Schneider OffGrid 330 / Univerzálna prenosná napájacia stanica

0

Napájacia stanica má dva okruhy použitia: poslúži pri výletoch a pobytoch na miestach, kde nie je k dispozícii elektrická sieť, a takisto poskytne neoceniteľné služby v núdzových situáciách pri výpadku elektriny.

Testovaný model má batériu s kapacitou 332 Wh, v ponuke je aj napájacia stanica s kapacitou 730 Wh. Na prednom paneli je prehľadný displej na zobrazenie aktuálneho stavu nabitia batérie a odhadovaného času výdrže pri aktuálnom zaťažení. Na paneli je konektor na nabíjanie z pribaleného adaptéra a zásuvky na pripojenie spotrebičov a zariadení. Používateľ má k dispozícii dve klasické zásuvky na 230 V typu Schuko s maximálnym odoberaným príkonom 300 W, 12 V „automo­bilovú“ zásuvku s príkonom 120 W, pretože veľa zariadení, napríklad kempingové chladničky či kávovary, sú napájané z takejto zásuvky. Na napájanie a nabíjanie telefónov, tabletov, fotoaparátov a ďalších zariadení sú k dispozícii tri konektory USB-A, každý je schopný dodať príkon 12 W, a konektor USB-C, z ktorého môžete odoberať maximálne 60 W. Na hornej strane je plocha umožňujúca 15 W bezdrôtové nabíjanie. Zariadenie môžete dobíjať aj prostredníctvom kompatibilných solárnych panelov PSP 100 alebo PSP 200. Stanica má na zadnej strane veľkoplošné LED svetlo, ktoré má aj režim blikania SOS v morzeovke. V prípade výpadku elektriny toto svetlo postačí na ambientné osvetlenie, prípadne na zorientovanie, kým nájdete vhodné svietidlo, napríklad stojanovú lampu s LED žiarovkou.  Napájacia stanica využíva nevymeniteľný lítiovo-iónový akumulátor s napätím 11,07 V a kapacitou 30 Ah. Výrobca udáva, že batéria vydrží viac ako 500 cyklov bez toho, aby jej kapacita poklesla pod 80 %. V návode je odporúčanie, aby ste stanicu nabili hneď po prevzatí a aspoň raz za 9 mesiacov počas skladovania, alebo keď sa stanica nepoužíva. Stanica sa automaticky vypne po vypnutí či odpojení všetkých výstupných portov. Zásuvky striedavého prúdu sa vypnú po 10 hodinách, ak pripojená záťaž je nižšia ako 5 W.

Presným voltmetrom som zmeral napätie na výstupe 230 V, ani pri záťaži 150 W nekleslo viac ako o 0,3 V. Osciloskopom som skontroloval aj priebeh napätia a môžem potvrdiť, že je to čistá sínusoida s presnou frekvenciou 50 Hz, takže všetky pripojené zariadenia budú fungovať bez problémov. Na lepšiu predstavu, čo v praxi znamená kapacita 330 Wh, uvádzam niekoľko príkladov výdrže pre rôzne spotrebiče.

Zariadenie

Spotreba
(priemerne)

Výdrž
s 330 Wh

LED lampa
(5 W)

5 W

asi 50–60 hodín

Wi-Fi router

10 W

asi 25–30 hodín

Notebook
(nabíjanie)

60 W

5 hodín

Telefón

10–15 Wh na 1 nabitie

20–25 nabití

Rádio /
DAB prijímač

5–10 W

30–50 hodín

 

Z tabuľky vyplýva, že v chate bez elektriny či pri kempovaní vám energia vystačí na svietenie, počúvanie rádia a nabíjanie niekoľkých telefónov aj počas predĺženého víkendu.

V prípade výpadku elektriny môžete napríklad 30 hodín svietiť 10 W LED svietidlom, prípadne pripojiť aj ďalšie zariadenia. Možno si poviete, že používate notebook, ktorý vydrží 10 a viac hodín, takže záložný napájací zdroj na tento účel nepotrebujete. Určite však máte doma router a ocenili by ste, keby vám fungovalo aj internetové pripojenie. Pre zaujímavosť som k stanici pripojil aj vyhrievanú podložku na spájkovanie plošných spojov s príkonom 330 W. Podložka fungovala bez problémov. Stanica sa pri tejto záťaží vypla po 50 minútach, keď kapacita batérie klesla pod 5 %. To de facto potvrdzuje údaj výrobcu o kapacite.

Okrem vyskúšania najpravdepodobnejších scenárov použitia, teda osvetlenia či napájania notebooku v záhradnom altáne, som napájaciu stanicu Schneider OffGrid 330 niekoľkokrát použil na oddelenie spotrebiča od rozvodnej siete počas opravy a merania. Treba si uvedomiť, že v našej rozvodnej sústave má fáza napätie nielen oproti nulovému vodiču, ale aj oproti zemi. Naproti tomu fáza v zásuvke napájacej stanice má napätie len oproti nulovému vodiču.

V úvode som spomínal aj núdzové situácie, a tak som jednu takú situáciu navodil. Predstavte si veľmi mrazivú noc a výpadok elektriny, ktorý môže trvať celý deň aj noc. Aj keď máte plynový kotol, ten nebude kúriť, pretože elektrinu potrebuje pre elektromagnetické ventily a obehové čerpadlo. Náš plynový kondenzačný kotol má príkon 45 W, čiže nabíjacia stanica dokáže poskytnúť energiu na 7 hodín fungovania kotla. Kotol ani v bežnej prevádzke nekúri stále. Keby sa kotol zapínal vždy na hodinu, aby sa dom poriadne vyhrial, a potom by nasledovala dvojhodinová pauza, kapacita napájacej stanice umožní celodenný výpadok prúdu prekonať v dobrej tepelnej pohode. Rovnako pri kotle na pevné palivo, ak máte obehové čerpadlo a tenké potrubia, musia v prípade rozkúreného kotla pri prerušení dodávky elektriny nabehnúť núdzové mechanizmy, aby sa zabránilo prehriatiu kotla. Oveľa jednoduchšie je zapnúť kotol na núdzové napájanie. Kapacita batérie vystačí pre obehové čerpadlo s príkonom 30 W minimálne na 10 hodín. Inak povedané, v prípade výpadku elektriny môžete ešte 10 hodín kúriť, pričom obehové čerpadlo bude pripojené k napájacej stanici.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kompaktné rozmery, relatívne nízka hmotnosť, podporuje všetky typy zásuviek a nabíjacích portov aj bezdrôtové nabíjanie
- Nič podstatné

PARAMETRE:

Kapacita 338 Wh; zásuvky: 2× 230 V / 300 W /50 Hz, 3× USB typ A, 5 V / 12 W, 1× USB typ C, 5...20 V / 60 W, 1× automobilová 12 V/120 W, bezdrôtové nabíjanie 15 W; rozmery 22,3 × 16,3 × 15,3 cm, hmotnosť 3,3 kg 

Cena: 294 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať