadom k veľkosti tela notebooku. K vysokému výkonu prispievajú aj pamäte najnovšej generácie DDR5-4800 MHz

Konektory na ľavej strane

Konektory na pravej strane

Výduchy ohriateho vzduchu vzadu

Zariadenie však má aj port na pripojenie externého grafického modulu ROG XG Mobile, ktorý využíva grafický čip NVIDIA RTX 3080 má aj interný napájací zdroj schopný dodať príkon až 280 W. Fyzicky je grafický čip GeForce RTX 3080 v externom module pripojený prostredníctvom upraveného PCIe 3.0 x8 rozhrania, ktoré je rýchlejšie ako Thunderbolt 4. Rozhranie má k dispozícii 63 Gbps pásmo, ktoré je určené iba pre grafickú kartu. Externý modul ROG XG Mobile má hmotnosť iba 1 kg a pomerne malé rozmery, takže sa zmestí do kufríka spolu s notebookom. Efektívne chladenie s technológiou parnej komory zabezpečuje ideálne prevádzkové teploty aj napriek malým rozmerom. Dotyková plocha je o viac než polovicu väčšia v porovnaní s tepelnými trubicami, čo maximalizuje prenos tepla z chladiča. Ak pripojíte externý grafický modul, čip v ultrabooku nie je aktívny a chladiť treba len procesor, takže ten môže dlhodobejšie podať vyšší výkon. Modul XG Mobile navyše poskytuje používateľovi štyri USB-A 3.2 Gen 1 porty, plnohodnotný slot na SD karty a gigabitový ethernet. DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0 a výstupy sú pripojené priamo k externej grafickej karte.

Konvertibilný notebook v recenzovanej zostave mal displej so 4K rozlíšením QHD 2560 x 1600 pixelov a pomerom strán 16:10, na ktorý sa na výšku zmestí viac obsahu, než pri klasickom formáte 16:9. Displej na báze technológie MiniLED má obnovovaciu frekvenciu 165 Hz, jas 1100 nitov, certifikácie Pantone a VESA DisplayHDR 1000 a pokrýva 100% farebného Gamutu DCI-P3.

Zariadenie má 360° kĺb, ktorý umožňuje naplno využiť dotykovú obrazovku s podporou stylusu a umožňuje premenu notebooku do režimov, ktoré sú ideálne na hranie, kreslenie a prezentovanie obsahu.  

V benchmarkovom teste 3D Mark Time Spy získal ROG Flow X16 bez externého grafického modulu skóre7 630 bodov. O vyváženosti hardvérovej výbavy svedčí aj čiastkové skóre 7 411 bodov pre GPU a skóre 9 168 pre procesor. V teste 3D Mark Port Royal som dosiahol skóre 4 511 bodov  (75+ FPS).  Zaujímalo ma aj porovnanie snímkovej frekvencie v teste zameranom na NVIDIA DLSS, čiže Deep Learning Super Sampling, ako inak s podporou AI. Bežne musí GPU pre zobrazenie jediného snímku spočítať údaje pre približne 4 milliony pixelov. S využitím NVIDIA DLSS je to len zlomok, čo prispieva k lepšej efektivite a vyššiemu výkonu. Prejavilo sa to aj vo výsledku tohto benchmarku. Pri vypnutom DLSS bola snímková frekvencia 20,77 fps, po aktivovaní DLSS sa snímková frekvencia zvýšila na 51,01 fps.

Samozrejme som vyskúšal aj niekoľko hier rôznych žánrov a s plynulosťou hrania som bol veľmi spokojní. Po pripojení externého grafického modulu, ktorý som nemal k dispozícii budú hráči určite nadšení.

Verdikt: Kompaktný notebook sa po pripojení externej grafiky zmení vo výkonný herný notebook, prípadne grafickú pracovnú stanicu 

Technické parametre: Procesor: Osemjadrový AMD Ryzen-9 6900HS  taktovacia frekvencia 3,3 GHz TDP 35 W; 32 GB DDR5; disk  2 TB NVMe SSD, grafika integrovaná AMD Radeon + NVIDIA GeForce RTX 3070 Ti Laptop GPU, displej Mini LED dotykový 16", rozlíšenie 2560 x 1600 16:10, 165 Hz, 3 ms; konektivita: WiFi 802.11ax WiFi6E  Bluetooth 5.2; operačný systém: Windows 11 Home; konektory:  1 x USB-C DisplayPort PD, 2× USB-A 3.2, HDMI 2.0b, 3,5 mm jack, slot na microSD kartu 1x ROG XG Mobile Interface, batéria 90 Wh;  rozmery: 355 x 243 x 19,4 mm; hmotnosť 2,1 kg. Cena 2989 eur

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články

3 komentáre

:)) reakcia na: ROG Flow X16 - konvertibilný herný notebook aj s externou grafikou

10.10.2022 21:10
LUbko mas v clanku gramaticke chyby :)
Reagovať

Rozmýšľam, na čo by mi bol takýto notebook? Asi na nič.A ešte by šľak trafil, keby sa na tom dačo pokazilo za tri tisícky stroj! reakcia na: ROG Flow X16 - konvertibilný herný notebook aj s externou grafikou

2.8.2022 19:08
Ľupko, povráva sa v IT kruhoch, že sa neoplatí kupovať takéto drahé stroje, lebo že sa kazia a nechcú ti to potom vyreklamovať ;) Takže si tu veselo fičíme u nás na univerzite s chalanmi a babami na strojoch tak priemerne za 370€ ryzen3, 8gb ram, 512gb ssd. Úplne stačí. Máš na tom Windows a na grafiku si tam hodíš ako chudobný univerzitný študák nejaký gimp, krita, inkscape, blender, dark table a video spravíš na tom aj v open shot video editor, kdenlive a ták. Ale dobre, že si to zrecenzoval Ľupko, možno to nejaké rozmaznané detičky dostanú od bohatých rodičov :)
Reagovať

RE: Ľupko už pod článkami zakázal aj komenty, keď videl že ľudia nie sú hlúpi a nekúpia taký drahý stroj reakcia na: Rozmýšľam, na čo by mi bol takýto notebook? Asi na nič.A ešte by šľak trafil, keby sa na tom dačo pokazilo za tri tisícky stroj!

22.9.2022 16:09
Ľupko už pod článkami zakázal aj komenty, keď videl že ľudia nie sú hlúpi a nekúpia taký drahý stroj, keď aj na lacnejšom sa dá pracovať. Tak tak Ľupko: Prečo neotvoríš diskusiu pod článkami, ale ju zakazuješ? Pomaly už nič sa tu nedá komentovať. Chceli sme napísať pod tvoj článok ferofluidného robota, že takto už dnes mučia Slovákov, ferofluidy v krvnom obehu dráždia tkanivá a tak ťa zničia.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať