SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement SAMSUNG_032023 Advertisement

Slovenská spoločnosť vyvíja vakcínu proti COVID-19. Svetový úspech máme na dosah

5

Slovenská biotechnologická spoločnosť AXON Neuroscience oznámila, že vyvíja vakcínu proti vírusu COVID-19. Informujú o tom vo svojej tlačovej správe. Spoločnosť Axon má viac ako 20 rokov skúseností s vývojom bezpečných a imunogénnych peptidových vakcín.

Vakcína má brániť ľudské bunky pred nebezpečnými proteínmi

Norbert Žilka, hlavný vedecký pracovník spoločnosti Axon povedal: „Máme viac ako šesťdesiat vedcov s odbornými znalosťami v kľúčových odboroch – imunológia, farmakológia, štrukturálna biológia, proteomika, genomika – vďaka čomu je spoločnosť Axon ideálna na poskytovanie rýchleho riešenia v boji proti novému koronavírusu.“

Nová vakcína COVID-19 je určená na liečbu infikovaných pacientov a na ochranu zdravých jedincov pred infekciu. Obsahuje iba vybrané epitopy (malé oblasti molekuly) schopné indukovať špecifické bunky a imunitné reakcie inými bunkami. Tým sa zabráni stretu vírusového proteínu s cieľovými ľudskými bunkami, čím sa zabráni vírusu vniknúť do buniek a následne sa šíriť.

Jednoducho povedané, vakcína má zabrániť kľúčovým vírusovým proteínom, aby sa dostali do špecifických buniek človeka. 

Vakcína bude účinná aj pre starších ľudí

Všeobecne platí, že starší ľudia zvyčajne na vakcináciu nereagujú. Inovatívne technológie spoločnosti Axon však stimulujú imunitný systém starších ľudí a ľudí s poškodenou imunitou. Podľa spoločnosti vakcína takto pomáha aj staršej populácií, ktorá je najviac ohrozená.

„Ľudský imunitný systém sa s vekom pomaly zhoršuje. To spôsobuje, že starší ľudia sú vysoko citliví na infekcie SARS-CoV-2 a sú náchylní na ťažké respiračné komplikácie. Sme presvedčení, že máme bezpečný a efektívny koncept očkovania, aby sme zabránili budúcim nákazám COVID-19 a zároveň chránili najzraniteľnejšie skupiny,“ uviedla profesorka Eva Kontseková, imunologička a vedúca imunoterapie v Axone.

Testovanie má prebehnúť už v septembri

Posledná konferencia potvrdila, že by mohla byť k dispozícii zrýchlená regulačná cesta pre osvedčené vakcinačné platformy, ako napríklad tá slovenská od Axon. „Vznikajúca globálna zdravotná hrozba COVID-19 si vyžaduje rýchlu reakciu. Sú naliehavo potrebné všestranné platformy pre vakcíny. Vzhľadom na zrýchlené regulačné postupy by sa prvé vakcíny mohli dostať do obehu testov už v septembri  2020, oveľa rýchlejšie ako štandardné časové harmonogramy očkovania,“ uviedol vedúci oddelenia Michal Fresser, výkonný riaditeľ spoločnosti Axon Neuroscience.

Vakcína by mohla byť dokončená v priebehu leta. Peptidové vakcíny predstavujú podľa spoločnosti sľubnú alternatívu ku konvenčným vakcínovým prístupom, najmä vzhľadom na rýchlosť ich vývoja a ľahkú výrobu.

Zdroj: startitup.sk.

Zobrazit Galériu
korona covid zdravie veda vyskum Slovensko

5 komentárov

Isté isté reakcia na: Slovenská spoločnosť vyvíja vakcínu proti COVID-19. Svetový úspech máme na dosah

12.4.2020 19:04
Dnes každá firma ktorá si chce spraviť zadarmo reklamu tak ohlási že začali vyvíjať vakcínu na covid19.
Minule som čítal že kvatinarstvo v Budapešti začalo testovať vône kvetín ktoré by poodhalili či je osoba nakazená. Samozrejme nezabudli dať web na ich eshop.
Reagovať

Len tak reakcia na: Slovenská spoločnosť vyvíja vakcínu proti COVID-19. Svetový úspech máme na dosah

12.4.2020 12:04
Isto slovenská? Veď majú sídlo Cyprus :)
Reagovať

Realita vakcíny reakcia na: Slovenská spoločnosť vyvíja vakcínu proti COVID-19. Svetový úspech máme na dosah

11.4.2020 12:04
Z člínku vyplýva, že sa v tomto štádiu jedná o tzv. konštrukt.
Každý imunitný systém reaguje inak. Nie je veľmi šťasstné deklarovať, že pomôže starší ľuďom s imunodeficienciou, pretože nevieme ako každý imunitný systím zareaguje. Je tam aj veľa iných faktorov ako celkový zdravotný stav, vysoký krvný tlak, diabetes, alergie, obezita, fajčenie a zoznam by pokračoval.
Aj tak detailne preskúmaný klasický vírus chrípky, ktorý má každý rok mutáciou iný kmeň, čo predstavuje novú vakcínu veieme ani po desiatkach rokoch dostať pod kontrolu. Mnohí ľudia pri vakcinácii buď neochorejú na daný kmeň chrípky, iní sú na tom ešte horšie, iným to kompletne rozhádže imunitný systém, niektorí dokonca zomrú.
Ako už niekto spomenul, vírus mal milióny rokov na vývoj, my sa snažíme ho dobehnúť za fragment toho času a taktiež ie je tak hlúpy, aby sa vrátil späť s rovnakýmu zbraňami a bol zdecimovaný. Už aj taký ťulpas chrípkový vírus má toľko chochmesu, aby každý rok zmenil svoju štruktúru, aby pôvodná vakcína nebola účinná.
Jeho základným princípom je prežiť, preto sa stále vyvíja a veda je stále len v tzv. reakčnom móde, tj. iba reaguje keď niečo príde.
Tento koronavírus je iný ako ostatné z jeho čeľade. Prvý článok to pekne opísal, je omnoho sofistikovanejší než jeho "kolegovia".
Otázkou zostáva či aj ten nový, na synetických peptidoch bázovaný vakcínový preparát, bude schopný masovej produkcie na jar-leto 2021 (skôr reálne nie).
Konieckoncov celkový princíp vakcinácie je len riešenie následkov, nie príčiny.
Skôr je lepšie sa zamerať na zásadné zlepšenie celkového zdravotného stavu obyvateľstva a prirodzené budovanie imunity.
Detailný screening zdravotného stavu obyvateľstva napr. na SVK by priniešol veľmi žalostný obraz. Tam je treba hľadať riešenie.
Reagovať

Hra s časom reakcia na: Slovenská spoločnosť vyvíja vakcínu proti COVID-19. Svetový úspech máme na dosah

11.4.2020 08:04
Je fajn ,že je prísľub vakcína (už koľko ich je), avšak:
1., Ešte neprebehli testy na zvieratách
2., Klinické testy na vybraných zdravých pacientoch
3., Testy na vybraných infikovaných pacientoch.
September je takmer nereálny keďže len testy ba prvých dvoch skupinách trvajú minimálne 6-12 mesiacov.,ak testy budú úspešné.
Sú potrebné súhlasy úradov a predovšetkým súhlas pacientov v zmysle zákona, ktorý upravuje dĺžku testov v každej fáze.

Taktiež, príprava na masovú produkciu a samotná produkcia zaberie čas, takže je treba byť veľmi opatrný s určovaním konkrétnych dátumov.

Do doby kým vakcína príde na trh, virus odznie a prevažná väčšina ľudí uz bude mať prirodzene vyvinuté protilátky.
Vírus je príliš inteligentný na to, aby sa vrátil a vedel, že neprežije.
Navyše SARS-CoV-2 je iný ako ostatné koronavirusy. Má atypicky zmenený regulačný region, ktorý ho robi obzvlášť nebezpečným.
To isté boli so SARS. Nakúpili sa milióny vakcin, ktoré expirovali a vyhodili sa.
Reagovať

opravte reakcia na: Slovenská spoločnosť vyvíja vakcínu proti COVID-19. Svetový úspech máme na dosah

10.4.2020 23:04
nie slovenská, ale európska spoločnosť
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať