ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021 ESET_122021

Raketa poháňaná plastovým odpadom

Technológie
0

Britská spoločnosť Pulsar Fusion s vysokými ambíciami v oblasti trvalo udržateľného cestovania do vesmíru otestovala hybridný raketový motor, poháňaný čiastočne plastovým odpadom. Startup sa venuje vývoju technológie jadrovej fúzie na vysokorýchlostný pohon, ktorý by mohol skrátiť čas cesty na Mars na polovicu. Začlenenie recyklovaného plastového odpadu do hybridných raketových palív je myšlienka, s ktorou koketovala spoločnosť Virgin Galactic už v roku 2014. Jej raketa bola poháňaná palivom založeným na triede termosetových plastov, no po neúspešnom testovacom lete sa od vývoja rýchlo upustilo.

Ďalšia spoločnosť pracujúca na takejto technológii je škótska Skyrora, ktorá úspešne otestovala svoje palivo Ecosene vyrobené z premeneného plastového odpadu. Pulsar Fusion chce preraziť „zelenou“ raketou, ktorá využíva hybridné palivo pozostávajúce z polyetylénu s vysokou hustotou (HDPE) a okysličovadla oxidu dusného, ktoré sa do spaľovacej komory privádza pod regulovaným tlakom cez regulačný ventil. HDPE sa používa v množstve plastových výrobkov vrátane fliaš, potrubí a dosiek na krájanie, čo umožňuje jednoducho získavať a recyklovať túto kľúčovú zložku paliva.

Na vojenskej základni britského ministerstva obrany v Salisbury spoločnosť Pulsar Fusion dokončila prvé statické testy svojho hybridného raketového motora. Spoločnosť tvrdí, že jej „zelený“ raketový motor by sa dal použiť na cestu ľudí a satelitov do vesmíru. Tým sa však jej vízia nekončí. Zámerom tejto technológie je zopakovať proces, ktorý sa odohráva vnútri Slnka, kde sa gravitačné sily spájajú s extrémnym teplom a tlakom a zrážajú navzájom jadrá, pričom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie.

Vedci sa o to snažia už desaťročia prostredníctvom experimentálnych reaktorov, a hoci sa dosiahli niektoré zaujímavé pokroky, táto technológia je vzdialená ešte mnoho rokov od toho, aby sa stala životaschopným zdrojom energie. Ciele projektu Pulsar Fusion sa preto zdajú naozaj veľmi ambiciózne. Na svojej technológii jadrovej fúzie pracuje spoločnosť už deväť rokov a jej zámerom je využiť výkonný elektromagnetický systém na usmernenie energie uvoľnenej pri fúznych reakciách do formy pohonu.

To by nielenže odstránilo potrebu nosiť so sebou ťažké zásoby paliva, ale umožnilo by to cestovanie veľmi vysokou rýchlosťou. Podľa spoločnosti Pulsar Fusion dokonca dostatočne rýchlo na to, aby sa cesta na Mars zo Zeme skrátila na polovicu času, ktorý potrebujú dnešné vesmírne lode. Pulsar Fusion sa netají svojím cieľom predviesť motor s jadrovou fúziou pri statickom testovaní v roku 2025 a potom spustiť a otestovať jeden na obežnej dráhe v roku 2027.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať