SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement SAMSUNG_112022 Advertisement

Našli spôsob ako prekonať rýchlosť svetla

0

Je známe, že informácie môžu cestovať prázdnym priestorom maximálne rýchlosťou svetla, čo je 300 000 kilometrov za sekundu. Zatiaľ čo fotóny zrejme nikdy neprekročia tento rýchlostný limit, existujú prvky svetla, pre ktoré neplatia rovnaké pravidlá. Manipulácia s nimi by mohla otvoriť cestu k úplne novej triede laserovej technológie. Vedci z Národného laboratória Lawrencea Livermora v Kalifornii a Rochesterskej univerzity v New Yorku dokázali, že za určitých podmienok sa vlny zložené zo skupín fotónov môžu pohybovať rýchlejšie ako svetlo.

SAMSUNG_112022_M Advertisement

Rýchlosť fotónu je uzamknutá v spleti elektrických a magnetických polí. Tomu sa nedá vyhnúť, ale impulzy fotónov v rámci úzkych frekvencií narážajú do seba spôsobom, ktorý vytvára pravidelné vlny. Rytmicky stúpajúce a klesajúce skupiny svetelných vĺn sa pohybujú rýchlosťou, ktorá sa opisuje ako skupinová rýchlosť, pričom túto „vlnu vĺn“ možno upraviť tak, aby sa spomalila alebo zrýchlila v závislosti od elektromagnetických podmienok jej okolia. 

Odstránením elektrónov z prúdu iónov vodíka a hélia pomocou lasera vedci dokázali zmeniť skupinovú rýchlosť svetelných impulzov vysielaných cez ne druhým svetelným zdrojom, zabrzdiť ich alebo zefektívniť úpravou pomeru plynu a prinútiť impulz zmeniť tvar. Celkový efekt bol spôsobený lomom plazmových polí a polarizovaným svetlom z primárneho lasera.

Z teoretického hľadiska experiment pomáha zdokonaliť fyziku plazmy a poukazuje na obmedzenia presnosti súčasných modelov. Použitie prúdov plazmy na zosilnenie alebo zmenu svetelných charakteristík by mohlo viesť k výkonnejším laserom, ktoré potrebujeme na množstvo aplikácií – od naštartovania urýchľovačov častíc až po zlepšenie technológie čistej fúzie. Výskum bol publikovaný v časopise Physical Review Letters.

Zdroj: sciencealert.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať