SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Samsung Galaxy A55 5G / Inteligentný spoločník

0

Samsung svoj modelový rad Galaxy A cieli predovšetkým na zákazníkov, ktorí hľadajú kvalitný smartfón za dostupnú cenu. Preč sú však časy, keď ste sa v tejto kategórii museli zmieriť s mizerným displejom, podpriemerným výkonom a takmer nepoužiteľnými fotoaparátmi. Dokazuje to aj tohoročná novinka a zároveň najvyšší model v rade A55 5G. Ten dostal pokročilé bezpečnostné funkcie ako Knox Vault, zlepšené fotografické schopnosti a displej AMOLED s technológiou Vision Booster, ktorá optimalizuje jas podľa okolitého svetla.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Pokročilé funkcie na zabezpečenie boli dosiaľ určené hlavne pre vlajkové lode výrobcu. Prvýkrát sa teraz zabezpečenie pomocou Samsung Knox Vault dostáva aj do tohto najnižšieho modelového radu, čo umožňuje zákazníkom využívať najnovšie technológie v bezpečí. Samsung Knox Vault poskytuje komplexnú ochranu pred hardvérovými a softvérovými útokmi. Táto technológia chráni najdôležitejšie dáta v telefóne a zabezpečuje šifrovacie kľúče, čím zabraňuje prístupu neoprávnených osôb k citlivým informáciám. Súčasťou zabezpečenia je aj automatické blokovanie, ktoré bráni inštalácii neoverených aplikácií a kontroluje bezpečnosť nainštalovaných aplikácií. Používateľ má teraz prístup k panelu Zabezpečenie a ochrana súkromia, umožňujúcemu jednoduchú správu ochrany dát.

Medzi hlavné novinky modelu Galaxy A55 5G patrí zlepšené nočné fotografovanie a video vďaka technológii AI Image Signal Processing. Nová technológia umožňuje vytvárať vynikajúce zábery aj v náročných svetelných podmienkach. Okrem toho smartfón ponúka aj funkcie ako optický stabilizátor obrazu (OIS) a digitálny stabilizátor videa (VDIS), ktoré zabezpečujú ostré snímky bez rozmazania aj za pohybu a v horších svetelných podmienkach. Zariadenie obsahuje trojicu fotoaparátov, hlavný fotoaparát s rozlíšením 50 Mpx využíva optiku so svetelnosťou f1,8, automatické zaostrovanie a optický stabilizátor obrazu. Ultraširokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 12 Mpx a svetelnosť f2,2 a makrofotoaparát má iba 5 Mpx a svetelnosť f2,4. Predný fotoaparát má 32 Mpx so svetelnosťou f2,2. Telefón je vybavený displejom Super AMOLED s full HD rozlíšením, ktorý sa ideálne hodí na sledovanie filmov, prehliadanie webu alebo sociálnych sietí. Vďaka technológii Vision Booster má displej lepšiu viditeľnosť na priamom slnku, čo rozširuje jeho možnosti využitia. Displej má iba úzke rámčeky a je úplne plochý. Predný fotoaparát je umiestnený v otvore displeja hore v strede. V dolnej časti sa nachádza optický snímač odtlačkov prstov. Obruba telefónu je hliníková, s ostrými hranami vpredu aj vzadu. Zadná strana je lesklá a môže byť v niekoľkých farbách, no ak nepoužijete priehľadný obal, nebude to podstatné.

Zaujímavé je, že aj v tomto modeli nájdete prakticky všetky funkcie spojené s umelou inteligenciou (AI), ktoré používajú aj vlajkové modely radu S24. Môžete sa tak tešiť na funkcie ako Live Translate, ktorá umožňuje obojsmerný preklad hovorov a textových správ v reálnom čase priamo v telefónnej aplikácii. Vynikajúca aplikácia, žiaľ, ak­tuálne bez slovenčiny a češtiny. Note Assist umožňuje prácu s poznámkami, ktoré sú následne umelou inteligenciou pretransformované do prehľadných odrážok, zhrnutí a zorganizovaných sekcií. Ponúka aj automatické formátovanie, kontrolu pravopisu a preklad, žiaľ, takisto bez slovenčiny a češtiny. Chat Assist zasa upravuje jazykový štýl textových správ od formálneho po neformálny. Je integrovaný do klávesnice Samsung a umožňuje preklad textov do 13 jazykov, ale aj tu chýba slovenčina a čeština.

Vzhľadom na chýbajúcu podporu slovenčiny a češtiny je pre našinca využiteľnosť týchto nástrojov aspoň zatiaľ obmedzená. Neplatí to však pre funkcie na prácu s fotkami Photo Assist. Medzi najzaujímavejšie z týchto funkcií patrí Erase Reflection, ktorá automaticky odstraňuje nežiaduce tiene a odrazy svetla. Odstránenie je veľmi účinné a hlavne pri odrazoch svetla, ak napríklad potrebujete fotiť cez sklo, je to veľmi užitočná funkcia. Druhou je odstránenie objektov z fotiek, či už ide o postavy, alebo iné objekty. Samozrejme, má to svoje limity, ale v mnohých situáciách táto funkcia pracovala veľmi dobre. Jednoduchým označením objektu či osoby ju tiež môžete vytiahnuť z fotky a vložiť do inej, prípadne si z nej vytvoriť nálepku, ktorú potom môžete kamkoľvek vkladať. Môžete si takto vytvoriť aj svoje logo a podobne. Ak zvážime, že donedávna ste takéto úpravy bez špecializovaného softvéru v PC nemali šancu urobiť, no dnes to dokážete pár kliknutiami na smartfóne strednej triedy, je to veľmi zaujímavé.

Ďalšia funkcia so zapojením AI je Circle to ­Search with Google, ktorá umožňuje rýchle ­vyhľadávanie po označení objektu na displeji. Využíva vyhľadávacie schopnosti priamo z aktuálnej aplikácie, čím uľahčuje získanie informácií bez nutnosti opustiť ju.

Vcelku je nový A55 5G veľmi zaujímavý model, ktorý za prijateľnú cenu ponúka kvalitný displej, veľmi dobrú kvalitu fotiek a videa a výborné nové funkcie poháňané AI, ktoré by ste čakali iba na vlajkových lodiach. Samsung navyše sľubuje štyri ďalšie aktualizácie budúcich generácií operačného systému Android a päť rokov bezpečnostných aktualizácií, čo značne zvyšuje hodnotu zariadenia.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej, funkcie umelej inteligencie, kvalita fotiek aj v noci, výdrž, podpora 5G, prísľub dlhej podpory
- Klzká zadná strana, bez nabíjačky v balení

PARAMETRE:

Displej: 6,6" (16,7 cm), FHD+ Super AMOLED, obnovovacia frekvencia: 120 Hz, funkcia: Vision Booster, fotoaparát: ultraširokouhlý: 12 Mpx, f2,2, hlavný fotoaparát: 50 Mpx, f1,8, AF, OIS, makro: 5 Mpx, f2,4, predný fotoaparát: 32 Mpx, f2,2, pamäť a úložný priestor: 8 GB + 256 GB, batéria: kapacita 5000 mAh, operačný systém: Android 14, One UI 6.1, zabezpečenie: Samsung Knox, rozmery: 161,1 × 77,4 × 8,2 mm, hmotnosť: 213 g

Cena: 529 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať