SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement SAMSUNG_092022 Advertisement

Röntgenový laser dokáže premeniť plast na diamanty

0

Hoci na Zemi sú diamanty vzácne, predpokladá sa, že na Uráne a Neptúne sú také bežné ako kamene. Tam totiž extrémny tlak stláča prvky ako vodík a uhlík, aby vytvorili pevné diamanty, ktoré potom padajú atmosférou ako dážď. V roku 2017 tím vedcov oznámil, že sa im podarilo tento proces vytvoriť v laboratóriu. Urobili tak vypálením najvýkonnejšieho röntgenového lasera na svete Linac Coherent Light Source (LCLS) na vzorky uhľovodíkových materiálov.

Tie sa tak okamžite zahriali na teplotu až 6000 °C a vznikli silné rázové vlny tlaku niekoľkých miliónov atmosfér, ktoré vytvorili malé „nanodiamanty“. Hoci experimenty ukázali, že je to technicky možné, tím tvrdí, že pôvodné uhľovodíkové materiály, ako je polystyrén, presne nesimulovali prvky prítomné vnútri týchto obrovských ľadových planét, kde je prítomný aj kyslík vo veľkých množstvách. Tím preto zopakoval experiment s použitím LCLS a PET plastov, ktoré majú dobrú rovnováhu medzi uhlíkom, vodíkom a kyslíkom.

Potom pomocou dvoch rôznych zobrazovacích techník skontroloval nielen to, či sa nanodiamanty vytvorili, ale aj ako rýchlo a aké veľké boli. Zistili hustotu diamantu až 3,87 gramu na kubický cm. Okrem potvrdenia hypotézy diamantového dažďa na ľadových obroch výskumníci tak demonštrovali aj novú potenciálnu techniku na výrobu drobných diamantov, ktoré sa používajú v priemyselných abrazívach, leštidlách a možno jedného dňa aj vo vysoko citlivých kvantových senzoroch. Výskum bol publikovaný v časopise Science Advances.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať