Samsung_03 Samsung_03 Samsung_03 Advertisement

Signály v ľudskom mozgu sa dajú bezbolestne a presnejšie prečítať pomocou ultrazvuku

1

Výskumníci z Caltechu dokázali pomocou ultrazvuku počúvať, ako krv preteká v rôznych častiach mozgu. Rýchlo si uvedomili, že by to mohlo naznačiť, ktoré oblasti neurónov sú aktívne v danom okamihu. Uvádza sa to v zaujímavej štúdii zverejnenej nedávno v časopise Neuron. Keď vložili údaje zo štúdie primátov do algoritmu, zistili, že určité vzorce prietoku krvi sa nielen zhodujú, ale aj predpovedajú, aké akcie primát urobí a kedy ich urobí. Rovnako by to malo fungovať aj u ľudí.

Prvým míľnikom bolo podľa vedcov preukázanie, že ultrazvuk dokáže zachytiť mozgové signály spojené s myšlienkou plánovania fyzického pohybu. Použitie ultrazvuku by mohlo vyriešiť hlavný problém vo svete neurálneho zobrazovania a rozhraní mozog – počítač. Hoci máme implantáty a elektródy, ktoré dokážu zachytiť mimoriadne presné záznamy mozgu, tie si vyžadujú invazívny chirurgický zákrok na mozgu, a tak používajú sa iba v extrémnych prípadoch, ako sú pacienti s ťažkou epilepsiou.

Na druhej strane máme neinvazívne nástroje na zobrazovanie mozgu, ako sú funkčné MRI alebo EEG, ale tie buď poskytujú nepresné údaje, alebo vyžadujú objemné stroje takmer vo veľkosti miestnosti. Zdá sa však, že ultrazvuk ponúka to najlepšie z oboch.

Vedci by ho mohli použiť na zobrazenie mozgu až do mierky 100 nanometrov, čo je rozmer iba desiatich jednotlivých neurónov alebo jedného ľudského vlasu – a nemuseli by na to robiť operáciu mozgu. Pritom funkčné ultrazvukové zobrazovanie dokáže zaznamenať tieto signály s 10-krát vyššou citlivosťou a lepším rozlíšením ako funkčné MRI.

Zdroj: futurism.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Len si pri tom nemôžeš púšťať domácu vŕtačku ani nič robiť - ultrazvuk :-( reakcia na: Signály v ľudskom mozgu sa daju bezbolestne a presnejšie prečítať pomocou ultrazvuku

26.3.2021 12:03
Pri ultrazvukovom meraní mozgu nemôžeš nič robiť, ako myslím púšťať si vŕtačku do panelu alebo tak.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať