ACER_05 ACER_05 ACER_05 Advertisement

ŠKODA predstavila ekosystém pre nabíjanie elektromobilov

2

Škoda svoje prvé krôčiky do elektromobility podnikla na konci roku 2019 so svojím veľmi úspešným mestským elektromobilom Citigo e iV. Pri príležitosti vstupu nového elektrického SUV ENYAQ iV na slovenský trh prináša teraz aj komplexné služby pre jednoduchú a šikovnú možnosť dobíjania elektrifikovaných vozidiel. Pokiaľ ide o nabíjanie, je to jeden z najväčších rozdielov oproti autám so spaľovacím motorom. Naftu alebo benzín totiž vždy tankujete na verejných čerpacích staniciach, zatiaľ čo elektromobil vo veľkej väčšine nabíjate doma a iba na dlhších cestách, prípadne ak ste mimo domova, využívate verejné AC nabíjačky alebo DC rýchlonabíjačky.

Domáce nabíjanie, pochopiteľne, možno vykonávať viacerými spôsobmi a Škoda má pre svojich zákazníkov na každý spôsob riešenie. To základné nabíjanie je možné pomocou bežnej 230 V zásuvky (Schuko). Hlavný problém takéhoto nabíjania však tkvie v jeho rýchlosti. Nabíjanie prebieha výkonom iba 2,3 kW, takže ENYAQ iV vo verzii s 82 kW batériou budete takto nabíjať viac ako 40 hodín. To je, samozrejme, na bežné nabíjanie nepoužiteľné, ale ak ste napríklad týždeň niekde na chate a prípadne tam máte aj solárne panely, môže sa to hodiť. Vyššie verzie ENYAQ iV používajú internú 11 kW trojfázovú nabíjačku. Výrobca na jej využitie ponúka univerzálnu nabíjaciu súpravu, ktorá obsahuje redukcie na 1× 230 V a 3× 400 V. Takže ak máte k dispozícii trojfázovú zásuvku so 16 A prívodom, môžete s ňou využiť plný výkon nabíjania 11 kW. Toto riešenie má hlavnú výhodu v tom, že je prenosné, takže si súpravu môžete nosiť so sebou a používať ju hoci doma aj na chate. V súprave dostanete viacero vidlíc, takže ju využijete aj pri cestách so zahraničia. Na druhej strane, ak väčšinou budete nabíjať iba doma, je menej skladné a horšie na manipuláciu.

Druhý a najpoužívanejší variant je wallbox. Jeho hlavná výhoda je stabilné umiestnenie na stene aj s káblom, takže iba pripojíte kábel a vozidlo sa nabíja. V ponuke Škoda nájdete rovno tri modely wallboxov, ktoré majú rovnaký základ s výkonom 3,6 – 11 kW a vstavaným nabíjacím káblom typu 2. Základná verzia poskytuje iba jednoduché istenie bez prídavných funkcií. Vyššia verzia Connect už ponúka aj diaľkové pripojenie cez LAN alebo Wi-Fi, vďaka čomu si môžete nastavovať režimy nabíjačky a kontrolovať jej prevádzku.

Najvyššia verzia Connect+ umožňuje aj pripojenie pomocou LTE a má vstavaný tiež certifikovaný elektromer. Je teda vhodná aj do bytových domov alebo menších firiem, kde poskytne široké možnosti konfigurácie a takisto možnosť kontroly nákladov podľa používateľov. Wallboxy využívajú na autorizáciu kartu RFID alebo aplikáciu Powerpass, takže je vždy prehľad o tom, kto a kedy nabíjal.  

Pochopiteľne, inštalácia wallboxu vyžaduje odborné znalosti a skúsenosti. Preto Škoda vychádza zákazníkom v ústrety a ponúka im možnosť bezplatnej obhliadky, ale aj profesionálnej inštalácie a servisu. Služby sú ponúkané v troch balíčkoch:

Balíček S – poskytuje základné riešenie na eMobilitu zákazníka. Je zostavený pre zákazníka, ktorý neplánuje obstaranie nástennej nabíjačky ŠKODA iV, tzv.wallboxu, ale postačí mu univerzálny nabíjací kábel. Obsahuje obhliadku doma (Home Chceck), kontrolu stavu rozvodov, kontrolu ističov vrátane vypracovania príslušnej dokumentácie. Na ľahké nabíjanie vozidla poslúži mobilná aplikácia spolu s nabíjacou kartou Powerpass, ktorá umožňuje jednoduchou autorizáciou nabíjať vozidlo kdekoľvek v širokej sieti nabíjacích staníc na Slovensku i v celej EÚ. Používatelia tak s jednou kartou môžu nabíjať na viac ako 195 000 dobíjacích staniciach. Súčasťou siete sú tak bežné nabíjacie stanice, ako i rýchle nabíjačky vrátane siete IONITY. Cena služby je 136 eur.

Balíček M – k obsahu základného balíčka S pridáva domácu nástennú nabíjačku ŠKODA iV (tzv. wallbox) podľa výberu vo verzii Connecty alebo Connect. Súčasťou tohto balíka je takisto odborná inštalácia wallboxu ŠKODA iV na adrese zákazníka. Jeho cena je 368 eur + cena vybraného wallboxu a ďalšie prípadné náklady podľa podmienok inštalácie.

Balíček L – je určený najnáročnejším zákazníkom so záujmom o komplexné riešenie energetickej sebestačnosti domu, samosprávam alebo veľkým fleetovým klientom, ktorí majú vo svojom vozidlovom parku desiatky až stovky elektrifikovaných vozidiel ŠKODA. Takýto zákazník môže chcieť vybudovať systém nabíjačiek, vlastnú fotovoltickú elektráreň s batériovým úložiskom. Tento balík zahŕňa aj pomoc s návrhom fotovoltickej elektrárne na akumuláciu zelenej energie, poradenstvo v oblasti dotačných stimulov zo štrukturálnych fondov EÚ. V závislosti od rozsahu objednaných služieb je cena balíčka L individuálna a závisí od zadania a navrhnutého riešenia požiadaviek zákazníka.

Okrem domáceho nabíjania ponúka Škoda aj riešenie na verejné nabíjanie. Tí, ktorí jazdia v elektromobiloch, vedia, aké je otravné nosiť vo vreckách niekoľko nabíjacích kariet alebo používať niekoľko aplikácií od rôznych operátorov. Preto ŠKODA AUTO zavádza jednoduchú a šikovnú možnosť dobíjania elektrifikovaných vozidiel. Prostredníctvom služby POWERPASS môžu majitelia elektrifikovaných vozidiel ŠKODA využívať 800 dobíjacích staníc na Slovensku a spolu viac ako 200 000 dobíjacích staníc vo väčšine európskych krajín. POWERPASS umožní pomocou jedinej karty RFID alebo prostredníctvom aplikácie POWERPASS v smartfóne pohodlné a nekomplikované dobíjanie po celej Európe. Okrem verejných rýchlonabíjacích staníc celoeurópskej siete IONITY je súčasťou systému aj množstvo ďalších verejných dobíjacích miest ostatných prevádzkovateľov. Na Slovensku ide predovšetkým o siete energetických spoločností a postupne budú pribúdať aj ďalšie nabíjacie body. Powerpass je služba poskytovaná spoločnosťou Elli - Volkswagen Group Charging GmbH. Program Powerpass sa prispôsobí presne podľa vašich potrieb. Vďaka dostupným tarifám predstavuje vhodné riešenie – či už pre vás bude nabíjanie na verejných nabíjačkách iba akousi poistkou, alebo ho budete využívať na dennej báze, určite si vyberiete správne a finančne výhodné riešenie. Powerpass ponúka tri úrovne služby.

Charge Free – bezplatná tarifa Charge Free je bez mesačného poplatku a je to správna voľba pre zákazníka, ktorý preferuje domáce nabíjanie za výhodnejšie tarify a verejné nabíjanie využíva len príležitostne. Pri dobíjaní na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY platí 0,79 eura za kWh, pri dobíjaní striedavým prúdom (AC) je cena 0,49 eura/kWh a pri dobíjaní jednosmerným prúdom (DC) 0,79 eura/kWh.

Simply Charge – Tarifa Simply Charge je určená pre vodiča, ktorý prednostne nabíja doma a občas absolvuje aj dlhšie trasy, kde využíva verejné nabíjanie so zvýhodnenými sadzbami za kWh. Na rýchlonabíjacích staniciach siete IONITY bude dobíjanie stáť 0,50 eur za kWh. Na ostatných verejných dobíjacích miestach sa bude pri dobíjaní striedavým prúdom (AC) platiť 0,29 eur / kWh a pri dobíjaní jednosmerným prúdom (DC) 0,49 eur / kWh. Základný mesačný poplatok bude 4,99 eura/mesiac.

Charge Faster – táto tarifa je šitá na mieru vodičom, ktorí jazdia predovšetkým mimo domova, pričom vo väčšej miere využívajú práve verejné nabíjanie s ešte výhodnejšími sadzbami za kWh. Základný poplatok je 9,99 eura/mesiac, pritom sa náklady spojené s dobíjaním znížia na 0,30 eura/kWh v sieti IONITY na 0,19 eura/kWh (AC) a 0,39 eura/kWh (DC) na dobíjacích staniciach ostatných poskytovateľov. Vyúčtovanie sa vykoná pohodlne raz za mesiac.

Majitelia nových modelov ŠKODA ENYAQ iV vybavených na prianie vyšším nabíjacím výkonom batérie (balík DC nabíjanie) získajú v rámci služby POWERPASS na jeden rok tarifu Charge Faster bez základného poplatku, teda 0 eur mesačne pri najvýhodnejších cenách (AC = 0,19 eura/kWh, DC = 0,39 eura/kWh, Ionity = 0,30 eura/kWh). Pre zákazníkov vozidla ENYAQ iV bez rýchlejšieho nabíjania budú k dispozícii všetky tri spomínané tarify s rovnakými podmienkami dobíjania a zvýhodnenými mesačnými poplatkami. Charge Free bude ponúkaný bez mesačného poplatku, za tarifu Simply Charge zaplatia zákazníci 4,99 eura mesačne a Charge Faster vyjde na 9,99 eura mesačne. Doba platnosti zmluvy pri všetkých tarifných variantoch bude činiť vždy dvanásť mesiacov. Všetky uvedené ceny sú vrátane DPH.

ŠKODA Enyaq iV je teraz dostupnejší vďaka inovatívnemu systému financovania

Model ŠKODA ENYAQ iV úspešne búra mýty a obavy z elektromobilov. Vďaka dojazdu viac ako 500 kilometrov, atraktívnemu dizajnu, vysokej bezpečnosti, veľkorysému priestoru či najmodernejšiemu infotainment systému si získal aj srdcia slovenských vodičov. Teraz je ešte dostupnejší vďaka jedinečnému systému financovania prostredníctvom VW Finančné služby s názvom Na mieru. Ten sa absolútne prispôsobuje možnostiam zákazníkov a nezabúda ani na povinné, havarijné poistenie či poistenie finančnej straty. ENYAQ iV je tak dostupný aj za 335 eur mesačne, či za menej. Podľa požiadaviek klienta.

Nový ENYAQ iV štartuje na sume 34 590 eur. Na splátky si ho teraz môžu Slováci dopriať v rámci systému financovania Na mieru napríklad aj za 335 eur mesačne, a to aj s PZP, havarijným poistením a s poistením finančnej straty. Popri klasickom operatívnom lízingu, nazvanom „Bez starostí“, prišli VW Finančné služby s inovatívnym systémom financovania, ktorý môže kombinovať úver a lízing. Pri výbere financovania naozaj nie je nutné sa obmedzovať. Na výber je rôzna výška akontácie, ktorá môže byť dokonca len 10 % z ceny vozidla s vyššími mesačnými splátkami. Zároveň umožňuje rozhodnúť sa, ako dlho (v rozmedzí od dvoch do piatich rokov), chce zákazník vozidlo splácať.

Ďalšou dôležitou novinkou je možnosť zvoliť si to, ako chce zákazník so splácaním ENYAQ iV pokračovať v jeho záverečnej fáze. Tri mesiace pred koncom zmluvy – a teda pred zaplatením poslednej zvýšenej splátky -  dostane na výber medzi tromi možnosťami. Ak si vyberie prvú, vozidlo môže hneď vymeniť za nové a pokračuje v jeho financovaní podľa vopred dohodnutých podmienok. Druhou alternatívou je, že poslednú vyššiu splátku nemusí zaplatiť naraz, ale rozloží si ju do ďalších splátok cez iné finančné produkty VWFS. A napokon tretia možnosť spočíva v tom, že vozidlo môže, a to bez akýchkoľvek ďalších poplatkov a bez zaplatenia zvyšných splátok, vrátiť pri dodržaní podmienok uzavretých pri kúpe a zmluva je tak automaticky ukončená. 

Modelový príklad financovania

ŠKODA Enyaq iV 50 109 kW v cenníkovej cene 34 590,00 eur vrátane DPH, pri úrokovej sadzbe 0,99 %, dĺžke úveru 48 mesiacov, výške poskytnutého úveru 22 450,00 eur a pri 35,1 % akontácií (12 140,00 eur), s ročným nájazdom 10 000 km. Počet splátok 48, prvých 47 splátok je vo výške 334,94 eur, posledná splátka je vo výške 13 689,87 eur. Splátka zahŕňa povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie a poistenie finančnej straty. Spracovateľský poplatok je 0 % z financovanej hodnoty, RPMN je 6,56 %. Celková čiastka k úhrade 41 572,05 eur. Uvedené sumy sú s DPH. Príklad financovania je určený pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov Financovanie zabezpečuje spoločnosť VOLKSWAGEN Finančné služby Slovensko, s.r.o.

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

2 komentáre

Schuko reakcia na: ŠKODA predstavila ekosystém pre nabíjanie elektromobilov

4.6.2021 15:06
Len mala poznamka k vete
To základné nabíjanie je možné pomocou bežnej 230 V zásuvky (Schuko
Zasuvky Schuko sa ppuzivaju napr. v Rakusku. Je to zasuvka bez kolika, ktora je u nas normou zakazana. U nas sa pouzivaju zasuvky s kolikom v sttede.
Lubos
Reagovať

takze cca 12.5 EUR/ 100km reakcia na: ŠKODA predstavila ekosystém pre nabíjanie elektromobilov

2.6.2021 18:06
Predrazene nabijanie riadne, ked 12.5 EUR na 100km vyjde skodovka.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať