PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Štúdia: Lidar autonómnych áut je možné oklamať laserom

Technológie
0

Najpokročilejšie autonómne vozidlá často využívajú lidar, rotačné radarové zariadenie, ktoré slúži ako „oči“ vozidla. Aby sa auto mohlo rozhodnúť, aké akcie je bezpečné vykonať, lidar neustále poskytuje informácie o vzdialenosti auta od predmetov. Podľa novej štúdie môžu presne načasované laserové lúče nasmerované na blížiaci sa systém lidaru vytvoriť pred autom mŕtvy uhol, ktorý je dostatočne veľký na to, aby zakryl pohybujúcich sa chodcov a iné prekážky.

To znamená, že autonómne autá by mohli mať falošný dojem bezpečnosti na ceste, pretože by boli vymazané údaje o všetkom, čo sa nachádza v mŕtvom uhle. Túto zraniteľnosť objavili výskumníci z univerzít na Floride, v Michigane a z Japonskej univerzity elektrokomunikácií. Ponúkli takisto zlepšenia, ktoré by pomohli zbaviť sa tejto chyby a ochrániť ľudí pred zlomyseľnými útokmi.

Výskumníci svoj útok demonštrovali tak, že útočník bol umiestnený asi 4,5 m od okraja cesty. Teoreticky by sa to však dalo urobiť pomocou lepšej technológie aj na väčšiu vzdialenosť. Požadovaná technológia je celkom jednoduchá, ale na udržanie správnej orientácie lasera počas monitorovania pohybujúcich sa vozidiel musí byť laser presne synchronizovaný so senzorom lidaru, tvrdí výskumný tím.

Predplatné NEXTECH 2021

Potom napodobňovali odrazy lidaru pomocou svojho lasera, aby senzor eliminoval iné odrazy, ktoré prichádzajú od skutočných prekážok. Pomocou tejto metódy boli výskumníci schopní odstrániť informácie o pohybujúcich sa chodcoch aj nepohyblivých prekážkach. Toto vymazanie údajov viedlo počas simulácií autonómneho rozhodovania vozidiel k tomu, že auto pokračovalo v zrýchľovaní, smerujúc k chodcovi, ktorého nevidelo.

Výskumníci uviedli, že túto zraniteľnosť možno opraviť aktualizáciami senzorov lidaru alebo softvéru, ktorý analyzuje nespracované údaje. Výrobcovia môžu napríklad vycvičiť softvér, aby hľadal charakteristické znaky falošných odrazov, pochádzajúcich z laserového útoku. Výsledky výskumu sú dostupné na predtlačovom serveri arXiv.

Zdroj: techtimes.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať