PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Skener MRI v spojení s umelou inteligenciou dokážu zistiť na čo sa človek pozerá

0

Výskumníci z Radboud University v Holandsku zhrnuli v článku publikovanom v časopise Nature výsledky experimentu, v ktorom ukázali fotografie tvárí dvom dobrovoľníkom vo výkonnom skeneri funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI) na čítanie mozgu. Skener fMRI je typ neinvazívnej technológie zobrazovania mozgu, ktorá zisťuje mozgovú aktivitu meraním zmien prietoku krvi.

Keď sa dobrovoľníci pozerali na obrázky tvárí, fMRI skenovala aktivitu neurónov v oblastiach ich mozgu zodpovedných za videnie. Výskumníci potom vložili tieto informácie do algoritmu umelej inteligencie (AI), aby zistili, či by mohol vytvoriť presný obraz na základe informácií zo skenovania fMRI. Výsledky experimentu hovoria, že systém fMRI/AI dokázal takmer identicky zrekonštruovať pôvodné snímky, ktoré dobrovoľníci videli.

Kognitívny neurovedec Thirza Dado, ktorý viedol štúdiu, verí, že tieto veľmi pôsobivé výsledky demonštrujú potenciál systémov fMRI/AI na efektívne čítanie myšlienok v budúcnosti. Podľa neho bude možné natrénovať algoritmus nielen na presné zobrazenie tváre, na ktorú sa subjekt pozerá, ale aj akejkoľvek tváre, ktorú si živo predstavuje.

Dado sa vo svojej práci zameriava na využitie technológie na pomoc pri obnove zraku u ľudí, ktorí v dôsledku choroby alebo nehody oslepli. Tím vyvíja mozgové implantáty, ktoré budú stimulovať mozog ľudí, aby mohli opäť vidieť.

Zdroj: petapixel.com

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať