ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement ACER_november Advertisement

Samsung Flip 2 - interaktívna tabuľa na efektívnu tímovú spoluprácu

0

Azda najvýstižnejšie sa toto zariadenie dá nazvať kombináciou biznis monitoru a interaktívnej elektronickej tabule. Je to ideálny nástroj na prezentovanie a vysvetľovanie nápadov, či už technických, výtvarných, architektonických, či akýchkoľvek iných, prípadne na tímový brainstorming. Popri nespornej atraktívnosti a takmer neobmedzeným grafickým možnostiam je veľkou výhodou, že účastníci porád si nemusia robiť poznámky, nakoľko po mítingu je možné obsah porady na virtuálnych rolkách, ktoré môžu mať až 20 stránok zdieľať:

VideorecenziaZobrazovacia časť s 55 palcovou dotykovou obrazovkou s UHD rozlíšením svojou konštrukciou pripomína televízor, alebo veľký monitor. Môžete ho upevniť na stenu, avšak oveľa flexibilnejší je skladací stojan na kolieskach, ktorý umožňuje presun zariadenia z jednej zasadačky, či učebne do inej a hlavne umožňuje preklopiť obrazovku o 90 stupňov, takže môžete napríklad premietať videá v režime na šírku a prezentovať vrátane písania a kreslenia v režime na výšku

Pri recenzii sa nezaobídem bez porovnania s klasickým papierovým flipchartom a tu je prvá analógia. Pri písaní, aj kreslení niektorých typov schém, či náčrtov je vhodnejšia orientácia na výšku. Na rozdiel od papierových hárkov, ktoré sa obvykle na konci porady, či lekcie prácne fotia a rozposielajú zainteresovaným, elektronická tabuľa umožňuje pohodlné zdieľanie obsahu na niekoľko ťuknutí na dotykovú obrazovku. Vo veľkej zasadačke, či  posluchárni je možné premietať aktuálny obsah tabule na projektor, či veľkoplošnú obrazovku buď pomocou Wi-Fi siete alebo HDMI pripojenia.

Participanti brainstormingu, či študenti sa môžu aktívne zapojiť a prezentovať svoje postrehy pomocou zdieľania obrazovky svojho smartfónu, tabletu, či počítača. Flip 2 podporuje vrstvenie, takže je možné písať, či kresliť cez ľubovoľný obrázok, alebo zdieľanú obrazovku.

Participanti brainstormingu, či študenti sa môžu aktívne zapojiť a prezentovať svoje postrehy pomocou zdieľania obrazovky svojho smartfónu, tabletu, či počítača. Flip 2 podporuje vrstvenie, takže je možné písať, či kresliť cez ľubovoľný obrázok, alebo zdieľanú obrazovku. Používateľom stačí, keď kliknú na tlačidlo vrstva poznámok a môžu písať, či kresliť na túto vrstvu bez toho, aby ovplyvnili obsah za pôvodnou vrstvou.

Zariadenie sa dodáva v troch škatuliach, v jednej je zobrazovací panel, v druhej stojan a v tretej malej škatuli rozširujúci modul Flip2 tray. Montáž je jednoduchá, akurát na vybalenie zobrazovacieho panelu a jeho umiestnenie na stojan sú potrební dvaja ľudia. Treba zváži ktoré káble pripojíte natrvalo, určite to bude sieťový kábel, prípadne aj HDMI na pripojenie počítača prednášajúceho. Tieto káble je potrebné prevliecť pred nasadením panelu na stojan otvorom v obdĺžnikovej doske stojana. Potom nebudú prekážať pri prípadnom preklápaní panelu o 90° Panel na stojane je vďaka pomerne veľkému rozvoru nožičiek s kolieskami veľmi stabilný, avšak zaberá aj pomerne veľa miesta – približne 1 m2 plochy. Stojan je možné po uvoľnení dvoch skrutiek ľahko zložiť aby bol naplocho a dal sa ľahko preniesť, prípadne aby pri skladovaní nezabral veľa miesta. 

Interaktívna tabuľa má vzadu v obdĺžnikovej šachte, ktorú je možné zatvoriť krytom, takže splynie so zadnou stenou dva HDMI vstupy, dva USB porty a audio výstup. Nakoľko Flip 2 je umiestnený na stojane s kolieskami, tieto porty sú určené na trvalé pripojenie napríklad k internetu, či k projektoru, preto majú vyriešené vedenie káblov cez otvor v držiaku na ktorom sa panel dá otočiť o 90°tak aby vyvedenie káblov bolo v osi otáčania a káble sa nekrútili.

Ako voliteľné príslušenstvo, prípadne u niektorých predajcov ako súčasť cenovo zvýhodneného balíka je k dispozícii rozširujúci modul Flip2 Tray. Upevňuje sa vpravo na širšiu stranu zobrazovacieho panelu. Modul má ďalšie pripojovacie konektory – 2 x USB, pričom jeden port je určený na pripojenie k počítaču s Windows, aby sa používateľské rozhranie operačného systému a aplikácií dalo ovládať cez dotykový panel tabule, je tu aj ďalší HDMI vstup na operatívne pripojenie zariadení, HDMI výstup na zdieľanie obrazovky a je tu aj označená plocha na NFC pripojenie. Je to veľmi praktické, stačí priložiť smartfón a môžete na tabuli zdieľať obsah jeho obrazovky. 

V balení sú dva štýlové nástroje na písanie vyrobené z dreva, ktoré majú zaoblené  konce rôznej hrúbky, takže jedna strana môže slúžiť na písanie a druhá napríklad na zvýrazňovanie, či kreslenie štetcom. Kresliť, či písať sa však dá akýmkoľvek vhodným predmetom a samozrejme aj prstom. Súčasne môžu na tabuľu písať, či kresliť až štyria ľudia. Obrazovka interaktívnej tabule Flip 2 síce nerozlišuje prítlak, avšak v režime písania to nepotrebujete a  v režime štetca si môžete hrúbku nastaviť. Tí čo často prednášajú pri klasickej tabuli, keď sa pomýlia, alebo ich napadne lepší text, či obrázok, inštinktívne zmažú časť tabule dlaňou a toto gesto funguje aj na elektronickej tabuli Samsung Flip2. Môžete intuitívne označovať, presúvať, orezávať, zachytiť a editovať akékoľvek obrázky. Každý obrázok tiež môžete jedným kliknutím tlačidla zlúčiť s virtuálnou rolkou, čo umožňuje jeho úpravy alebo zmazanie. Okrem písania na obrazovke sa môžete pripojiť k rôznym externým zariadeniam a zobrazovať z nich obsah, prípadne importovať súbory z USB kľúčov, či diskov. Operačný systém tabule Tizen 5.0 má prehliadač dokumentov, ktorý umožňuje aj otvorenie súborov aplikácií balíka Microsoft Office a samozrejme aj obrázky a PDF súbory. 

Organizovanie obsahu interaktívnej tabule taktiež vychádza z klasického papierového flipchartu, na ktorom prezentujúci, alebo členovia tímu postupne popíšu a pokreslia niekoľko stránok a tie potom podľa potreby prevracajú, prípadne použijú novú stránku. Samsung Flip 2 má obsah organizovaný ako takzvané virtuálne rolky, ktoré môže maž až 20 stránok. Na jednotlivých stránkach môžete realizovať svoje textové a grafické výtvory a jednoducho medzi nimi prechádzať. Využívať môžete aj šablóny usporiadania objektov na stránkach rolky. Môžete použiť šablónu typu kalendár, plánovač alebo tabuľu na poznámky či zoznam úloh. 

Nakoľko Flip 2 je smerovaný nielen do školstva, ale aj do podnikového prostredia, má vyriešenú aj ochranu, aby sa materiály z porád, ktoré sú často dôverné nedostali do nepovolaných rúk. Má implementovaný systém zamykania obsahu, ktorý umožňuje používateľom, aby citlivý obsah ochránili pred zobrazením. Po skončení porady je možné rozdistribuovať poznámky všetkým zúčastneným, čím ich zbavia otravnej nutnosti kupovať si ručné zápisky. Dôležité konverzácie a obsah sa ukladajú vo Flipe v reálnom čase a podporujú jednoduché zdieľanie cez mobilné a digitálne kanály.

Technické parametre:

Obrazovka: uhlopriečka 55", obnovovacia frekvencia 60 Hz; rozlíšenie: 3 840 × 2 160 px;  Jas: 350 cd/m2 ; Kontrast: 4 000 :1; Spotreba maximálna 145 W, stand by 0.5 W;  Rozmery:  1 297,4 × 768,2 × 59,9 mm8 mm; Hmotnosť: 28.2  kg; Cena 2 790 eur

+  praktický dizajn, interaktivita, flexibilita pri robení poznámok a náčrtov 

-           nič podstatné 

Hodnotenie 93   

Tip redakcie: Dizajn a funkcionalita

Zobrazit Galériu

Luboslav Lacko

Všetky autorove články
Samsung Flip 2 interaktívna tabuľa tímová spolupráca

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať