SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Superinteligenciu získame už za pár rokov. Ak ju nedokážeme zvládnuť môže to spôsobiť zánik ľudstva

Výskum a vývoj
2

Spoločnosť OpenAI, tvorca ChatGPT, uviedla, že superinteligencia, ktorá by mohla prísť do konca tohto desaťročia, bude najvplyvnejšou technológiou, akú kedy ľudstvo vymyslelo. Zároveň však môže byť aj veľmi nebezpečná a mohla by viesť dokonca k zániku ľudstva. „Aj keď sa zdá, že superinteligencia je teraz ďaleko, veríme, že by mohla prísť už v tomto desaťročí,“ uvádza OpenAI vo svojom blogovom príspevku.

Spoločnosť, ktorá stojí na čele vývoja technológie generatívnej umelej inteligencie, ďalej tvrdí: „V súčasnosti nemáme riešenie, ako potenciálne superinteligentnú umelú inteligenciu riadiť alebo kontrolovať a zabrániť jej, aby sa zvrhla. Naše súčasné techniky na vyladenie AI, ako je napríklad posilňovacie učenie na základe spätnej väzby od ľudí, sa spoliehajú na schopnosť ľudí dohliadať na AI...“

Začiatkom tohto roka významní odborníci požiadali laboratóriá umelej inteligencie, aby pozastavili výcvik výkonnejších systémov AI, ako je GPT, aspoň na šesť mesiacov. Keďže laboratóriá umelej inteligencie sa ocitli v nekontrolovateľných pretekoch vo vývoji ešte výkonnejších digitálnych myslí, nedochádza k riadnemu plánovaniu s cieľom posúdiť a kontrolovať dôsledky takýchto technológií.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

OpenAI uvádza, že zostavuje tím špičkových výskumníkov a inžinierov v oblasti strojového učenia, ktorí budú na tomto probléme pracovať. „V nasledujúcich štyroch rokoch venujeme 20 percent výpočtového výkonu, ktorý sme doteraz zabezpečili, na riešenie problému usmernenia superinteligencie. Našou hlavnou stávkou v oblasti základného výskumu je náš nový tím pre nasmerovanie superinteligencie. Správne zvládnutie je rozhodujúce pre dosiahnutie nášho poslania a očakávame, že k nemu prispeje mnoho tímov – od vývoja nových metód až po ich rozšírenie na nasadenie,“ uviedol OpenAI.

Zdroj: thehindubusinessline.com.

Redakcia

Všetky autorove články

2 komentáre

Nečaká nás nič dobré. reakcia na: Superinteligenciu získame už za pár rokov. Ak ju nedokážeme zvládnuť môže to spôsobiť zánik ľudstva

11.7.2023 07:07
AI je dieťa a ľudstvo sú rodičia. Vidím to tak, že keď bude teenager tak bude problém ju zvládnuť a všetko nám spočíta, keď budeme v dôchodku. Zavrie nás do domovu dôchodcov. Ako si ju vychováme tak to budeme mať. Bude super inteligentná, ale bez srdca - ako patologický vrah.
Reagovať

RE: Nečaká nás nič dobré. reakcia na: Nečaká nás nič dobré.

12.7.2023 18:07
trepes nezmysli, skutocna inteligencia rozozna spravne hodnoty a podla toho sa bude aj spravat...
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať