Svetový mobilný kongres MWC bol zrušený kvôli obavám z koronavírusu

0

Mobilný priemysel odvolal svoju najväčšiu ročnú prehliadku po tom, čo vypuknutie koronavírusu vyvolalo masívny odchod účastníkov. Tým došlo k znepokojeniu telekomunikačných spoločností pri prípravách na predstavenie nových 5G služieb. Je to po prvýkrát v 33-ročnej histórii MWC v Barcelone, kedy organizátori túto akciu zrušili. Každoročne priláka viac ako 100 000 účastníkov z celého sveta, aby si vyskúšali najnovšie inovácie či prezentovali svoje produkty investorom.

„Globálne obavy týkajúce sa prepuknutia koronavírusu, cestovania a iných okolností znemožňujú usporiadať túto udalosť“, uviedol vo vyhlásení pre Bloomberg News John Hoffman, výkonný riaditeľ organizátora konferencie GSMA. Zoznam "veľkých" účastníkov sa začal rozpadať 7. februára, keď sa švédsky výrobca Ericsson AB stiahol, pričom uviedol, že nemôže zaistiť bezpečnosť personálu a zákazníkov. Ako postupne hlásili svoju neúčasť aj ďalšie spoločnosti - od Sony Corp. k spoločnostiam ako Nokia Oyj, Vodafone Group Plc a Deutsche Telekom AG - pre zvyšných účastníkov zostávalo stále ťažším svoju prítomnosť zdôvodniť.

MWC mal prebiehať od 24. februára do 27. februára. GSMA zintenzívnila hygienické opatrenia, aby upokojila návštevníkov. Neodporúčalo sa trasenie rúk, zavádzali snímače telesnej teploty, protokol pre výmenu mikrofónov a obmedzili vstup návštevníom, ktorí nedávno pricestovali z Číny. Niektoré delegácie nahradili čínskych zamestnancov kolegami z iných krajín alebo poslali svojich čínskych zástupcov vopred, aby sa predišlo zákazu.

A čo financie?
Telekomunikační giganti každý rok využívajú MWC a vlny propagácie, ktoré s ním prichádzajú, na vytváranie marketingových príležitostí okolo ich najnovšieho tovaru. Veľkým zameraním v tomto roku boli mobilné služby piatej generácie a niekoľko spoločností bude musieť teraz zmeniť spôsob uvádznia na trh. Najväčší svetový výrobca počítačových mikroprocesorov Intel plánoval ohlásiť produkty pre 5G siete a bude mať dodatočné odhalenie neskôr. Spoločnosť Motorola sa pripravovala na predstavenie nových 5G telefónov.

Rozhodnutie úplne zrušiť MWC bolo náročné a nie je jasné, kto bude znášať náklady - či účastníci alebo GSMA. Najväčší hráči tohto odvetvia často utratia desiatky miliónov dolárov za vystavenie na výstave. Samotná neprítomnosť spoločnosti Ericsson nechala v konferenčných sálach medzeru väčšiu ako futbalové ihrisko.

GSMA financuje väčšinu svojho rozpočtu z podujatia a účtuje 799 eur za vstupenku.

Zdoroj: bloomberg.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
mwc smartfon technika mobil telefon siet dáta ochrana bezpečnosť

Pridať komentár