SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Reportáž IFA 2023, Berlin: Trendy spotrebnej elektroniky a perspektívy veľtrhov

0

Ešte pred rokom bol rebríček priorít pri nákupe produktu takýto:  cena – značka – kvalita – udržateľnosť. V súčasnosti je udržateľnosť prioritou číslo jeden. Je to logické, pretože s udržateľnosťou sa spája úspora nákladov na energie a dlhšia životnosť. Povedané rečou biznisu, spotrebitelia uprednostňujú nižšie prevádzkové náklady aj za cenu vyššej investície do kvalitného produktu renomovanej značky, pretože v konečnom dôsledku ušetria.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Témou veľtrhu bola jednoznačne udržateľnosť, a to nielen v Sustainability village, ale vo väčšine expozícií. Postupne sa chceme vrátiť aj k trendu radšej dať produkt opraviť než ho vyhodiť a kúpiť nový. V pavilóne udržateľnosti preto bola zriadená opravovňa malých elektrospotrebičov, kam návštevníci mohli priniesť pokazené zariadenia, ktoré im na mieste opravili. Ľudia nosili na opravu nielen sušiče vlasov, kulmy či ponorné mixéry, ale aj herné ovládače. Väčšinou bolo treba vymeniť prívodnú šnúru či zlepiť zlomené časti rýchlo tuhnúcim epoxidovým lepidlom.

Budúci rok oslávi veľtrh 100 rokov svojej existencie. Postupne prechádza transformáciami, ktoré reagujú na očakávania návštevníkov aj vystavovateľov. Veľtrh si dlhodobo zachováva štruktúru 79 % etablovaných a 30 % nových vystavovateľov, pričom väčšina z tých 30 % nových sú inovatívne startupy. Ťahúňom podujatia jednoznačne zostáva biela technika, ktorú vystavovali etablované značky, ako je Samsung, LG, Siemens, Miele, AEG, ale aj Beko či Candy.

 Honor

Honor na hlavnej prednáške predstavil svoje koncepcie skladacích smart­fónov s ohybným displejom. Honor Magic V2 je v súčasnosti najtenší a najľahší skladací smartfón. V rozloženom stave má hrúbku len 4,7 mm a po zložení 9,9 mm. Napriek tomu má tento telefón batériu s kapacitou 5000 mAh. Zásluhu na malej hrúbke má nová konštrukcia pántu, ktorý je na 91 % z kovu, presnejšie z titánu. Pánt vydrží viac ako 400 000 zložení, čo zaisťuje pri 100 zloženiach denne životnosť až desať rokov. Hmotnosť smartfónu je 231 g.

Na prednáške bola predstavená aj koncepcia HONOR V Purse, skladací smartfón v štýle módnej kabelky. Cieľom dizajnérov bolo posunúť vnímanie elektronických zariadení do kategórie módneho spotrebného tovaru, ponúkajúceho kreatívne možnosti sebavyjadrenia. Tento štýl budeme označovať Phy-gital, čo je kombinácia skutočného, fyzického a digitálneho, vďaka prispôsobiteľným displejom (AOD), ktoré napodobňujú dizajn kabelky vrátane dizajnových prvkov, ako sú retiazky, pierka a strapce, ktoré reagujú na pohyb smartfónu a hýbu sa spolu s ním. Ak je vzor tvorený dlhšími vláknami, po prechode prstom po displeji sa zobrazené vlákna rozostúpia tak, ako keby ste prešli prstom po kožušine.

 Lenovo

Lenovo na paralelnom podujatí mimo veľtrhu predstavilo herný handheld Legion Go s 8,8-palcovým 144 Hz QHD+ displejom, ktorý má na obidvoch stranách odpojiteľné ovládače, pričom jeden z nich môže fungovať aj ako kombinácia joysticku a optickej myši.

Herné okuliare Lenovo Legion s technológiou zobrazenia micro-OLED poskytujú zážitok z veľkej obrazovky zobrazovanej za sklami, ktorú môže vidieť iba používateľ, a zvuk prostredníctvom vstavaných reproduktorov.

Pre profesionálnych tvorcov obsahu, ktorí vyžadujú 3D vizualizáciu, Lenovo predstavilo 27-palcový 3D monitor ThinkVision, na ktorom možno sledovať 3D obraz bez okuliarov. Systém sleduje pohyb vašich očí v reálnom čase a premieta dva nezávislé obrazy do očí používateľa, takže každé oko vidí objekt z mierne odlišného uhla. Vy tak vidíte priestorový obraz, pričom môžete pohybovať hlavou. Na tvorbu a zobrazovanie 3D obrazov a videí sa používa platforma 3D Explorer.

Samsung

Samsung obsadil tradične celý pavilón. Predstavil inovácie pre inteligentnú domácnosť a nový 98-palcový televízor Neo QLED 8K. Platforma Samsung Food umožňuje ukladať a zdieľať recepty, plánovať varenie aj nakupovať. Vďaka ekosystému SmartThings ju navyše možno využiť aj priamo pri varení – z aplikácie môžete nastaviť správnu teplotu rúry aj dĺžku pečenia. Predstavený bol aj nový univerzálny prenosný projektor The Freestyle 2. generácie. Vďaka funkcii Smart Edge Blending sa navyše dá spojiť obraz z dvoch projektorov do jedného – buď na výšku, alebo aj na šírku. Takisto môžete vytvoriť panoramatický obraz s veľkosťou 160" alebo 120" pri zobrazení na výšku. 

Šetrenie energie v spotrebičoch a ekosystéme SmartThings rieši režim AI Energy, ktorý umožňuje používateľom optimalizovať spo­trebu. Napríklad pri práčkach dokáže režim AI Energy znížiť spotrebu až o 70 % vďaka funkcii EcoBubble, pri ktorej sa pri praní používa studená voda namiesto teplej.

JBL

Reproduktory JBL série Authentics prichádzajú v retro dizajne inšpirovanom reprákmi L100 zo 70. rokov. Dokážu súčasne komunikovať s hlasovými asistentmi Amazon Alexa a Google Assistant, takže členovia rodiny môžu v obývačke cez reproduktor osloviť svojho preferovaného asistenta alebo preferovanú službu. V ponuke sú v troch veľkostiach s výkonom od 90 do 270 W. Pri ich výrobe bolo použité 100 % látok, 85 % plastov a 50 % hliníka z recyklovaných materiálov.

Slúchadlá JBL Soundgear Sense si nedávate do uší, na ušiach sú len nasadené a držia pomocou hákov podobne ako okuliare. Vďaka tomu môžu mať slúchadlá väčšie rozmery, ktoré si vynútili akustické meniče s priemerom 16,2 mm, ktoré vynikajúco hrajú basy. Váš hlas pri telefonovaní sníma štvorica mikrofónov.

Tretia predstavená novinka je JBL PartyBox Ultimate, určený na ozvučenie väčších priestorov a podujatí. Má výkon 1100 W RMS a frekvenčný rozsah 30 Hz – 20 kHz. Je osadený dvoma 9-palcovými basovými akustickými meničmi a dvojicami strednotónových a výškových meničov. PartyBox Ultimate podporuje Dolby Atmos.

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať