TCL 2022 TCL 2022 TCL 2022

Skener vybavený umelou inteligenciou zistí, či je avokádo už naozaj zrelé

Technológie
0

Pri niektorých druhoch ovocia je zrelosť vec subjektívneho pohľadu. Niekto má rád zelenší škrobovitý banán, iní uprednostňujú žltší, fľakatý a sladší banán. Potom sú tu také druhy ovocia a zeleniny, ktoré majú oveľa užšiu dobu zrelosti, sem patria napr. paradajky. Je však len málo ovocia, ktoré má také vrtkavé obdobie zrelosti ako avokádo. Môže sa zdať, že na kuchynskej linke leží celú večnosť a stále je tvrdé a bez chuti, potom zdanlivo v priebehu jedného popoludnia zmäkne a vzápätí je plné hnedých škvŕn.

Ak si chcete v obchode kúpiť avokádo vhodné na konzumáciu, existuje niekoľko trikov, ako napríklad odlúpnuť stopku, aby ste skontrolovali farbu. No toto už čoskoro nebude potrebné vďaka novému zariadeniu, ktoré sľubuje, že do odvekého hľadania najchutnejšieho ovocia a zeleniny zapojí vedu. Apeel RipeFinder „nahliadne pod šupku“ avokáda a poskytne spotrebiteľom prehľad o jeho aktuálnom stave a o tom, kedy bude optimálne na konzumáciu.

Predplatné NEXTECH 2021

Zariadenie vyzerá podobne ako skener čiarových kódov, a keď sa naň položí avokádo, presvieti šupku silným lúčom svetla.  Odraz tohto svetla potom zariadenie prečíta a údaje preloží do zrozumiteľného jazyka, napríklad takto: „Vaše avokádo je pripravené na šalát.“ Zariadenie RipeFinder je poháňané umelou inteligenciou a využíva údaje získané na základe terénnej analýzy tisícov avokád zozbieraných v rôznych vegetačných obdobiach a v rozličných krajinách.

Hoci je RipeFinder v súčasnosti v štádiu testovania a funguje len s avokádom, spoločnosť tvrdí, že sa plánuje jeho použitie aj na limetky, mango a mandarínky. Spoločnosť Apeel sa zameriava na odstránenie príčin plytvania potravinami v dodávateľskom reťazci. Na tento účel vytvorila aj jedlý povlak na rastlinnej báze na ochranu a predĺženie trvanlivosti ovocia a zeleniny.

Zdroj: tastingtable.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať