SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Samsung Galaxy Tab S8 / Šikovný spoločník

1

Rodina tabletov Samsung Galaxy Tab dnes obsahuje množstvo modelov, ktoré vyhovujú širokej škále používateľov. Testovaná novinka Galaxy Tab S8 patrí v tohoročnom rade Tab S do spodnej časti ponuky a vyhovie predovšetkým používateľom, ktorí hľadajú menšie a lacnejšie riešenie. Jeho zaradenie v tomto rade však dáva tušiť, že z výkonovej stránky tých kompromisov veľa nebolo. Tomu nakoniec zodpovedá aj jeho cena. Keďže ide o najnižší model v ponuke, okrem menšej uhlopriečky je hlavná odlišnosť v technológii displeja.

Na rozdiel od väčších súrodencov s displejom AMOLED tu je použitý 11" LCD displej IPS s rozlíšením 2560 × 1600 bodov a s uhlopriečkou 10,98". Displej však poskytuje vysoký jas a adaptívnu obnovovaciu frekvenciu, ktorá pri dynamických pohyboch dosiahne až 120 Hz. Zobrazenie je špičkové a na prvý pohľad by ste ťažko hádali, že nejde o displej AMOLED. Jeho špičkový jas siaha až k 470 nitom, čo je na tablet nadpriemerná hodnota. Škoda len, že chýba podpora HDR. Z hľadiska dizajnu sa nedejú žiadne zázraky – úzky rámik okolo displeja so strieborným kovovým rámom a zadná časť s mierne vystúpenou časťou foto­aparátu, od ktorej ide čierny pásik naznačujúci miesto na pero S Pen.

Pero je veľmi zaujímavý doplnok, ktorý podstatne rozširuje možnosti využitia tabletu. Žiaľ, nenašlo sa naň miesto v útrobách prístroja tak ako pri smartfónoch Galaxy Note, ale musíte ho nosiť zvlášť. K tabletu sa síce dá pripevniť magneticky, ale to je riešenie, iba ak máte tablet na stole. Magnet príliš dobre nedrží. Preto je užitočnejšie dokúpiť externú klávesnicu s puzdrom, alebo cenovo dostupnejší ochranný kryt, ktoré majú miesto aj na pero.

O pohon sa stará procesor Qualcomm Snap­dragon s 8 jadrami (2,99 GHz, 2,4 GHz, 1,7 GHz), ktorému sekunduje 8 GB RAM a 128 GB interného úložiska UFS. Kapacitu však možno rozšíriť pomocou karty microSD až o 1 TB. Konštrukcia tabletu je kombináciou kovového rámčeka a skla Gorilla Glass z oboch strán. Šírka rámčeka je v porovnaní s dnešnými smartfónmi pomerne veľká, ale treba si uvedomiť, že tablet nedokážete chytiť do dlane, takže musíte mať priestor na držanie bez toho, aby ste zasahovali prstom na displej. Prednú stranu nič nenarúša, v spodnej časti nenájdete žiadne tlačidlá, tie sú len dotykové a zviditeľnia sa až po dotyku na displej.

Trojica tlačidiel je iba na pravej strane a v rámci zapínacieho tlačidla je umiestnený aj snímač odtlačkov prstov. Na videohovor rovnako ako na selfie poslúži aj tak predný. Na vrchnej strane sú sloty na microSD a micro SIM, zo spodnej nájdete vstup USB-C. Tablet podporuje aj najnovší štandard Wi-Fi 6E, hoci ten som zatiaľ nemal možnosť vyskúšať. Smerovače s týmto štandardom sú drahé a nie je ich veľa, je však dobre, že je zariadenie na tento štandard pripravené. Ak potrebujete komunikovať aj na cestách, k dispozícii je aj drahšia verzia s podporou 5G. Dodávané pero je vynovené a jeho reakcie sú podstatne rýchlejšie ako u predchodcov.

Tab S8 ponúka trojicu kamier, selfie kamera má 12 Mpx, f/2,4 a uhol záberu 120°, zadné kamery majú 13 Mpx, f/2,0 a 6 Mpx f/2,2 s ultraširokou optikou. Kamery sú schopné nahrávať 4K video. Na zlepšenie videohovorov má predná kamera vstavanú funkciu sledovania tváre. Kvalita fotoaparátov je obstojná za dobrých svetelných podmienok, s úbytkom svetla však rýchlo pribúda šum. Tablet asi najlepšie využijú grafici, návrhári alebo umelci, ktorí si vďaka kvalitnému peru a vysokému rozlíšeniu môžu aj v teréne či na cestách robiť skice alebo nákresy.

Tablet nenahradí pri práci klasický notebook, v niektorých špecifických nasadeniach však môže byť, hlavne vzhľadom na výborné pero, aj lepšou voľbou. Výkon v benchmarkoch je výborný a v niektorých testoch poráža aj výkonné smartfóny. Exceluje pri prehrávaní videa, a to aj v 4K rozlíšení, a bez problémov zvláda aj náročné herné tituly. Zaujímavá je aj výdrž zariadenia, ktorá sa napríklad pri streamovaní videa vyšplhá na veľmi slušných 7 hodín 20 minút, pri bežnej práci môžete počítať s 11 až 16 hodinami. Nabitie 45 W nabíjačkou trvá asi 80 minút.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Displej, výbava, pero S Pen, veľmi dobrá výdrž, Wi-Fi 6E
- Žiadne miesto na pero

PARAMETRE:

Samsung Galaxy Tab S8: 11" displej TFT (2560 × 1600) WQXGA, čipová súprava Qualcomm Snapdragon, 8 jadier, 2,99 GHz, 2,4 GHz, 1,7 GHz, grafika: Adreno, pamäť: 8 GB + 128 GB, microSD až 1 TB, fotoaparát: zadný 13 Mpx, 6 Mpx, predný 12 Mpx, USB typ C, bluetooth, Wi-Fi 6E, dotykové pero S Pen, 3,5 jack, batéria Li-pol 8000 mAh vstavaná, rýchle nabíjanie 45 W, OS: Android 12, rozmery 165,3 × 253,8 × 6,3 mm, hmotnosť 503 g


                                         

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

https://datacomp.sk/natec-snail-10-digitalny-zapisnik-pre-kreslenie-a-pisanie-magneticky-drziak_d404381.html reakcia na: Samsung Galaxy Tab S8 / Šikovný spoločník

24.4.2022 12:04
https://datacomp.sk/natec-snail-10-digitalny-zapisnik-pre-kreslenie-a-pisanie-magneticky-drziak_d404381.html Čo tak tento? :-D
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať