PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Rohovka z prasacieho kolagénu umožní nevidomým a slabozrakým vrátiť zrak

0

Výskumníci z Linköpinskej univerzity a spoločnosti LinkoCare Life Sciences AB vyvinuli implantát vyrobený z kolagénového proteínu z prasacej kože, ktorý sa podobá ľudskej rohovke. V pilotnej štúdii implantát vrátil zrak 20 ľuďom s chorými rohovkami, z ktorých väčšina bola pred zavedením implantátu slepá. Štúdia bola publikovaná v časopise Nature Biotechnology.

Sľubné výsledky prinášajú nádej pacientom, ktorí trpia rohovkovou slepotou alebo slabozrakosťou, vďaka poskytnutiu bioinžinierskeho implantátu ako alternatívy k transplantácii darovaných ľudských rohoviek, ktorých je nedostatok. Odhaduje sa, že 12,7 milióna ľudí na celom svete je slepých v dôsledku poškodenia alebo choroby rohovky, ktorá je vonkajšou priehľadnou vrstvou oka.

Jediný spôsob, ako im vrátiť zrak, je transplantácia rohovky od ľudského darcu. No len jeden zo 70 pacientov podstúpi transplantáciu rohovky. Nový vynález bude široko dostupný a lacný, takže bude určený pre všetkých, nielen pre bohatých. Rohovka pozostáva hlavne z kolagénu. Na vytvorenie alternatívy k ľudskej rohovke výskumníci použili molekuly kolagénu derivované z prasacej kože, ktoré boli vysoko čisté a vyrobené za prísnych podmienok na použitie u ľudí.

Predplatné NEXTECH 2021

Použitá bravčová koža je vedľajším produktom potravinárskeho priemyslu, vďaka čomu je ľahko dostupná a ekonomicky výhodná. V procese konštrukcie implantátu výskumníci stabilizovali uvoľnené molekuly kolagénu a vytvorili robustný a priehľadný materiál, ktorý vydržal manipuláciu a implantáciu do oka. Zatiaľ čo darované rohovky sa musia použiť do dvoch týždňov, rohovky vyrobené bioinžinierstvom možno pred použitím skladovať až dva roky.

Vedci vyvinuli aj novú, minimálne invazívnu metódu na liečbu ochorenia keratokonus, pri ktorom sa rohovka tak stenčí, že to môže viesť až k slepote. Dnes je rohovka pacienta s keratokonusom v pokročilom štádiu chirurgicky odstránená a nahradená darovanou rohovkou, ktorá je prišitá na miesto pomocou chirurgických stehov. Pri novej chirurgickej metóde nie sú potrebné žiadne stehy.

Rez v rohovke možno vykonať s vysokou presnosťou vďaka laseru, ale v prípade potreby aj ručne pomocou jednoduchých chirurgických nástrojov. Metóda bola najskôr testovaná na ošípaných a ukázalo sa, že je jednoduchšia a potenciálne bezpečnejšia ako konvenčná transplantácia rohovky. Potom bola vykonaná pilotná štúdia, do ktorej sa zapojilo dvadsať ľudí v Indii a Iráne.

Operácie boli bez komplikácií; tkanivo sa rýchlo zahojilo a osemtýždňová liečba imunosupresívnymi očnými kvapkami stačila, aby sa zabránilo odmietnutiu implantátu. Pacienti boli potom sledovaní dva roky a počas tohto obdobia neboli zaznamenané žiadne komplikácie. Pred použitím implantátu v zdravotníctve je však potrebná väčšia klinická štúdia, po ktorej bude nasledovať schválenie regulačnými orgánmi.

Zdroj: thebrighterside.news.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať