SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Sú vaše smart zariadenia dobre zabezpečené?

Bezpečnosť
0

Špeciálny projekt

Načasovanie článku do prvého povianočného čísla nie je náhodné. Veľa z nás dostalo pod stromček nejaké smart zariadenie, či už je to počítač, smartfón, tablet, smart televízor, prípadne Wi-Fi 6 či Wi-Fi 7 router. Doma určite máte moderné kuchynské spotrebiče, prípadne komponenty, ktoré by sme mohli zaradiť do kategórie smart home, napríklad smart svietidlo, zásuvku, zásuvkovú lištu, termostat, monitorovaciu kameru či iné zabezpečovacie zariadenie.

SAMSUNG 042024 Advertisement

Aktualizujte firmvér na najnovšiu verziu

Jeden z prvých krokov pri úvodnej konfigurácii po vybalení je pripojenie k domácej sieti Wi-Fi. Treba si však zároveň uvedomiť, že ak tieto pripojené zariadenia nie sú dostatočne zabezpečené a/alebo nie je dobre zabezpečená domáca sieť, môžu byť vstupnou bránou pre rôzne typy útokov. Prvý a najdôležitejší krok je zabezpečiť, aby všetky zariadenia mali nainštalované najnovšie aktualizácie softvéru. Netýka sa to len zariadení s používateľským rozhraním, ako sú počítače, tablety, smartfóny či televízory. Všimnite si, že pri úvodnej konfigurácii zariadení bez používateľského rozhrania, napríklad svietidiel, zásuviek, kamier a podobne, cez smartfón sa vo väčšine prípadov do zariadenia nahrá najnovšia verzia firmvéru, ktorá obsahuje nielen zlepšenia funkcionality, ale hlavne záplaty na bezpečnostné chyby, ktoré výrobcovia postupne opravujú. Tento krok by ste nemali preskočiť nielen pri úvodnej konfigurácii, ale ani nikdy v budúcnosti, keď vám aplikácia ponúkne aktualizáciu softvéru v zariadení. Pravidelné aktualizácie sú kľúčové pre bezpečné fungovanie  zariadení, ale aj ochranu vášho súkromia.

Pozor na produkty z neznámych e-shopov

Pri darčeku spravidla nemáte dosah na výber produktu. Ak však smart zariadenie kupujete sami, uprednostňujte produkty od renomovaných firiem, kde máte istotu, že výrobca sa o pripojené zariadenia bude starať formou aktualizácie softvéru a bezpečnostných záplat. To sa však nedá povedať o lacných produktoch z ázijských e-shopov. Dokonca ani nemáte istotu, či okrem hlavnej funkcie, na ktorú je zariadenie určené, výrobca doň nezabudoval aj softvér vykonávajúci iné aktivity. Zákazník, ktorý takéto zariadenie kúpi, ho zapojí do domácej siete a ono si tam môže robiť, čo chce, presnejšie čokoľvek, čo mu zabezpečenie domácej siete dovolí. Inak povedané, možnosti zabezpečenia niektorých zariadení sú obmedzené a používateľ sa musí spoľahnúť na výrobcov. Preto treba dobre chrániť samotnú domácu sieť, aby bolo možné odhaliť prípadné narušenie bezpečnosti alebo v lepšom prípade zabrániť prieniku do siete.

Zabezpečenie routra a domácej siete

Venujte pozornosť nastaveniu domáceho routera. Skúste si spytovať svedomie, koľkí využívate heslo od výrobcu routera, ktoré je vytlačené na nálepke priamo na zariadení. Ako prvý krok zmeňte implicitne nastavené používateľské meno a heslo, pričom heslo musí byť dostatočne silné, a pravidelne aktualizujte softvér routera. Nové bezpečnostné záplaty a aktualizácie firmvéru pomáhajú chrániť router pred zneužitím. Používajte bezpečnostný softvér s funkciami, ktoré zvyšujú bezpečnosť vašej domácej siete. Napríklad funkcia Strážca siete v produktoch ESET pomáha identifikovať bezpečnostné zraniteľnosti routera a zvyšuje úroveň vašej ochrany pri pripojení sa do siete. Zistí prípadné slabé heslá alebo zastaraný firmvér a zároveň navrhuje, ako odhalené problémy a potenciálne zraniteľnosti odstrániť. Táto funkcia vám ďalej poskytuje prehľadný zoznam zariadení pripojených k routeru, ako sú smartfóny, inteligentné spotrebiče a zariadenia pre inteligentnú domácnosť, internet vecí a podobne, takže neustále máte prehľad o tom, kto a čo je pripojené k vašej domácej sieti. Takisto sa testuje prípadná zraniteľnosti webového servera routera, ktorý slúži na jeho nastavenie cez webový prehliadač. Pre útočníka je totiž mimoriadne lákavé ovládnuť v routeri integrovaný webový server, ktorý generuje stránku, kde zadávate prístupové parametre.

Bezpečnostný softvér

Takisto treba mať nainštalovaný kvalitný bezpečnostný softvér na ochranu pred internetovými hrozbami aj v počítačoch, tabletoch a smartfónoch. Väčšina inteligentných zariadení sa predsa ovláda z mobilných aplikácií, či už priamo, alebo prostredníctvom cloudových služieb výrobcov jednotlivých zariadení. Aplikácie sťahujte len z oficiálnych obchodov. Pred inštaláciou si skontrolujte povolenia, ktoré aplikácia požaduje, napríklad prístupy k vašim zariadeniam, k polohe, k e-mailu, k fotografiám a podobne.

Pozor na to, čo inštalujete do televízora

Cieľom kyberzločincov sú aj smart televízory. Mnohé z nich majú operačný systém Android TV. Renomovaní výrobcovia ako Sony či Philips svoje produkty primerane zabezpečia a firmvér pravidelne aktualizujú o bezpečnostné záplaty. To isté platí aj o renomovaných firmách vyvíjajúcich aplikácie. Ak sa rozhodnete „vylepšiť“ svoj televízor rôznymi neoficiálnymi aktualizáciami od rôznych komunít vývojárov, ktoré môžu, ale aj nemusia byť vytvorené s dobrým úmyslom, prípadne o aplikácie z iných zdrojov, než je oficiálny aplikačný obchod, môžete mať problém.  Aplikácie od „tretích strán“ čiže softvérových firiem alebo individuálnych vývojárov sa síce pri schvaľovaní do aplikačného obchodu testujú, ale pre šikovného vývojára nie je problém podstrčiť do inak dobre fungujúcej a užitočnej aplikácie aj nejaký kód, ktorý tam nemá čo robiť. Nemusí byť vyslovene škodlivý, jeho cieľom môže byť hoci zobrazovanie reklám alebo ťažba kryptomien. Dobre napísaný kód na ťažbu kryptomeny sa bude snažiť naplno využiť procesor vášho televízora vtedy, keď ten nie je zaťažený inými aktivitami. Keď nič iné, zvýši to spotrebu.

Sú vaše heslá dostatočne silné?

Hlavným pilierom zabezpečenia každého smart zariadenia je silné prístupové heslo, či už priamo do zariadenia, alebo do cloudovej služby, ktorú zariadenie využíva. Kombinácia veľkých a malých písmen, čísel a symbolov zvyšuje bezpečnosť, no môže byť ťažká na zapamätanie. Vyskúšajte správcu hesiel, ktorý je súčasťou balíka ESET HOME Security Premium. Nielenže vaše heslá uschová v bezpečí, ale pomôže vám aj s vytváraním dostatočne silných nových hesiel.

Úvodný obr. zdroj: freepik / freepik.com

ESET

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať