CANON_leto2024 CANON_leto2024 CANON_leto2024

Samsung Galaxy Z Flip5 / Inovované štýlové skladacie „véčko“

1
Aktualizácia (28.3.2024):  Samsung prichádza s aktualizáciou používateľského rozhrania One UI 6.1. na ďalšie zariadenia. Od dnes tak môžu majitelia telefónov série Galaxy S23 (S23, S23+, S23 Ultra), S23 FE, Z Flip5, Z Fold5, tabletov série Tab S9 využívať nové funkcie umelej inteligencie Galaxy AI,
 
Popisy funkcií Galaxy AI
• Circle to Search with Google – pokročilé vyhľadávanie na Googli s presnými výsledkami. Pritom stačí čokoľvek na displeji zakrúžkovať, prípadne kliknúť na obrázok.
• Asistent pre písanie – nástroj umožňujúci vyladiť štylistiku písaných správ tak, aby zodpovedala účelu a kontextu, či už ide o zdvorilý odkaz kolegovi z práce alebo krátky, ale úderný status na sociálnych médiách.
• Tlmočník – preklad konverzácie v reálnom čase v prehľadnom rozdelenom okne – obaja účastníci hovoru si môžu stáť či sedieť tvárou v tvár a čítať si na displeji, čo ten druhý hovorí.
• Simultánny preklad – obojsmerný hlasový aj textový prekladač telefónnych hovorov v reálnom čase. Výrazne uľahčuje napríklad rezervácie najrôznejších služieb na cestách alebo hovory s ľuďmi, ktorých rodný jazyk používateľ neovláda.
• Asistent pre poznámky – tento nástroj vytvára automatické zhrnutia textu do vopred pripravených šablón, prípadne titulnej stránky najrôznejších projektov. Tým zvyšuje každodennú produktivitu.
• Asistent pre prepisy – pomocou umelej inteligencie a technológie Speech-to-Text prepisuje, zhŕňa a prípadne aj prekladá hlasové záznamy.
• Webový asistent – vďaka tejto funkcii si používatelia môžu udržovať prehľad, čo sa aktuálne deje okolo nich aj vo svete, pretože umelá inteligencia prehľadne zhŕňa hlavné správy či obsah vybraných webových stránok.
• Generatívne úpravy – ešte väčšia tvorivá sloboda pri úprave fotografií. Funkcia umožňuje meniť veľkosť či polohu objektov v kompozícii, prípadne ich úplne odstrániť.
• Návrh úprav – osobný inteligentný poradca pri úprave fotografií, posudzuje každú snímku zvlášť a navrhuje úpravy na mieru.
• Okamžité spomalenie – inteligentne pridáva do videozáznamu ďalšie okienka, čo umožňuje vytvárať spomalené zábery akčných scén.

Piata generácia populárneho „véčka“ od Samsungu prináša významné zlepšenia, hlavne čo sa týka odolnosti, fotoaparátov, výkonu a, samozrejme, aj softvérovej výbavy. Smartfón s uhlopriečkou displeja 6,7 palca má po zložení polovičnú veľkosť, takže sa pohodlne zmestí do akéhokoľvek vrecka. Kompaktnosťou a dizajnom určite upúta dámy, grafitový a sivý variant určite vzbudia záujem aj u mužov, ktorí si potrpia na štýlové doplnky.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Konštruktéri odstránili medzeru pri kĺbe v zloženom stave, ktorou by mohli do ohybu displeja vnikať väčšie častice prachu a ktorá trochu narušovala kontinuitu dizajnových línií zloženého smartfónu. Podarilo sa im to vďaka novej konštrukcii pántu Flex Hinge s dvojitou koľajničkou, ktorá tlmí a rozptyľuje nárazy. Konštrukcia pántu umožnila zmenšiť hrúbku v zloženom stave o dva milimetre.

Hlavný ohybný displej má novú vrstvu absorbujúcu nárazy. Fólia chrániaca displej, samozrejme, nemôže súperiť so sklami Gorilla Glass. A ani nemusí. Flip sa bude vo vrecku nosiť zložený, takže displej je perfektne chránený. Detailnejší pohľad prezradí, že rámik okolo displeja je mierne vypuklý, preto sa po zatvorení plochy displeja nedotýkajú, ale je medzi nimi asi 0,3 mm medzera, takže prípadné zrnko prachu sa pri zatváraní smartfónu do povrchu displeja nezatlačí. Na zvýšení odolnosti sa podieľa rám z hliníka Armor Aluminum s lesklou povrchovou úpravou a odolné sklo Corning Gorilla Glass Victus 2 na displeji Flex Window, ako aj na zadnej stene. Odolnosť IPX8 v praxi znamená, že telefón by mal vydržať ponorenie do čistej sladkej vody do hĺbky 1,5 m na 30 minút.

Skladací displej AMOLED 2X má rozlíšenie 2640 × 1080 pixelov a pomer strán 22:9. V strede hornej strany je otvor na selfie kameru. Implicitne je nastavená adaptívna obnovovacia frekvencia s maximom 120 Hz, môžete si však nastaviť aj štandardný režim s frekvenciou 60 Hz, ktorý by mal byť trochu šetrnejší, čo s týka spotreby. Špičkový jas 1750 nitov a podpora HDR+ je zárukou zážitkového sledovania videí s vysokou dynamikou jasu, kontrastom a sýtymi farbami. Líniu, kde sa displej ohýba, samozrejme, nahmatáte, ale pri bežnom používaní nevidíte, ak ju cielene nehľadáte natáčaním displeja tak, aby mierne zvlnenie bolo pri určitom uhle dopadu svetla viditeľné. Rozmery otvoreného smartfónu sú diktované displejom s pomerom strán 22:9, takže palcom celú výšku určite neobsiahnete. Výrobca však na to pri návrhu používateľského rozhrania myslel.

Používatelia ocenia štyrikrát väčší predný displej Flex Window s uhlopriečkou 3,4 palca a rozlíšením 720 × 748 pixelov, vďaka ktorému bude možné v zloženom stave využívať viac funkcií. Väčší, takmer štvorcový displej je tvarovaný tak, aby zostal priestor na dva objektívy hlavného fotoaparátu, a poskytuje viac komfortu pri operatívnych akciách, ako je fotografovaní, čítanie správ, ovládanie prehrávania hudby, zobrazenie kalendára a podobne. Čoraz viac funkcií bude možné využívať v zloženom stave. Veľmi praktické je napríklad zobrazenie posledných hovorov a možnosť inicializovať hovor zo zatvoreného smartfónu. Na predný displej môžete takisto umiestniť rôzne widgety a pomocou nich operatívne zobrazovať informácie, ktoré potrebujete.

Srdcom smartfónu je čipová súprava Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 s prívlastkom „for Galaxy“ a s hardvérovou podporu AI algoritmov v smartfónoch Galaxy. Procesor je 8-jadrový, pričom najvýkonnejšie jadro, určené na výpočtovo najnáročnejšie úlohy, beží na taktovacej frekvencii 3,36 GHz. AI, ktorá sa podieľa aj na spracovaní obrazu pri fotení a filmovaní, využíva výkonnú NPU (Neural Processing Unit. Grafiku má na starosti GPU Adreno 740. Vzhľadom na konštrukciu véčka, pri ktorej teplo od čipovej súpravy odvádza len tá časť, v ktorej je umiestnená, sa táto časť pri vysokej záťaži dosť zahrieva.

Batéria s kapacitou 3700 mAh v pohode vydrží deň bežného používania aj s približne 10 % rezervou. Nabíjačku v balení nenájdete. Z Flip5 podporuje nabíjanie maximálnym príkonom 25 W a aj bezdrôtové nabíjanie vrátane reverzného, ktoré umožňuje zo smartfónu bezdrôtovo dobíjať hodinky, slúchadlá č iné príslušenstvo. Samozrejmosť je stereofónny zvuk, vzhľadom na rozmery smartfónu pomerne kvalitný vrátane nižších tónov.

Zadný fotoaparát využíva osvedčenú kombináciu hlavného mierne širokouhlého objektívu s optickou stabilizáciou a ultraširokouhlého objektívu so zorným uhlom 123˚. Pojem predný a zadný fotoaparát pri tomto smartfóne splývajú, pretože pravdepodobne aj selfie budete robiť dvojitým fotoaparátom na zadnej, pardon, pri zloženom smartfóne prednej stene s displejom Flex Window, ktorý poslúži na komponovanie a kontrolu záberu. Ako spúšť môžete použiť jedno z tlačidiel na ovládanie hlasitosti. Na svoje selfie použijete objektív hlavného fotoaparátu a na selfie s väčšou skupinkou ľudí alebo zaujímavým pozadím, z ktorého chcete mať v zábere čo najviac, použijete ultraširokouhlý objektív.

O tom, že Z Flip5 je veľmi kvalitný fotomobil, vás presvedčí fakt, že hlavný fotoaparát má snímač ISOCEL, rovnaký, ako má Galaxy S23. Zábery sú ostré, s brilantnými, nie však s presaturovanými farbami.  Aj vďaka účinnej stabilizácii sú výborné i nočné zábery. Aj druhý fotoaparát s ultraširokouhlým objektívom má pomerne kvalitný snímač s rozlíšením 12 megapixelov, aj keď snímaču hlavného fotoaparátu sa zďaleka nevyrovná. Teleobjektív by, samozrejme, mnohých používateľov potešil, ale digitálny zoom s podporou AI aj pri dvojnásobnom digitálnom priblížení poskytuje dobrý výsledok. Keďže na selfie fotky a videá môžete použiť zadný fotoaparát s náhľadovým displejom, doménou selfie kamery budú videohovory a videokonferencie.

Špecifikám skladacieho displeja je prispôsobené aj používateľské rozhranie, žiaľ, aplikácií tretích strán pre tento skladací formát, keď je smartfón položený s displejom otvoreným v pravom uhle, je stále ako šafranu. Rovnako aj aplikácií využívajúcich vonkajší displej. V tejto polohe sa zobrazovacia plocha rozdelí na dve približne štvorcové časti s uhlopriečkami 4 palce. Na hornej polovici si napríklad môžete prezerať fotografie, videá a ďalší obsah, dolná polovica slúži na ovládanie. Rozdelený displej v režime Flex je vynikajúci aj na súčasné zobrazenie okien dvoch aplikácií v multitaskingu. Poloha, v ktorej časti displeja zvierajú uhol približne 90°, je užitočná pri fotografovaní zadným fotoaparátom, pretože smartfón môžete položiť na vhodnú podložku a nahradiť tak statív. Táto poloha je výhodná aj pri videokonferenciách, pretože máte voľné ruky a môžete robiť gestá, prípadne komunikačnému partnerovi niečo ukazovať.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Dizajn, precízna konštrukcia, veľký vonkajší displej, výkon
- Pomalšie nabíjanie, málo aplikácií tretích strán podporujúcich vonkajší displej

PARAMETRE:

Procesor: osemjadrový 64-bitový Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy s frekvenciou jadier 1× Cortex-X3 3,36 GHz + 2× Cortex-A715 2,8 GHz + 2× Cortex-A710 + 3× Cortex-A510 2 GHz, 4 nm technológia, grafika Adreno 740; displej: 6,7-palcový skladací AMOLED, 2× 120 Hz HDR+, 1750 nit, rozlíšenie full HD+, 1080 × 2640 px, 426 PPI, 22:9; cover displej 3,4", Super AMOLED, 720 × 748 px; RAM: 8 GB, 256 GB úložný priestor; fotoaparát: zadný ultraširokouhlý 12 Mpx, 1,12 µm, f/2,2, zorný uhol 123˚; hlavný širokouhlý: 12 Mpx, 1,8 µm, f/1,8, 24 mm, OIS, ultraširokouhlý 123˚, 12 Mpx f/22; predný fotoaparát: 10 Mpx, 1,22 µm, f/2,2; konektivita 5G, Wi-Fi 6e, bluetooth 5.3; operačný systém: Android 13 + One UI 5.1.1; batéria: 3700 mAh; rozmery: zložený 85,1 × 71,9 × 15,1 mm; otvorený 165,1 × 71,9 × 6,9 mm, hmotnosť: 187 g

Cena: 1199 EUR

HODNOTENIE: 9/10

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

1 komentár

blbecLackoAHubinsky reakcia na: Samsung Galaxy Z Flip5 / Inovované štýlové skladacie „véčko“

20.9.2023 21:09
blbecLackoAHubinsky
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať