SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

Radíme pri nákupe tlačiarne

1

Napriek postupnému odklonu od papierových dokumentov, ku ktorému dochádza z praktických aj ekologických dôvodov, sa v mnohých domácnostiach bez tlačiarne neza­obídete. Hlavne ak máte doma žiakov či študentov, prípadne prevádzkujete živnosť. Žiaci často potrebujú odovzdávať rôzne práce či školské projekty v papierovej podobe, pre mladších žiakov môžete tlačiť rôzne pracovné listy. Napriek tomu, že práve mladá generácia je priekopníkom vo využívaní IT, veľa študentov stále uprednostňuje učenie z papierových materiálov, kde môžu používať farebné značkovače. Študijné materiály v papierovej podobe sú výhodné aj z hľadiska ochrany zraku, hlavne pri večernom samoštúdiu. Pre zrak je príjemnejšie a menej namáhavé čítanie, ak sa od dokumentu odráža svetlo z okolia, než keby bol sám podsvietený.

SAMSUNG 022024 Advertisement

Najskôr sa musíte rozhodnúť, či vám bude stačiť samotná tlačiareň, alebo budete potrebovať multifunkčné zariadenie s integrovaným skenerom, ktoré zastane aj funkciu kopírky. Rozdiel v cene nieje veľký, takže ak nie ste si istí, zvoľte radšej multifunkčné zariadenie. Skôr či neskôr budete určite potrebovať skopírovať alebo naskenovať nejaký dokument. Každopádne uprednostnite tlačiareň podporujúcu bezdrôtové pripojenie, pretože hlavne mladší členovia rodiny budú chcieť tlačiť aj zo smartfónov či tabletov. Na tlač sa v prípade zariadení s iOS (iPhone, iPad) využíva technológia Apple AirPrint. Pre Android sú k dispozícii špecializované aplikácie od výrobcu tlačiarne. Inicializáciu bezdrôtovej komunikácie medzi mobilným zariadením a tlačiarňou vám uľahčí podpora technológie NFC. Na domáce použitie vám okrem niektorých výnimiek bude stačiť tlač na formát A4.

Ďalšou dilemou bude rozhodovanie sa medzi laserovou a atramentovou tlačiarňou či multifunkčným zariadením a hlavne v prípade laserových tlačiarní bude dôležitým kritériom výberu, či vám stačí monochromatická, alebo potrebujete farebnú tlač. Atramentové tlačiarne na domáce použitie sú väčšinou farebné, ale aj v tomto prípade sa treba rozhodnúť, či vám stačí bežná tlačiareň, ktorá má čiernu a tri farebné náplne (cyan, magenta, yellow), alebo budete často tlačiť fotografie a v takom prípade potrebujete fototlačiareň, ktorá na dosiahnutie verných farieb využíva viac farebných atramentov. Tlačiareň využívajúca technológiu LED pracuje na rovnakom princípe ako laserová tlačiareň, ale namiesto laserového lúča má na tlačovej hlave LED, ktoré osvetľujú naraz celý riadok.

Kvalitu, presnejšie povedané, jemnosť tlače, udáva rozlíšenie v DPI (Dot pre Inch), teda v bodoch na palec, kde palec je imperiálna jednotka dĺžky a má 2,54 cm. Čím vyššia hodnota DPI, tým je výtlačok detailnejší. V DPI sa udáva aj rozlíšenie skenera. Na tlač textu stačí rozlíšenie 600 × 600 DPI. Na tlač fotografií či jemnej grafiky je potrebné rozlíšenie 4800 × 1200 DPI. Ďalší dôležitý parameter, hlavne pri predpokladanom vyššom počte výtlačkov, je rýchlosť tlače.

Rýchlosť tlače sa v prípade tlačiarní udáva v počte stránok, ktoré je schopná tlačiareň vytlačiť za minútu. Atramentové tlačiarne určené na domáce použitie tlačia rýchlosťou 5 – 15 strán za minútu, základné modely laserových tlačiarní rýchlosťou 20 – 40 strán za minútu. Ak často tlačíte na obidve strany papiera, uvažujte o tlačiarni, ktorá podporuje automatickú obojstrannú tlač, čiže sama otáča listy papiera. Aj pri atramentovej tlači, kde treba po potlačení jednej strany papiera chvíľu počkať, aby atrament uschol, je rýchlosť tlače vyššia než pri tlačiarni, ktorá automatickú obojstrannú tlač nepodporuje Tieto tlačiarne najskôr vytlačia párne stránky a následne vás vyzvú, aby ste listy obrátili a znovu vložili do zásobníka.

Ceny monochromatických laserových tlačiarní na domáce použitie sa začínajú na hranici 100 eur, ceny laserových monochromatických multifunkčných zariadení od 160 eur. Ceny farebných laserových tlačiarní sa začínajú od 280 eur. Farebné atramentové tlačiarne sa dajú kúpiť už od 40 eur a farebné multifunkčné zariadenia od 55 eur. Treba si však uvedomiť, že cena samotnej tlačiarne je až sekundárne kritérium, pretože sa spravidla dodáva s takzvanými štartovacími náplňami s malou kapacitou a pri kúpe plnohodnotných náplní často zistíte, že ich cena prevyšuje cenu tlačiarne. V prípade študentov či živnosti, kde sa predpokladá väčší objem tlače, odporúčame zamerať sa predovšetkým na ekonomiku prevádzky, teda na to, koľko stoja náplne do príslušnej tlačiarne a koľko strán na jednu náplň dokáže tlačiareň vytlačiť. Mýtus o ekonomickejšej prevádzke laserových tlačiarní postupne búrajú tlačiarne umožňujúce dopĺňanie atramentu do zásobníkov. Pri nich sú náklady na vytlačenie strany 0,002 až 0,003 eura a ani ceny takýchto tlačiarní v porovnaní s klasickými modelmi s vymeniteľnými kazetami nie sú oveľa vyššie. Začínajú sa na hranici 160 eur. Vyšší investičný náklad sa vám pri týchto tlačiarňach pri väčšom objeme tlače mnohonásobne vráti. V prípade modelov s dopĺňaním atramentov navyše nebude na vás uplatnený trik s malými štartovacími náplňami. Tlačiarne sú zabalené s prázdnymi zásobníkmi a atramentmi vo veľkých fľaškách. Naplnenie zásobníkov zvládne skutočne každý a pokojne tak môže urobiť aj v bielej košeli bez rizika ušpinenia rúk čo i len kvapôčkou atramentu. Dopĺňanie je natoľko jednoduché, že ho zvládnu aj deti, ktoré o farebnú tlač v domácnosti určite prejavia záujem, najmä ak vďaka podpore Wi-Fi môžu tlačiť aj zo svojich smartfónov a tabletov. Samozrejme, treba dať pozor, aby bola správna farba atramentu naliata do správneho zásobníka. Dopĺňajú sa len farebné tlačiarne, ktoré majú štyri zásobníky na azúrový, purpurový, žltý a čierny atrament, čiže tlačiarne využívajúce farebný model CMYK. Špeciálne fototlačiarne, ktoré využívajú viac atramentov, majú klasické vymeniteľné kazety, pretože dolievanie atramentu do viacerých zásobníkov by už bolo zložité a neprehľadné.  Výhodou atramentových tlačiarní je okrem výhodnej ceny aj úspora energie. Na rozdiel od laserových tlačiarní, kde je súčasťou procesu tlače aj zapekanie tonera, atramentová tlač je studený proces, takže úspora energie je typicky 70 %. Určitá nevýhoda atramentovej tlače je atrament spotrebovávaný na čistenie dýz. Toto čistenie sa v prípade, ak ste dlhšie netlačili, vykonáva automaticky v predpísaných časových intervaloch. Čím menej sa tlačiareň používa, tým je spotreba atramentu na čistenie vyššia.

Zaujímavou a pre mnohých používateľov výhodnou alternatívou ku kupovaniu atramentov či tonerov je služba HP Instant Ink. Je určená pre domácich používateľov a funguje na princípe mesačného predplatného. Platí sa za počet vytlačených strán, pričom je jedno, či je tam obrázok na celú stranu, alebo tri riadky textu. Tlačiareň priebežne posiela do cloudovej služby informácie o stave atramentov, či tonerov a objeme tlače. Ak služba zistí, že vám atrament alebo toner dochádza, automaticky zabezpečí doru­čenie nových kaziet ešte predtým, než sa práve používaná minie.

 Úvodné foto: SHUTTERSTOCK.com

 

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

HP reakcia na: Radíme pri nákupe tlačiarne

14.12.2023 09:12
HP instant ink je prave sluzba, pred ktorou by som varoval vsetkych. Je to to najvacsie anti-consumer zlo ake kedy kto vymyslel.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať