PMI_092022 PMI_092022 PMI_092022

Farbivo citlivé na svetlo umožní výrobu energie úplne novým spôsobom

0

Okná, dvere a sklené fasády sa môžu čoskoro stať naším hlavným zdrojom energie vďaka solárnym článkom s farbivom citlivým na svetlo (dye-sensitized solar cells – DSSC). Tím vedcov z École Polytechnique Fédérale de Lausanne  (EPFL) vo Švajčiarsku dosiahol obrovský pokrok, ktorý by mohol urobiť z okenných solárnych panelov čoskoro realitu. DSSC sa ľahko vyrábajú, sú flexibilné, cenovo dostupné a majú nízku toxicitu, vďaka čomu je práca s nimi pomerne jednoduchá.

Len čo je ožiarené svetlom, farbivo môže produkovať elektrinu podobne, ako rastliny robia fotosyntézu prostredníctvom chlorofylu. Molekuly farbiva zachytávajú fotóny prichádzajúceho svetla, či už slnečného, alebo z okolitého umelého osvetlenia, a využívajú energiu fotónu na excitáciu elektrónov, a teda na výrobu energie.

Vedci z EPFL navrhli molekuly fotosenzitívneho farbiva, ktoré dokáže zbierať svetlo z celého spektra viditeľného svetla, a SwissTech Convention Center už túto technológiu použilo na inštaláciu solárnych okien s fotocitlivým farbivom vo svojej budove. Výskumníci sa domnievajú, že články DSSC možno dokonca inštalovať do smartfónov a iných zariadení so sklenými obrazovkami.

Zdroj: apartmenttherapy.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať