SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Radikálna metóda ničí burinu na poliach laserom s umelou inteligenciou

Technológie
2

Burina, ktorá je postrachom poľnohospodárov na celom svete, má teraz high-tech nepriateľa, ktorý kombinuje umelú inteligenciu a lasery. Stroj LaserWeeder, ktorý zostrojila spoločnosť Carbon Robotics zo Seattlu, dokáže zlikvidovať 100 000 kusov buriny za hodinu a mohol by priniesť revolúciu v spôsobe, ako poľnohospodári chránia svoje plodiny pred burinou. Veľkou výhodou je absencia chemikálií, keďže niektoré herbicídy sú škodlivé pre ľudské zdravie.

Ďalšie prednosti sú aj rýchlosť a efektívnosť. Video uverejnené na Reddite ukazuje záblesky svetiel pod strojom, ktorý sa pomaly pohybuje po poli a zanecháva malé kúdoly dymu, pričom laserové lúče spália zvyšky buriny. Tento proces je nielen vizuálne pôsobivý, ale je podložený aj výsledkami. Spoločnosť uviedla, že ničí burinu na základe presných výpočtov, ktoré ju odlíšia od plodín.

SAMSUNG 042024 Advertisement

LaserWeeder spáli nežiaduci porast v priebehu mikrosekundy, pričom pôdu a pestované rastliny ponechá bez poškodenia. Spravodajská televízia NBC News navštívila farmu s rozlohou 810 hektárov v Kalifornii v rámci reportáže o stroji, ktorý podľa reportéra stojí 1,2 milióna dolárov. Jeho lasery dokážu zasiahnuť rastliny, ktoré sú príliš malé na to, aby ich mohli uchopiť ľudské ruky, a narušiť ich na bunkovej úrovni. LaserWeeder je schopný rozpoznať 40 plodín a dvakrát toľko burín.

Vstavaná umelá inteligencia sa dokonca dokáže naučiť rozlišovať medzi potravinárskymi plodinami, napríklad kukuricou a cibuľou, a odstrániť jednu z nich, ak sa na poli tieto rastliny vystriedali. Stroj môže pracovať nepretržite vo väčšine poveternostných podmienok. Mohol by teda zvýšiť obavy z toho, že roboty budú ľuďom brať prácu. V skutočnosti však nie je veľa ľudí, ktorí by chceli pracovať pri vytrhávaní buriny, a nájsť takých je čoraz väčší problém.

Zdroj: thecooldown.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Hmm reakcia na: Radikálna metóda ničí burinu na poliach laserom s umelou inteligenciou

3.8.2023 23:08
treba rozmýšľať aby sa ľudia menej narobili a mali pohodlnejší zyvot..
Reagovať

RE: Hmm reakcia na: Hmm

4.8.2023 13:08
Tvoja slovenčinárka to tiež odflákla...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať