SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement SAMSUNG_082022 Advertisement

Super výkonný laser dokáže “vypáliť” znaky do vzduchu

Technológie
0

Čínski vedci predstavili laser, ktorý dokáže vo vzduchu vytvoriť čínske znaky. Lasery sa už používajú na vytváranie rôznych optických ilúzií, ale doteraz potrebovali ako médium prach alebo mraky. Tvorcovia nového zariadenia však tvrdia, že dokáže kresliť obrazce kdekoľvek pomocou ultrakrátkych laserových impulzov, ktoré odoberajú elektróny z molekúl vzduchu a premieňajú ich na svetlo, čím vytvárajú obraz vznášajúci sa vo vzduchu.

Pri jednej z demonštrácií vo Wu-chane výskumníci vytvorili znaky, ktoré boli viditeľné z akéhokoľvek uhla a ktorých sa výskumníci mohli „dotknúť“ rukami. Zariadenie funguje tak, že sústreďuje vo vzduchu vysoko intenzívne laserové impulzy trvajúce len femtosekundy a vytvára plazmu alebo ionizovaný plyn, ktorý vyžaruje energiu vo forme svetla. Tím uviedol, že na presné usporiadanie pixelových bodov a vytvorenie znakov vo vzduchu použil 3D skener, ale nevysvetlil, ako to funguje.

Vďaka extrémne krátkemu trvaniu impulzov môžu výkonové špičky laserového pera dosiahnuť milión megawattov, čo nie je ďaleko od celkovej kapacity výroby elektrickej energie v Spojených štátoch. Priemerný príkon zariadenia je však len niekoľko desiatok wattov, čo znamená, že by sa mohlo bezpečne používať v každodennom prostredí. Na „osvetlenie“ vzduchu musia lasery dosiahnuť hustotu energie 100 terawattov (bilión wattov) na štvorcový centimeter.

Zdroj: scmp.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať