NICEBOY_102021 NICEBOY_102021 NICEBOY_102021

SQL vs. Python: Ktorý jazyk je lepšie sa naučiť na začiatku kariéry v IT?

Technológie
12

Hoci sa veľa hovorí o tom, ako si vybudovať skvelú kariéru v IT, začínajúci dátoví vedci stále zisťujú, ako používať SQL a Python v dátovej vede a čo je lepšia voľba pre dlhú a dobre platenú kariéru v tomto odvetví. V tomto článku vám poradíme, aké sú hlavné rozdiely a s ktorým jazykom začať. 

Hlavné rozdiely medzi jazykmi SQL a Python

Ak stále neviete, ktorý programovací jazyk by ste sa mali naučiť ako prvý, či SQL alebo Python, a aký je medzi týmito jazykmi rozdiel, pokúsime sa vám to čo najstručnejšie vysvetliť. SQL je v podstate štandardný jazyk na správu údajov. Na druhej strane, Python je špecificky dobre skriptovateľný jazyk určený na vývoj aplikácií pre stolové počítače a mobilné zariadenia.

"Ak chcete pracovať ako analytik, tester, programátor, dátový vedec, teda ktokoľvek, kto potrebuje získavať informácie z databáz, musíte sa naučiť SQL. SQL je základný a univerzálny jazyk, bez ktorého sa nezaobídete," vysvetľuje Ľubomír Husár zo spoločnosti LovelyData. A pokračuje: "Ak vás láka práca s údajmi a chcete vedieť analyzovať, čistiť a vizualizovať údaje, budete sa musieť naučiť Python. S týmto jazykom môžete pracovať v akejkoľvek situácii, pretože dokáže pracovať s programom Excel, textovými súbormi, databázami SQL, rozhraniami API a jeho možnosti ešte zďaleka nekončia." 

Niekoľko zaujímavostí o programovacom jazyku Python:

● Pomenovaný podľa britskej komediálnej skupiny Monty Python.
● Vydané v roku 1991.
● 2 možnosti výslovnosti [paj tn] alebo [paj ton].
● Zamerajte sa na dobrú čitateľnosť kódu.
● Otvorený zdrojový kód.
● Je k dispozícii zadarmo pre mnohé operačné systémy (Windows, macOS, Linux a mnohé ďalšie).
Niekoľko zaujímavostí o programovacom jazyku SQL:
● Skratka SQL znamená Structured Query Language (štruktúrovaný dotazovací jazyk).
● Vytvorila ho spoločnosť IBM v roku 1970.
● Pôvodný názov SEQUEL (Structured English Query Language).
● 2 možnosti výslovnosti [es kyu el] alebo [síkwl].
● Používajú ho všetky hlavné databázové systémy, ako napríklad PostgreSQL, MySQL, Microsoft SQL Server, Oracle Database a mnohé ďalšie.

SME konferencia_092021  

Ktorý jazyk je pre začiatočníkov jednoduchší?

Jazyk SQL je ako jazyk určite jednoduchší ako Python. Najmä základy jazyka SQL zvládnete naozaj rýchlo. Keďže ide prevažne o dopytovací jazyk, obsahuje oveľa jednoduchšiu a menšiu sadu príkazov ako iné jazyky. Syntax jazyka Python je na druhej strane trochu technickejšia na pochopenie, a hoci je vhodná pre začiatočníkov, vyžaduje si logické myslenie, aby ste sa uistili, že píšete bezchybný kód a dosahujete správnu štruktúru. 

Rozhodnutie o tom, ktorý jazyk je vhodné sa naučiť ako prvý, však môže závisieť od vašich cieľov a záujmov. Spoločné používanie oboch jazykov môže priniesť viacero výhod, ale na to, aby ste uspeli v kariére v oblasti informatiky alebo dátovej vedy, nemusíte ovládať oba jazyky.

Záver

Z uvedených informácií je zrejmé, že jazyk SQL je štandardom pre relačné databázy. Pre začiatočníkov to môže byť výkonný nástroj, najmä v porovnaní s niekedy zdĺhavou prácou v tabuľkovom procesore. V priebehu rokov bolo do jazyka SQL začlenených mnoho nových funkcií na zlepšenie jeho funkčnosti. 

Python je všestranný a dynamický programovací jazyk, ktorý má mnohostranné využitie. Jeho široký záber možno pripísať rozsiahlej zbierke knižníc pre dátovú vedu v jazyku Python, z ktorých každá slúži na iný účel.  Jazyk SQL aj Python sú časom overené jazyky. Používajú sa po celom svete a ich základy sa dajú ľahko naučiť. Ak si vyberiete jednu alebo druhú, určite neurobíte chybu. 

Redakcia

Všetky autorove články

12 komentárov

Naozaj som nepochopil, preco mi bol zmazany tento prispevok reakcia na: SQL vs. Python: Ktorý jazyk je lepšie sa naučiť na začiatku kariéry v IT?

3.10.2021 18:10
Ludia, preco to robite?
---------
Zaujimave je, ze ak potrebujete data len ziskavat, zoskupovat, filtrovat a par dalsich veci, tak vam z SQL staci poznat JEDEN prikaz: SELECT. Neuveritelne, ale je to tak. Je to totiz obrovsky prikaz.

Naproti tomu python je v podstate standardny jazyk. Ak viete nejaky jazyk, python vas uz neprekvapi.
Z tohoto pohladu SQL nie je nijako jednoduchsi ako python. Existuju zlozite - niekolko desiatok alebo stoviek riadkov dlhe SQL prikazy z ktorych by ste nerozumeli takmer nic.
Reagovať

SQL reakcia na: SQL vs. Python: Ktorý jazyk je lepšie sa naučiť na začiatku kariéry v IT?

3.10.2021 17:10
Zaujimave je, ze ak potrebujete data len ziskavat, zoskupovat, filtrovat a par dalsich veci, tak vam z SQL staci poznat JEDEN prikaz: SELECT. Neuveritelne, ale je to tak. Je to totiz obrovsky prikaz.

Naproti tomu python je v podstate standardny jazyk. Ak viete nejaky jazyk, python vas uz neprekvapi.
Z tohoto pohladu SQL nie je nijako jednoduchsi ako python. Existuju zlozite - niekolko desiatok alebo stoviek riadkov dlhe SQL prikazy z ktorych by ste nerozumeli takmer nic.
Reagovať

Poctivo som sa učila python aj sql, no nikde som to nedotiahla, nikde ma nechcú v IT zamestnať, popísala som asi tonu CVčiek reakcia na: SQL vs. Python: Ktorý jazyk je lepšie sa naučiť na začiatku kariéry v IT?

25.9.2021 17:09
Poctivo som sa učila na VŠ python aj sql, no nikde som to nedotiahla, nikde ma nechcú v IT zamestnať, popísala som asi tonu CVčiek a vždy ma len pozvú na pohovor a potom odbijú, že ma nechcú. Mala som ísť asi radšej za lekárku, nie programátorku.
Reagovať

RE: Poctivo som sa učila python aj sql, no nikde som to nedotiahla, nikde ma nechcú v IT zamestnať, popísala som asi tonu CVčiek reakcia na: Poctivo som sa učila python aj sql, no nikde som to nedotiahla, nikde ma nechcú v IT zamestnať, popísala som asi tonu CVčiek

3.10.2021 18:10
Problem bude niekde inde. Mozno v tom, ze nestaci sa ucit co je na prendaskach, ale treba to aj pouzivat a vediet riesit realne problemy, hoci aj v ramci programovania pre vlastnu zabavu. Github a Gitlab atd. su dnes cisto prakticke zalezitosti. Nepouzivat github je uz dnes podobne zvlastne ako nemat v PC pevny disk - pretoze na github si proste minimalne zalohujes svoje zdrojaky, a sledujes v nich zmeny.
Reagovať

RE: Poctivo som sa učila python aj sql, no nikde som to nedotiahla, nikde ma nechcú v IT zamestnať, popísala som asi tonu CVčiek reakcia na: Poctivo som sa učila python aj sql, no nikde som to nedotiahla, nikde ma nechcú v IT zamestnať, popísala som asi tonu CVčiek

26.9.2021 00:09
Preco ta nechcu, urcite ti povedali alebo si vies domysliet? Vies anglicky? Mas proaktivne konanie?
Reagovať

RE: RE: nepovedali, nikdy nepovedia reakcia na: RE: Poctivo som sa učila python aj sql, no nikde som to nedotiahla, nikde ma nechcú v IT zamestnať, popísala som asi tonu CVčiek

26.9.2021 09:09
anglicky viem, no nemam na githube ziadne projekty, asi preto. no nikdy nepovedia, preco ma nechceli. do projektov zadarmo na githube sa moc nehrniem, nemam popri rodine vela casu.
Reagovať

RE: RE: RE: django ani flask neovládam, je to na mňa moc pamätania si, idem radšej za opatrovateľku do Rakúska, kašlem na to reakcia na: RE: RE: nepovedali, nikdy nepovedia

26.9.2021 13:09
django ani flask neovládam, je to na mňa moc pamätania si z youtube, idem radšej za opatrovateľku do Rakúska, kašlem na to, zbytočne som študovala výšku IT :(

RE: RE: RE: nepovedali, nikdy nepovedia reakcia na: RE: RE: nepovedali, nikdy nepovedia

26.9.2021 12:09
Neviem ci to môže byť nedostatkom projektov na githube. Keď som robil pohovor na junior java developera tak som nemal žiaden projekt open source na gite ale mal som pár projektov ktoré som bol pripravený ukázať. Ale myslím že keď chceš ukázať ze vieš python tak nejaký malý projekt ktorý ukáže že vieš python a SQL trebárs systém na rezerváciu lístkov v kine za pomocou djanga alebo flasku by nemal zabrať veľa času.

porovnat python s sql reakcia na: SQL vs. Python: Ktorý jazyk je lepšie sa naučiť na začiatku kariéry v IT?

24.9.2021 18:09
tak to je uz ina davka hluposti
Reagovať

RE: porovnat python s sql reakcia na: porovnat python s sql

24.9.2021 21:09
To je pre Lacka doslovne vystizne.

Luboslav Lacko bludy reakcia na: SQL vs. Python: Ktorý jazyk je lepšie sa naučiť na začiatku kariéry v IT?

24.9.2021 01:09
hrusky s mäsom miesa.
Reagovať

RE: Luboslav Lacko bludy reakcia na: Luboslav Lacko bludy

24.9.2021 10:09
Tak tak.
nechapem vyznam tohoto porovnavania...

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať