Roboty ničiace burinu môžu zbaviť poľnohospodárstvo pesticídov

2

Farma Clinta Brauera v Kansase má viac ako 500 štvorcových metrov skleníkov, kde sa pestuje zelenina, a stádo 105 oviec. Brauer na istý čas odišiel do veľkomesta, kde sa stal spoluzakladateľom spoločnosti Greenfield Robotics, no potom sa vrátil k svojim poľnohospodárskym koreňom na rodinnú farmu s jediným cieľom – dokázať, že potraviny sa môžu dopestovať aj bez škodlivých chemikálií. Stal sa jedným z popredných poľnohospodárov pestujúcich zeleninu v Kansase bez pesticídov.

astlinná výroba bez chemikálií na niekoľkých hektároch je však nič v porovnaní s obrovskými plochami ornej pôdy.  Burinu možno odstraňovať tromi spôsobmi – manuálne ľudskou prácou, mechanicky traktormi s pluhom či kultivátorom alebo chemicky herbicídmi. Štúdia uverejnená v časopise Environmental Health Journal v júni minulého roka poukázala na to, že v americkom poľnohospodárstve bolo v roku 2016 použitých neuveriteľných 0,5 miliardy kg pesticídov.

Najčastejšie používaný je glyfosát, známy ako Roundup, ktorý však bol Svetovou zdravotníckou organizáciou označený za pravdepodobný ľudský karcinogén. No v posledných rokoch sa americkí poľnohospodári čoraz častejšie obracajú na menej známe, ale potenciálne ešte problematickejšie chemické prípravky využívajúce pesticídy. Ani herbicídy však nie sú lacné riešenie, treba zaplatiť za chemikálie, prácu i vybavenie, ktorým sa rozstrekujú.

Navyše niektoré buriny sa stali rezistentnými proti glyfosátu, a tak farmári začali používať čoraz agresívnejšie chemické roztoky. Greenfield preto ponúka robotické riešenie. Východiskom boli automatické kosačky, ktoré sú dostatočne malé, aby sa zmestili medzi radmi plodín, dostatočne ľahké na to, aby pracovali na bahnistých poliach, navyše nasadiť možno naraz celú flotilu takýchto zariadení.

Brauer najprv začal diaľkovo ovládanou kosačkou, za ktorou musel operátor chodiť ako za hračkárskym RC autom. Druhá generácia už mala funkciu strojového videnia, a tak obsluha ostala mimo poľa. Napokon bol pridaný posledný komponent – palubný počítač. Zariadenie sa tak stalo úplne autonómnym, monitorovaným vzdialeným počítačom. Každý robot na „ničenie širokolistej buriny“ je vybavený senzorom, ktorý mu umožňuje snímať hĺbku.

Môže „vidieť“ vysadené riadky na poli. Softvér kombinuje túto schopnosť so štandardizovanými údajmi o vysadených riadkoch a to všetko je prekryté real-time kinematickou mapou GPS. Operátor sa síce nachádza v teréne, ale mimo poľa. Roboty monitoruje diaľkovo pre prípad nepredvídateľného incidentu, napr. keby robot narazil na prekážku, ktorú nedokáže prekonať (zabudnutá lopata, kus sieťoviny a pod.). Robot sa tak jednoducho pohybuje medzi riadkami a kosí všetko, čo má pred sebou.

Roboty na elektrické ničenie buriny vyrába aj britský startup Small Robot Company, ktorý získal od investorov už 2,1 milióna eur. Ponúka štvorčlenné družstvo robotov, nazvaných Tom, Dick, Harry a Wilma. Jeho zariadenia však rozlišujú medzi burinou a plodinami inak ako roboty Greenfield. Namiesto toho, aby „videli“ a sledovali rady plodín, spoliehajú sa na veľmi pokročilé skenovacie a fotografické technológie, ktoré im umožňujú „vidieť lepšie, ako dokáže oko“.

Proces začína Tom tak, že prejde poľom a zmapuje ho. Informácie odovzdá Wilme, tá povie Dickovi, elektrickému ničiteľovi burín, aby sa pustil do práce. Dick, ktorý má veľkosť malého automobilu, sleduje Wilmine pokyny pri pohybe po poli, pričom na základe predchádzajúcich mapovacích údajov identifikuje každú burinu. Potom do nej vyšle malý „blesk“, pričom vysadené plodiny zostanú nedotknuté.

Toto riešenie je zložitejšie ako kosačky Greenfield, v tomto prípade nejde o rýchlosť, ale o presnosť. Umožňuje ničiť burinu v tesnejšej blízkosti kultúrnych rastlín. Greenfield uzavrel dohodu s niekoľkými farmami, kde vo vegetačnom období 2020 uskutoční zopár testov v teréne. Spoločnosť sa snaží, aby použitie jej robotov nebolo drahšie ako súčasné ročné výdavky fariem na postreky. Farmári by tak mohli namiesto chemického riešenia na ničenie burín uzavrieť zmluvu na nasadenie robotickej flotily Greenfield na dosiahnutie toho istého cieľa, ibaže bez chemikálií.

Zdroj: onezero.medium.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
stroj robot

2 komentáre

Ano burina je problem reakcia na: Roboty ničiace burinu môžu zbaviť poľnohospodárstvo pesticídov

6.7.2020 23:07
V polnohospodarstve potrebujes dopestovat. Neodstranis burinu, nemas urodu. Sukcesia ta nezaujima. Jedina moznost by bolo vpestovat burinu co by mala vyzivnu hodnotu a bola chutna.
Reagovať

je problemom burina? reakcia na: Roboty ničiace burinu môžu zbaviť poľnohospodárstvo pesticídov

3.7.2020 08:07
Chcelo by to zamysliet sa, preco tam burinu nechcu a preco tam burina rastie... Problem nie je v burine, ale v sukcesii a ak osa vravi "fyziku neoklames"... Inak povedane, maju sa podriadit zakonom prirody a nie s nou bojovat. Je to zbytocna energia, ktoru vydavaju.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať