TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Samsung The Frame QE50LS03AA / Svetové múzeá u vás doma

1

Samsung je v súčasnosti asi jediný výrobca, ktorý ponúka špecializované lifestylové rady televízorov. Testovaná novinka z radu The Frame je už druhou generáciou tohto modelu. Ako už označenie naznačuje, nejde o revolučnú zmenu, ale skôr o evolúciu modelu. Televízor sa dodáva v uhlopriečkach od 43" až do 85". Televízor je v prvom rade koncipovaný ako doplnok do bytu či kancelárie, kde slúži na predvádzanie umeleckých diel, či už z uloženej databázy, ale hlavne z inovovaného online obchodu.

Jeho najčastejšou inštaláciou preto najskôr bude zavesenie na stenu. Televízor to umožňuje bez medzery. Na prispôsobenie k štýlu interiéru slúži systém výmenných rámikov s magnetickým úchytom, takže pokojne si môžete kúpiť viacero rôznych rámikov a jednoducho si ich meniť podľa potreby. V balení nájdete dvojicu nožičiek, ktoré sa jednoducho nasúvajú zospodu a umožňujú nastavenie v dvoch polohách, ak napríklad potrebujete pod TV umiestniť soundbar, a od testovanej 50" uhlopriečky aj držiak na stenu. Dekoračný rámik v balení nie je, normálne má televízor okolo displeja iba tenký čierny rámik.

Testoval som druhý najmenší model s uhlopriečkou 50". Ako som sa už zmienil, hlavná úloha tohto modelového radu je nahradiť klasický obraz. To sa dosahuje špeciálnym ambientným módom v stand-by režime, keď namiesto čiernej obrazovky televízor zobrazuje umelecké diela. V základnom režime je jas obrazu nastavený tak, aby evokoval skutočný obraz. Aby bolo možné takéto využitie televízora, potrebujete práve technológiu LCD panela, ktorá na rozdiel od OLED nie je chúlostivá na trvalé zobrazenie statického obsahu. Obraz tak môže byť zobrazený stále.

Tu je k dispozícii displej QLED s novým podsvietením Edge Dual LED. To kombinuje dva druhy LED, k základnej modrej pridáva rad svetlejších LED s teplou bielou farbou, vďaka čomu umožňuje dosiahnuť presnejšie ­spektrum farieb hlavne v teplých tónoch. Ak nechcete, aby bol televízor zapnutý trvale, možno jednoducho nastaviť, kedy bude obsah zobrazovaný, prípadne môžete zveriť ovládanie pohybovému senzoru. Ten zabezpečí jeho zapnutie, iba ak sa v miestnosti niekto nachádza, a ak nie, s oneskorením ho vypne. Základná zbierka umeleckých diel je v televízore nahratá.

Ak vás omrzí, môžete si priamo z obchodu Art Store sťahovať umelecké diela zo slávnych svetových galérií a múzeí. V inovovanej ponuke ich je už viac ako 1400. Výrobca stále rozširuje svoje partnerstvo s múzeami a obohacuje tak ponuku umeleckých diel. V menu si môžete nastaviť štýl zobrazenia s rôznymi typmi orámovaní (passparty), prípadne koláž viacerých diel. Zobrazovať možno aj svoj obsah. Televízor prechádza do obrazového režimu po vypnutí, možno to však vypnúť a režim obrazu sa dá zapnúť aj samostatne.

Testovaný model je na úlohu obrazu ako stvorený. Má na to dobrú veľkosť, či už ho zavesíte na stenu, alebo umiestnite do priestoru. Okrem toho však, samozrejme, ide aj o štandardný televízor, hoci v tomto prípade vzhľadom na uhlopriečku skôr doplnkový do spálne či kancelárie. Samozrejme, obsahuje aj štandardný súbor funkcií, ktoré nájdete aj v iných modeloch. Sú tu rôzne streamovacie služby aj možnosť sťahovania ďalších aplikácií. V ponuke nechýbajú Netflix, Prime Video alebo Amazon TV, ale takisto YouTube, Spotify a veľa ďalších. V dodávke nájdete obľúbený ovládač One Remote Control so solárnym článkom na zadnej strane, ovládanie je však možné aj pomocou aplikácie Smart Thinks a môžete ho aj jednoducho začleniť do ovládania pomocou služieb Amazon Alexa alebo Google Assistant.

Panel QLED s uhlopriečkou 50" má rozlíšenie Ultra HD (3840 × 2160 bodov) s 10-bitovou farebnou hĺbkou (8 + 2 FRC). Podsvietenie panela je Edge LED s novou technológiou Dual LED. Pri zobrazení v režime umenia to bohato postačuje, pri sledovaní videa má panel napriek Edge LED podsvieteniu veľmi dobrý obraz, aj keď priamemu podsvieteniu Direct LED sa nevyrovná. Zobrazenie farieb je dostatočne kvalitné a verné a zodpovedá použitej technológii. Zvuk je použiteľný, ale keby ste chceli The Frame častejšie využívať ako televízor, odporúčam použitie soundbaru. Televízor využíva One Connect box so všetkými konektormi, ktorý je pripevnený k panelu tenkým polopriehľadným káblom, aby čo najmenej rušil vzhľad. Ten zabezpečuje aj jeho napájanie.

The Frame v testovanej verzii s 50" uhlopriečkou je koncipovaný v prvom rade ako dizajnový doplnok do interiéru, či už pôjde o domácnosť, kanceláriu, alebo inštitúciu. Na tento účel je ideálny a konkurenciu bude hľadať ťažko. V úlohe televízora ponúkne plnú paletu funkcií aj slušný obraz, škoda len, že výrobca už nestavil na technológiu direct LED. Treba počítať s tým, že vzhľadom na použitý panel VA sú pozorovacie uhly predsa len slabšie a nepoteší ani absencia podpory Dolby Vision. Ináč však ide o kvalitný televízor s moderným dizajnom, ktorý si navyše môžete upravovať pomocou prídavných rámikov.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Ovládanie, výbava, kvalita obrazu, špecifické funkcie, personalizované rámiky, držiak na stenu v cene
- Slabší zvuk, iba Edge LED podsvietenie

PARAMETRE:

• Samsung The Frame QE50LS03AA; uhlopriečka 50" QLED s Dual LED podsvietením Edge LED, rozlíšenie 3840 × 2160/10-bit., podpora HDR10, HDR10+, HLG, OS Tizen, farebné spracovanie 10-bit., pripojenie 4× HDMI, optický výstup S/PDIF, 3× USB 2.0, DVB-T2/T/C/ S2, eternet, Wi-Fi, Ci+ 1.4, HbbTV 2.0.2 (CZ, SK), rozmery a hmotnosť bez stojana 1124,1 × 644,9 × 24,9 mm; 11,8 kg, hmotnosť so stojanom 12,2 kg

HODNOTENIE: 8/10


                                         

Zobrazit Galériu

René Hubinský

Všetky autorove články

1 komentár

Za tisícku v korona kríze? Nemyslíte vážne... reakcia na: Samsung The Frame QE50LS03AA / Svetové múzeá u vás doma

3.12.2021 16:12
Za tisícku v korona kríze? Nemyslíte vážne... Som nezamestnaná.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať