SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement SAMSUNG_022024C Advertisement

Sonda ESA objavila v ľade na Marse obrovské ložiská vody

1

Sonda Mars Express Európskej vesmírnej agentúry našla obrovské ložiská ľadu pod rovníkom Marsu, čo je nález, ktorý by mohol zmeniť naše základné chápanie klimatickej histórie Červenej planéty. Aj keď to nie je prvýkrát, čo sonda našla ložiská ľadu, je to zďaleka najväčšie množstvo vodného ľadu, aké kedy bolo zistené na rovníku Marsu. Odhaduje sa, že nánosy majú hrúbku približne 3,7 km, čo znamená, že keby sa roztopili, pokryli by celý Mars plytkým oceánom hlbokým asi dva metre.

Oblasť, kde leží ľad, je známa ako formácia Medusae Fossae. Vedci prvýkrát objavili známky možných nánosov ľadu v tejto oblasti už v roku 2007, ale doteraz jeho prítomnosť nepotvrdili. „Radarové signály zodpovedajú tomu, čo by sme očakávali od vrstveného ľadu, a sú podobné signálom, ktoré vidíme z polárnych čiapok Marsu, o ktorých vieme, že sú veľmi bohaté na ľad,“ povedal Thomas Watters, hlavný autor nového výskumu.

Objav podporuje predchádzajúce dôkazy naznačujúce, že podnebie Marsu kedysi vyzeralo úplne inak ako dnes – s ľadovcami, jazerami a riečnymi kanálmi. Prítomnosť takého obrovského množstva vody na rovníku by dokonca mohla urobiť dlhodobé ľudské osídlenie Marsu reálnejším.

No zatiaľ je ľad v blízkosti rovníka ľahšie dostupný pre budúce misie s posádkou, podzemný ľad je pokrytý kôrou stvrdnutého popola a suchého prachu s hrúbkou stoviek metrov. To znamená, že prístup k vodnému ľadu by bol náročnou úlohou „aspoň na niekoľko nasledujúcich desaťročí,“ povedal Wilson.

Zdroj: thenextweb.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

1 komentár

Marsgenius reakcia na: Sonda ESA objavila v ľade na Marse obrovské ložiská vody

28.1.2024 09:01
Je to predsa jednoduche ako fucka. Za prve:fohodnut sa na Zemicke,kde sa postavi plot medzi susedmi,zadruhe spolocne postavit rychlu raketu a dohodnut,kde sa postavia ploty na Marse,zatretie na polarnej ciapocke nechat vybuchnut silnu atomku poskladanu na Mesiaci,roztopit lady,zasiat specialne rastliny zeruce metan a dalsie sucasne marsoplyny,vytvarajuc pri tom kyslik,a do 10 rokov tam zasielat misie tisicov ludi na kolonizaciu. Je to vari problem?Radsej budeme vyrabat lietajuce rury vybuchujuce v mieste dopadu a podporovat nezmyselne zelenkavokalerabove sialenstva odporujuce elementarnej logike globalneho prezitia. Budeme fakt natahovat tu pomyselnu gumu na trenkach az dokedy sa nepretrhne?
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať