Samsung_06 Samsung_06 Samsung_06 Advertisement

Supersonické lietadlá nás za 100 dolárov odvezú kdekoľvek na svete do 4 hodín

0

Letecká spoločnosť Boom Supersonic vyvíja novú generáciu komerčných nadzvukových lietadiel. Technológia nadzvukových lietadiel nie je nová. V rokoch 1976 až 2003 letecké spoločnosti Air France a British Airways prepravovali pasažierov nadzvukovými lietadlami Concorde cez Atlantik asi za tri hodiny rýchlosťou takmer 2100 km/h. Lietadlo však bolo vyradené z prevádzky z dvoch dôvodov: jeho prevádzka bola veľmi drahá a použitie bolo obmedzené na transatlantické trasy, pretože pre vytváraný zvukový ráz nemohlo lietať nad obývanými oblasťami.

Cieľom Boom Supersonic je využitie novej technológie na odstránenie týchto dvoch problémov, ktoré trápili Concorde. Jeho nové lietadlo Overture by malo prepraviť 65 až 88 cestujúcich na viac ako 500 linkách po celom svete. Navyše by malo byť uhlíkovo neutrálne a na dosiahnutie tohto cieľa by používalo udržateľné letecké palivo (sustainable aviation fuel – SAF). Koncom minulého roka spoločnosť predstavila svoje testovacie lietadlo XB-1, ktoré by malo prvýkrát letieť v tomto roku.

SWAN_042021

Očakáva sa, že lietadlo Overture bude postavené a vzlietne o niekoľko rokov, do služby by malo vstúpiť v roku 2029. Spoločnosť United Airlines už podpísala zmluvu na 15 lietadiel Overture s doložkou, ktorá umožňuje pridať až 35 ďalších. Boom Supersonic predpokladá, že lety budú stáť zhruba rovnako ako dnešný diaľkový let v obchodnej triede. Postupne však chce spoločnosť znížiť cestovné na 100 dolárov, pričom najdlhší let na svete (Singapur – New York) by mal trvať len štyri hodiny.

Zdroj: tripsavvy.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať