SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement SAMSUNG_062022 Advertisement

Samsung London Tech Seminar / Ešte lepší zážitok

0
Pri príležitosti uvedenia nových modelových radov televízorov a projektorov usporiadala spoločnosť Samsung Electronics pre špecializovaných technologických novinárov konferenciu London Tech Seminar. Konferencie Tech Seminar už 11 rokov slúžia ako po­drobná informačná platforma a priestor na exkluzívne oboznámenie s novými produktmi. Tento rok sa akcia okrem virtuálnych seminárov online koná aj vo fyzickej podobe, predstavujú sa tu najnovšie televízne technológie a funkcie.

Na prezentácii sme mohli vidieť nový produktový rad na rok 2022 a v praktických ukážkach preveriť nové technologické riešenia a inteligentné funkcie, ktoré stoja za špičkovou kvalitou obrazu a širokou ponukou nových inteligentných funkcií. Prezentácia sa ­za­oberala viacerými oblasťami v ponuke nových modelov v súlade s firemnou víziou „Obrazovky všade, obrazovky pre všetkých“.

Neo QLED 8K: Tento rad televízorov tradične patrí na výslnie technológií a nové modely Samsung Neo QLED 8K naplno využívajú svoje najväčšie prednosti, teda podsvietenie pomocou Quantum Mini LED a špičkový procesor Neural Quantum Processor 8K. Vďaka tomu do ich výbavy patrí 20 nezávislých neurónových sietí, presnejšie 14-bitové mapovanie kontrastu, upscaling s umelou inteligenciou či smart funkcie ako Real Depth Enhancer. Výsledkom sú doposiaľ najpresnejšie farby a najrealistickejší obraz, aké táto technológia dokáže poskytnúť. Impozantné boli prezentácie upscalingu z natívneho 4K materiálu do 8K. Vďaka výkonným neurónovým sieťam dokážu televízory rekonštruovať obraz natoľko, že vyzerá podstatne lepšie ako na natívnom 4K televízore. Vďaka nasadeniu podsvietenia Quantum Mini LED a vysoko precíznemu 14-bitovému spracovaniu kontrastu môžu nové modely TV veľmi precízne regulovať úroveň podsvietenia a výrazne tak potláčať „halo“ efekt v okolí kontrastných častí scény. Pri priamom porovnaní s televízorom iného výrobcu bol napohľad zrejmý veľký rozdiel medzi technológiami.


Modernizovaný Smart Hub má krajšiu grafiku aj nové možnosti personalizácie

Ešte lepší zážitok z hrania: Televízory a monitory Samsung na rok 2022 majú veľa predností aj pre hráčov. Nový systém Gaming Hub, ktorý bude časom sprístupnený aj u nás, a najnovšie herné funkcie typu HDR10+ Gaming dvíhajú pri hraní latku kvality, nech už využívate akýkoľvek zdroj – streamingovú službu, konzolu, počítač, čokoľvek. Technológia Motion Xcelerator Turbo Pro ponúka pri najnovších televízoroch režim 4K 144 Hz s minimálnym oneskorením, čo znamená dokonale plynulý pohyb, bleskurýchlu reakciu a výborný herný zážitok.

Rad Lifestyle: V nových modeloch obľúbených lifestylových radov televízorov ako The Serif, The Frame a ďalších teraz Samsung prináša niektoré zásadné zlepšenia. Najzásadnejšími sú antireflexný displej, funkcia Smart Calibration alebo režim EyeComfort. Antireflexný displej je práve pri týchto modeloch veľmi dôležitá inovácia. Ak na nich v Ambient Mode premietate umelecké diela, na pohľad nerozoznáte, že ich sledujete na televízore. Je to veľmi presvedčivé a milovníci umenia sa určite majú na čo tešiť. Antireflexná vrstva však prispieva k zážitku zo sledovania aj pri bežných programoch, keď výrazne umocňuje prirodzené farby a vytvára plastickosť obrazu. Funkcia Smart Calibration je novinka, ktorá umožňuje prostredníctvom smartfónu veľmi rýchlo skalibrovať farby televízora, ale napríklad aj projektora. Vďaka tomu budete vždy sledovať vaše obľúbené filmy a programy v správnych farbách bez zdĺhavého nastavovania. Celá kalibrácia aj s inštaláciou aplikácie zaberie necelých 5 minút. 


V novom modelovom rade Samsungu po prvýkrát pribudli aj OLED televízory

Smart Hub: Tohoročné modely prichádzajú aj s novou verziou systému Smart Hub so zlepšeným používateľským rozhraním a systémom Tizen. Preto ich možno bez problémov pripojiť k ďalším zariadeniam, televízor sa tak môže stať centrom prepojenej inteligentnej domácnosti. Vďaka novému rozhraniu sa dá na televíznej obrazovke zobraziť množstvo funkcií a nástrojov od systému Samsung TV Plus po SmartThings. Nový Smart Hub má aj vynovené rozhranie s veľkými pútačmi vo vrchnej časti a upravenú grafiku.

London Tech Seminar bola veľmi zaujímavá akcia, kde sme si mohli všetky novinky pozrieť naživo a diskutovať s odborníkmi o ich detailoch a špecifikách. Veľmi prínosná bola možnosť priameho porovnania možností nových televízorov v oblasti zobrazenia obsahu s vysokým dynamickým rozsahom HDR, pričom sme mali možnosť porovnania s referenčným štúdiovým monitorom používaným vo filmových štúdiách pri dolaďovaní fariem a obsahu HDR. Rovnako bolo zaujímavé priame porovnanie televízora s novou technológiou podsvietenia Quantum Mini LED a procesorom Neural Quantum Processor 8K s vlajkovou loďou iného výrobcu. V podmienkach redakcie takéto možnosti nie sú a priame porovnanie technológií je veľmi významné. V nových televízoroch a projektoroch The Freestyle Samsung prináša funkciu Smart Calibration. Veľmi zaujímavá bola práve ukážka kalibrácie projektora, ktorý premietal na inak sfarbenú stenu. Kalibráciou sa dosiahlo rovnaké podanie farieb ako pri projektore vedľa, ktorý premietal na bielu stenu. Vidno teda, že nejde iba o marketingový trik, ale o reálne funkčnú technológiu, ktorú navyše zvládne každý používateľ.


Porovnanie novej technológie obrazovky bez odrazov so staršou antireflexnou úpravou

Čerešničkou na torte bolo predstavenie nového modelového radu 4K televízorov s displejom OLED v modelovom rade S95B. Samsung tak vstupuje okrem svojej osvedčenej technológie QLED aj na pole displejov OLED. Je to o to významnejšie, že samotné panely OLED sú jeho vlastným produktom. Televízor využíva panel s prelomovou zobrazovacou technológiou Quantum Dot OLED (QD OLED). Tá je technologickým zlepšením pôvodných panelov OLED, ktoré využívajú biele body OLED s farebnými filtrami. Nový panel OLED využíva modré body OLED, ktoré generujú modrú zložku obrazu, a pre ďalšie dva body z každej trojice sú priamo integrované vrstvy kvantových bodov na generovanie červenej a zelenej zložky. Vďaka tomu je oproti konvenčnej technológii OLED dosiahnutý posun zelenej a červenej zložky, aby boli generované presne a bez prímesí. Vo výsledku to znamená hlbšiu zelenú aj červenú farbu, presnejšie farebné podanie, výraznejšie a prekreslenejšie farby. Ďalší benefit je vyšší jas a živšie farby aj pri pohľade z ostrejších uhlov. To je dané tým, že v prípade klasickej technológie OLED farebné filtre pohlcujú časť svetla a potláčajú vyžarovanie do strán. Kvantová vrstva pohlcuje minimum svetla a umožňuje jeho väčší rozptyl. Technológia je tak typická tým, že dokáže poskytnúť plný jas vo všetkých farbách. Televízory S95B sú dostupné vo veľkostiach 55 a 65 palcov. 


Na prezentácii sme mali možnosť vidieť aj horúcu novinku, prvý OLED televízor značky Samsung. 

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať