SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Renault prekvapil. Predstavuje novú značku a mestský elektromobil s vymeniteľnými baterkami

Technológie
1

Francúzska automobilka Renault vstupuje do biznisu mobility s novou značkou Mobilize. Predstavila aj prototyp elektromobilu EZ-1. Nová divízia ponúkne služby zdieľania automobilov (car sharing), ako aj služby týkajúce sa energie a dát, ktoré pomôžu zvýšiť udržateľnosť dopravy. Mobilize chce posunúť vodičov od vlastníctva vozidla k používaniu vozidla tým, že bude poskytovať prispôsobiteľné služby mobility pre jednotlivcov, firmy a dokonca aj samosprávy.

Súčasťou jej stratégie by malo byť zdieľanie automobilov na základe predplatného, zdieľané jazdy a doprava na poslednú míľu. Mobilize má tri hlavné ciele. Predovšetkým chce zmenšiť priepasť medzi používaním vozidiel a nákladmi na ne, keďže 90 % a viac času sú automobily len zaparkované. Zámerom je takisto zvýšiť zostatkovú hodnotu vozidiel a zabrániť jej zníženiu na polovicu po troch rokoch vlastníctva. A napokon Mobilize podporuje zelenšiu budúcnosť s cieľom prispieť k nulovej stope CO2.

Divízia bude preto ponúkať účelovo vyrobené vozidlá na rôzne druhy použitia. Hoci bude mať špecializované tímy inžinierov a dizajnérov, bude sa spoliehať aj na viac ako 120-ročné skúsenosti spoločnosti Renault s výrobou automobilov. Prototyp Mobilize EZ-1 je riešenie na mestskú mobilitu, ktoré je určené na zdieľanie. Má dĺžku iba 2,3 metra, takže tri takéto vozidlá sa zmestia do priestoru, ktorý obsadí typické väčšie auto. Vďaka svojim malým rozmerom je EZ-1 výborne manévrovateľný, a to aj v najhorších zápchach.

Ďalšia vlastnosť, ktorou sa vozidlo odlišuje od ostatných elektromobilov, je jeho systém výmeny batérií, ktorý umožňuje nepretržité používanie. Nebudete musieť hľadať nabíjačku a čakať, kým sa EZ-1 nabije. Vozidlo je vyrobené z 50 % recyklovaných materiálov, a keď dosiahne koniec životnosti, možno 95 % z nich recyklovať. Dokonca aj jeho batérie sa potom dajú použiť ako stacionárne zariadenia na skladovanie energie.  

Zdroj: cnet.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Výborne manévrovateľný v najhorších zápchach reakcia na: Renault prekvapil. Predstavuje novú značku a mestský elektromobil s vymeniteľnými baterkami

25.1.2021 16:01
Tak toto je veta za milión :D To akože v zápche sa stenčí na šírku bicykla a vymanévruje z nej pomedzi autá, alebo sa presunie na chodník, či podlezie alebo preletí ostatné autá? Zápcha je zápcha, akonáhle je niečo väčšie ako bicykel či motorka tak to v nej proste stojí a ide s prúdom ostatných vozidiel a bodka.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať