Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Robotizované včelie úle pomôžu znížiť úmrtnosť včiel

4

Vo svete každý rok umierajú státisíce včiel. Len za tri desaťročia sa ich úmrtnosť prudko zvýšila z 2 % na 35 %. Zdá sa, že najlepšia možnosť, ako tento problém riešiť, budú pre nás technológie. Izraelská firma BeeWise vytvorila robotické úle, ktoré majú monitorovať a vyživovať včely, aby sa zvýšila produkcia medu. Úle s videokamerami na monitorovanie pomocou umelej inteligencie môžu zabezpečiť dobrý stav cenného hmyzu v 40 včelstvách naraz. Senzory v mechanizme dokážu snímať zmeny a upravovať klímu tak, aby chránili úľ pred kolapsom.

Toto inteligentné riešenie takisto umožňuje včelárom jednoducho získať informácie o úľoch v reálnom čase pomocou smartfónov. Systém poskytuje používateľovi aj informácie, ktoré mu umožňujú získať odhad produkcie medu a podľa toho naplánovať operácie. Vďaka riešeniu spoločnosti BeeWise dokážu včelári na diaľku manipulovať s úľmi prostredníctvom tabletov alebo telefónov, pričom sa používateľa môžu dokonca virtuálne preniesť do úľov. Spoločnosť tvrdí, že jej inovácia znížila úmrtnosť včiel v úľoch zo 40 % na 8 %.

Zdroj: me.mashable.com.

Redakcia

Všetky autorove články

4 komentáre

vam moc netreba reakcia na: Robotizované včelie úle pomôžu znížiť úmrtnosť včiel

4.4.2021 01:04
staci ze v original clanku je spomenuta umela inteligencia a hned to sem supnete :-)
Reagovať

Je to len polovica pravdy reakcia na: Robotizované včelie úle pomôžu znížiť úmrtnosť včiel

1.4.2021 15:04
Zaujímavý a asi aj pravdivý postreh - vlastne sa v článku doslovne píše:
...vytvorila robotické úle, ktoré majú monitorovať a vyživovať včely, aby sa zvýšila produkcia medu
Reagovať

Je to len polovica pravdy reakcia na: Robotizované včelie úle pomôžu znížiť úmrtnosť včiel

1.4.2021 07:04
Úmrtnosť včiel prudko stúpa, ale prudko stúpa aj počet včelstiev. Ako hovorí jeden český odborník: "je převčelováno". Pretože každý chce zarábať na mede. Keby viac medu nechali včelári včelám, boli by včelstvá silnejšie a nehynuli. Keby včelári chovali menej včiel, boli by zdravšie. Nenažranosť ľudí je najväčší problém, aj pri včelách.
Mimochodom, včela medonosná nie je jediný opeľovač. Mali by ste vidieť, ako sa v týchto dňoch majú čule k životu divé včely samotárky. Alebo čmeliaky. Netreba žiadnu umelú inteligenciu, len používať zdravý sedliacky rozum. http://pestovanie.info/dive-vcely-su-uzitocne-aj-ked-nedavaju-med/
Reagovať

RE: Je to len polovica pravdy reakcia na: Je to len polovica pravdy

3.4.2021 02:04
presne
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať